Naděje na vymýcení malárie žije. Zachrání svět ryba?

lem
9. 8. 2007 12:30
Keňští vědci spoléhají na nilskou pražmu

Nairobi -  Malárie ročně zabije milion lidí. Dalších 300 milionů se nakazí. Přestože vědci přicházejí se stále novými teoriemi, ten pravý způsob léčby zatím nenašli.

Keňští odborníci nyní spoléhají na nilskou pražmu. Ryba žijící v afrických vodách pojídá larvy komárů, a snižuje tak výskyt jejich dvou nejčastějších druhů. Podle posledních průzkumů dokonce o celých 94 procent.

Ryby se neobjevují všude

Ryba by mohla pomoc tam, kde - jako metoda hubení obtížného hmyzu - selhaly pesticidy. Až 80 procent moskytů je totiž vůči nim rezistentní.

Zástupkyně Světové zdravotnické organizace (WHO) v Keni Joanne Greenfieldová nový objev vítá, přesto má své pochyby.

"Tato metoda může dobře fungovat v oblastech s množstvím vody, ale komáři žijí i jinde, například v kalužích," říká. "A tam pochopitelně nemůžete nasadit ryby," dodala opatrně.

Fungují i geneticky modifikovaní komáři

Loni oznámili američtí vědci, že vytvořili geneticky modifikovaného komára, který malárii nepřenáší.

Pokusy ukázaly, že geneticky modifikovaní komáři se v přírodě rychle přizpůsobí a vytlačí normální komáry, přenašeče malárie. Tím se zabrání tomu, aby byli touto cestou nakaženi lidé.

Biologické zbraně jsou v boji proti malárii stále důležitější. Třeba Uganda chce k zabíjení komářích larev ve vodě napříště nasazovat bakterie.

Dítě v Mosambiku čeká v nemocnici na léčbu malárie. Sousední Tanzanie vyhlazuje komáry, kteří šíří malárii, pesticidy obsahujícími DDT.
Dítě v Mosambiku čeká v nemocnici na léčbu malárie. Sousední Tanzanie vyhlazuje komáry, kteří šíří malárii, pesticidy obsahujícími DDT. | Foto: Reuters

"Je to vynikající prostředek, protože je šetrný k životnímu prostředí," říká ředitel mezinárodního centra fyziologie hmyzu a ekologie v Nairobi Christian Borgemeister.

Spor o pesticidy s DDT

Světová zdravotnická organizace v Africe přesto doporučuje i používání pesticidů obsahujících DDT. A to navzdory tomu, že v zemědělství je tato látka zakázaná. Pokud by se totiž dostala do potravního řetězce, může být pro člověka škodlivá.

Lobbyistické skupiny ale tvrdí, že DDT pro lidi žádné riziko nepředstavuje. Naproti tomu pro komáry je každé přistání na postříkané zdi smrtelné.

Malárie je epidemie, zasahuje především Afriku, Asii a Jižní Ameriku. V subsaharské Africe na ní umírá každých 30 vteřin jedno dítě.

Nemoc způsobuje jednobuněčný organismus plasmodium, který přenášejí některé druhy komárů.

 

Právě se děje

Další zprávy