Naděje umírá poslední, ukazují japonští záchranáři

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2011 16:41
I čtyři dny po zemětřesení a tsunami nacházejí japonští záchranáři živé lidi
Tato žena čekala na pomoc pět dní
Tato žena čekala na pomoc pět dní | Foto: Reuters

Tokio - Čtyři dny po ničivém zemětřesní a následné vlně Tsunami přišly z Japonska alespoň nějaké dobré zprávy. Záchranářům se stále daří v troskách nacházet živé lidi. Ti, kdo postrádají své blízké, tak ještě nemusejí ztrácet naději.

Zřejmě nejneuvěřitelnější je příběh zachráněné čtyřměsíční holčičky z města Išinomaki, kterou tsunami doslova vytrhla z matčiny náruče.

Když vojáci ulice města ležícího severovýchodně od přístavu Sendaj prohledávali, nevěřili svým uším. Zpoza trosek se ozýval dětský nářek. A skutečně: po odstranění nánosu dřeva, rozbitého skla a kamení, nalezli záchranáři živou a zdravou holčičku.

Jak pod troskami přežila, zůstává záhadou. Její nalezení ale každopádně motivovalo záchranáře, aby v pátrání neustávali.

"Dodalo nám to energii. Budeme hledat s ještě větším odhodláním," potvrdil jeden z vojáků místním novinám.

Příběh se šťastným koncem se odehrál také v prefektuře Iwate, kde se záchranářskému týmu z Ósaky podařilo vyprostit sedmdesátiletou ženu, kterou přívalová vlna odnesla i s jejím domem.

Nástěnka naděje
Nástěnka naděje | Foto: Reuters

Podle mluvčí ósackých hasičů Juky Kotani je žena při vědomí, ale kvůli podchlazení musela být hospitalizována.

Další zázrak se neodehrál na pevnině, ale na moři. Šedesátiletý Hiromitšu Šinkawa plul dva dny na střeše svého zdemolovaného domu po otevřeném moři. Pomoci se mu dostalo až  patnáct kilometrů od pobřeží. 

"Nade mnou létaly helikoptéry a kolem pluly lodě, ale neviděli mě. Myslel jsem, že je to poslední den mého života," cituje agentura AFP zachráněného muže.

Zatímco přicházejí ojedinělé zprávy o zázračných přeživších, počet obětí japonské katastrofy stoupá. Aktuální počet potvrzených obětí už se blíží ke čtyřem tisícům a dalších téměř 6,5 tisíce Japonců je pohřešováno.

Situaci na severovýchodě Japonska navíc komplikuje sněžení.     

 

Právě se děje

před 50 minutami

Evropská komise podle Havlíčka odblokovala 18 miliard korun na projekty programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Evropská komise podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) odblokovala 18 miliard korun, které zadržovala na projekty v problémovém Operačním programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. EK platby pozastavila loni na jaře kvůli vysoké chybovosti. Podle vicepremiéra není jasné, kdy peníze proplatí.

"Před chvílí přišla esemeska, že byl dnes odpoledne odblokován ten zadržovaný peníz, těch 18 miliard korun," uvedl Havlíček. Jeho úřad prý čtyři měsíce vše dokládal unijním auditorům, kteří nakonec žádnou chybu neobjevili. "O nic nepřijdeme v tuto chvíli. Teď je jenom otázka, kdy nám ty peníze pošlou," uvedl Havlíček.

Peníze už ministerstvo průmyslu a obchodu dalo firmám, které o ně žádaly pro své projekty z problémového programu. Projekty se často uskutečňují po etapách, a tak se i na základě jednotlivých žádostí o platbu hradí. EK platby proplácí zpětně.

Další zprávy