Naděje umírá poslední, ukazují japonští záchranáři

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 3. 2011 16:41
I čtyři dny po zemětřesení a tsunami nacházejí japonští záchranáři živé lidi
Tato žena čekala na pomoc pět dní
Tato žena čekala na pomoc pět dní | Foto: Reuters

Tokio - Čtyři dny po ničivém zemětřesní a následné vlně Tsunami přišly z Japonska alespoň nějaké dobré zprávy. Záchranářům se stále daří v troskách nacházet živé lidi. Ti, kdo postrádají své blízké, tak ještě nemusejí ztrácet naději.

Zřejmě nejneuvěřitelnější je příběh zachráněné čtyřměsíční holčičky z města Išinomaki, kterou tsunami doslova vytrhla z matčiny náruče.

Když vojáci ulice města ležícího severovýchodně od přístavu Sendaj prohledávali, nevěřili svým uším. Zpoza trosek se ozýval dětský nářek. A skutečně: po odstranění nánosu dřeva, rozbitého skla a kamení, nalezli záchranáři živou a zdravou holčičku.

Jak pod troskami přežila, zůstává záhadou. Její nalezení ale každopádně motivovalo záchranáře, aby v pátrání neustávali.

"Dodalo nám to energii. Budeme hledat s ještě větším odhodláním," potvrdil jeden z vojáků místním novinám.

Příběh se šťastným koncem se odehrál také v prefektuře Iwate, kde se záchranářskému týmu z Ósaky podařilo vyprostit sedmdesátiletou ženu, kterou přívalová vlna odnesla i s jejím domem.

Nástěnka naděje
Nástěnka naděje | Foto: Reuters

Podle mluvčí ósackých hasičů Juky Kotani je žena při vědomí, ale kvůli podchlazení musela být hospitalizována.

Další zázrak se neodehrál na pevnině, ale na moři. Šedesátiletý Hiromitšu Šinkawa plul dva dny na střeše svého zdemolovaného domu po otevřeném moři. Pomoci se mu dostalo až  patnáct kilometrů od pobřeží. 

"Nade mnou létaly helikoptéry a kolem pluly lodě, ale neviděli mě. Myslel jsem, že je to poslední den mého života," cituje agentura AFP zachráněného muže.

Zatímco přicházejí ojedinělé zprávy o zázračných přeživších, počet obětí japonské katastrofy stoupá. Aktuální počet potvrzených obětí už se blíží ke čtyřem tisícům a dalších téměř 6,5 tisíce Japonců je pohřešováno.

Situaci na severovýchodě Japonska navíc komplikuje sněžení.     

 

Právě se děje

před 7 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 31 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čeští hokejisté dohrají Channel One Cup bez Zaťoviče a Pyrochty

Tým českých hokejistů na Channel One Cupu v Moskvě opustili obránce Filip Pyrochta a útočník Martin Zaťovič z extraligového Brna. Trenéři v čele s Milošem Říhou starším je uvolnili, neboť hned v pondělí mají povinnosti v klubu.

"S Brnem jsme se domluvili, že Zaťovič s Pyrochtou odlétají. Takže stejně jako po utkání v Plzni proti Finsku nás zase opustí kapitán," konstatoval Říha.

Pro dnešní utkání s Rusy v Moskvě převzal kapitánské "céčko" zkušený Zaťovič po Milanu Gulašovi. Ten do Ruska necestoval. Kdo funkci zastane jako další, neměl kouč ještě vyjasněné. Na rozdíl od obsazení brankoviště pro nedělní duel se Švédy, v němž bude ve hře prvenství v turnaji.

"O kapitánovi ještě nevíme, to jsme zatím neřešili. Ale chytat bude Marek Langhamer," prozradil Říha.

Kvůli potížím se zády nedohrál zápas s Ruskem útočník David Tomášek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy