Naděje žije. V Pacifiku dál pátrají po stovce lidí z potopené lodi, o víkendu našli záchranný člun

ČTK ČTK
29. 1. 2018 10:14
V oblasti tichomořského ostrovního státu Kiribati dál pátrají po až stovce cestujících z lodi, která před týdnem ztroskotala. Pátrací operace byla obnovena poté, co novozélandští vojáci v neděli našli sedm přeživších v záchranném člunu. Do akce se nyní zapojí i Austrálie a Spojené státy. Loď, která zajišťovala spojení mezi dvěma kiribatskými ostrovy, vyplula 18. ledna a do cíle plavby dlouhé asi 250 kilometrů měla dorazit o dva dny později. Přeživší uvedli, že se ale loď potopila. Podle původních informací vezl trajekt asi 50 pasažérů. Kiribatský prezident ale v pondělí prohlásil, že na lodi bylo pravděpodobně dvakrát tolik lidí. V záchrannému člunu našli tři muže, tři ženy a 14letou dívku.
Novozélanďané našli záchranný člun se sedmi přeživšími z lodi, která ztroskotala v oblasti státu Kiribati.
Novozélanďané našli záchranný člun se sedmi přeživšími z lodi, která ztroskotala v oblasti státu Kiribati. | Foto: ČTK
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy