Nad Paříží v noci létaly drony, metropole se bojí teroru

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
24. 2. 2015 10:15
Svědci pozorovali nejméně pět bezpilotních strojů nad střeženými objekty, mohlo jít o koordinovanou akci. Ostraha citlivých míst byla vybavena radary a loveckými brokovnicemi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vojtěch Marek

Paříž - Nad Paříží se v noci na úterý objevilo několik bezpilotních letadel neznámého původu.

Podle agentury AFP, která odkazuje na místní bezpečnostní složky, se nad francouzskou metropolí vznášelo nejméně pět dronů, mohlo jich však být i víc.

Kdo a proč na dálku ovládané stroje nad Paříž vyslal, se zatím zjistit nepodařilo. 

Přelety neidentifikovaných letounů byly pozorovány mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

První podezřelý stroj byl spatřen krátce po půlnoci u ambasády Spojených států v centru hlavního města. Podobné přelety byly zjištěny také nad Eiffelovou věží, náměstím Svornosti či Invalidovnou nedaleko ministerstva zahraničí.

"Mohlo by se jednat o koordinovanou akci, ale zatím toho víc nevíme," cituje AFP zdroj podílející se na vyšetřování přeletů.

Drony neznámého původu mapují Francii od podzimu

Neznámí lidé tímto způsobem provokují francouzské úřady od loňského podzimu. Opakované přelety celkem nejméně dvaceti malých bezpilotních letadel zaregistrovaly koncem roku 2014 ostrahy nad jadernými elektrárnami.

V lednu se zase několik takových dálkově ovládaných strojů objevilo dokonce v Brestu nad základnou vojenských jaderných ponorek, která je označována za nejstřeženější místo ve Francii.

Bereme to ale vážně, protože je to hrozba, která se bude zvyšovat. Pracujeme na nových opatřeních.

"Typ zatím zaznamenaných bezpilotních letadel nepředstavuje přímou hrozbu. Bereme to ale vážně, protože je to hrozba, která se bude zvyšovat. Pracujeme na nových opatřeních," řekl po lednových nepovolených přeletech dronů nad základnou s jadernou odstrašující silou Francie velitel vojenského letectva generál Denis Mercier.

U citlivých objektů se v posledních měsících objevily speciální mobilní radary pro detekci malých létajících strojů. Na některých místech byli četníci vyzbrojeni loveckými brokovnicemi, které se považují za zatím nejvhodnější zbraň proti malým bezpilotním letounům. Zatím se ale žádný podobný stroj nepodařilo včas odhalit a sestřelit.

Francie posílila protiteroristická opatření od loňského léta, kdy se její bojové letouny zapojily do operací proti radikálnímu hnutí Islámský stát v Iráku. Islamisté tehdy pohrozili odvetnými útoky na francouzském území.

K dalšímu posílení bezpečnostních opatření i s pomocí armády přistoupily úřady poté, co v lednu v Paříži tři ozbrojení islamisté v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a v židovské prodejně povraždili 17 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy