Naděje v boji s covidem-19. Ibuprofen může dostat pacienty z ventilátorů, věří vědci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 6. 2020 13:29
O nejběžnějším a nejpoužívanějším léku proti bolesti a horečce se v polovině března při nadměrném užívání hovořilo jako o možném riziku. Teď britští vědci zkoumají, jestli se v modifikované formě tohoto přípravku naopak neskrývá velká naděje v boji s koronavirem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Ibuprofen je levný, dostupný a mezi lidmi běžně rozšířený. Plicní ventilátory, které potřebují pacienti s těžkým průběhem onemocnění covid-19, byly naopak v době vrcholící epidemie koronaviru v mnoha nemocnicích po světě nedostatkové zboží.

Britští lékaři testují, jestli speciálně upravený ibuprofen dokáže vážně nemocným pacientům pomoct natolik, aby je lékaři nemuseli na ventilátor připojovat. Tým sestavený z lékařů londýnské nemocnice Guy's and St Thomas' hospital a univerzity King's College věří, že protizánětlivý lék tlumící bolest dokáže léčit i potíže s dýcháním, které onemocnění covid-19 způsobuje.

Lékaři vkládají naděje do kapalného ibuprofenu, nikoliv tabletek běžně dostupných v lékárnách.

Testy na zvířatech zatím ukázaly, že by takový ibuprofen mohl léčit akutní respirační syndrom. Ten je jednou z hlavních a nejzávažnějších komplikací spojenou s koronavirem. "Nejprve to musíme otestovat, abychom prokázali, jestli výsledky skutečně odpovídají tomu, co očekáváme," cituje britská stanice BBC spoluautora výzkumu, britského profesora Mitulu Methu.

Očekávání jsou poměrně velká. Lékaři doufají, že ibuprofen pomůže těm nejohroženějším pacientům, kteří kvůli těžkému průběhu nemoci museli být hospitalizováni, často i na jednotkách intenzivní péče.

Kdyby levný a snadno dostupný lék mohl u pacientů nahradit plicní ventilátor, ulehčil by nemocnicím v době vrcholící pandemie. Pro země, které nemají v nemocnicích dostatek lékařských přístrojů, by šlo o zlomový lék.

Nejdřív byl zatracován

Ještě před necelými třemi měsíci - v době, kdy se v Evropě pandemie teprve blížila vrcholu - to přitom vypadalo, že ibuprofen čeká opačný osud.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran v březnu varoval, že protizánětlivé léky podobného typu můžou průběh nemoci covid-19 naopak zhoršit. Radil proto, aby lidé, kteří se potýkají s nějakou nemocí a neví, jestli se nenakazili koronavirem, raději tyto léky preventivně nebrali.

"Pokud máte horečku, vezměte si paracetamol. Užívání protizánětlivých léků může být přitěžujícím faktorem," napsal Véran na Twitter.

Jeho tvrzení podpořilo i několik dalších francouzských odborníků a v prestižním lékařském časopisu The Lancet se objevila analýza vlivu léku na průběh nemoci u pacientů, kteří trpí například cukrovkou. Nešlo ale o odbornou studii a obavy pak rozptýlilo až několik odborných institucí, jako je například Evropská léková agentura, tedy hlavní evropský úřad na regulaci léčiv.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 2 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy