Naděje na nalezení přeživších po povodni klesly, hlásí Německo. Pohřešuje se 155 lidí

Foto: "Byla to katastrofa, přišli o všechno." Záplavy v Evropě mají přes 180 obětí
Voda a rychlé podmáčení zdí měly za následek poškození, nebo dokonce strhnutí celých domů.
...
...
Podívejte se na další snímky z Erftstadtu.
Foto: Reuters
ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2021 6:28
Naděje na nalezení přeživších po ničivých povodních na západě Německa z minulého týdne pohasínají. Německým médiím to řekla viceprezidentka úřadu pro technickou pomoc THW Sabine Lacknerová. Spolková vláda ve středu schválila okamžitou pomoc zasaženým oblastem ve výši 200 milionů eur (5,1 miliardy korun).

Záplavy, které západní část Německa postihly po bouřkách z minulé středy a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 174 lidských životů, z toho 172 ve spolkových zemích Porýní-Falc (125) a Severní Porýní-Vestfálsko (47). Jen v nejhůře zasaženém okrese Ahrweiler v Porýní-Falci se nadále pohřešuje 155 osob a 764 lidí bylo ošetřeno se zraněními. Počet lidí postižených řáděním živlu se jen v Porýní-Falci odhaduje na téměř 42 000, uvedla ve středu agentura DPA s odvoláním na místní policii.

"Momentálně ještě pátráme po nezvěstných, například při odklízení cest nebo čerpání vody ze sklepů," uvedla Lacknerová. "Nyní je však bohužel velmi pravděpodobné, že už oběti nezachráníme, ale jen vyprostíme jejich těla," podotkla.

Obrovské škody utrpěla také infrastruktura, zničeny či poškozeny byly silnice, železnice, mosty, vysílače mobilního signálu, elektrické vedení, plynovody i vodovody. Podle sdělení železničního dopravce Deutsche Bahn (DB) poškodila povodeň sedm regionálních tratí v Porýní-Falci a Severním Porýní-Vestfálsku natolik, že je bude nutné postavit zcela znovu či je důkladně sanovat. Celkově bylo zasaženo na 600 kilometrů tratí.

Škody sčítá také zemědělství. Úrodu v zaplavených oblastech buď zcela spláchla voda, nebo jsou pole tak podmáčená, že na ně nemůže vyjet zemědělská technika. Podrobnější obrázek o rozsahu katastrofy by podle mluvčího zemědělské komory Severního Porýní-Vestfálska měla do konce týdne poskytnout analýza satelitních snímků.

Spolková vláda ve středu podle DPA odsouhlasila program rychlé pomoci postiženým oblastem. K dispozici dala 200 milionů eur, přičemž stejnou částkou přispějí spolkové země. Celkově by tak na okamžitou pomoc mělo jít 400 milionů eur (10,3 miliardy korun). Peníze jsou určeny pro likvidaci největších škod na domech a komunální infrastruktuře, jakož i pro překlenutí nouzové situace u lidí bez přístřeší.

Kancléřka Angela Merkelová a spolkový ministr financí Olaf Scholz v uplynulých dnech slíbili poskytnout bezodkladnou pomoc bez byrokratických průtahů v řádu dnů.

Kabinet rovněž plánuje vznik miliardového fondu obnovy. O přesné výši prostředků se ovšem rozhodne až poté, co bude možné lépe odhadnout celkový rozsah katastrofy. Německo rovněž hodlá požádat o peníze z Fondu solidarity Evropské unie, který členské země využívají v případech živelních pohrom.

Vláda v Porýní-Falci mezitím odsouhlasila poskytnutí okamžité pomoci až 3500 eur (90 tisíc korun) na jednu domácnost. Peníze budou vyplácet krizové štáby, přičemž žadatelé nebudou muset předkládat doklady o utržených škodách. Sbírka organizovaná vládou této spolkové země zatím vynesla 6,2 milionu eur (159 milionů korun).

 

Právě se děje

Další zprávy