Nad jadernými elektrárnami ve Francii létají bezpilotní UFO

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 10. 2014 17:45
Drony - dost velké na to, aby nesly výbušniny - už tři týdny nekontrolovaně poletují nad sedmi nukleárními komplexy v zemi.
Foto: Reuters

Paříž - Nad francouzskými jadernými elektrárnami se už tři týdny prohánějí neidentifikované bezpilotní letouny.

Drony - dost velké na to, aby nesly výbušniny - nekontrolovaně poletují nad sedmi nukleárními komplexy v zemi.

Francouzským médiím to přiznala elektrárenská společnost Électricité de France (EDF) a potvrdila, že nemá tušení, komu neidentifikované létající předměty patří.

K žádnému narušení bezpečnosti provozu jaderných elektráren (zatím) nedošlo, uklidňuje jejich provozovatel. Problém je v tom, že musí jedním dechem přiznat i to, že nemá jak dronům v přeletech nad potenciálními zdroji jaderné katastrofy zabránit.

První bezpilotní letoun obyvatelé země galského kohouta spatřili 5. října nad jadernou elektrárnou Creys-Malville v regionu Rhône-Alpes.

Další převážně noční nebo brzké ranní přelety byly zaznamenány v období mezi 13. a 20. říjnem. Policie už se případem zabývá, první podezřelý - ekologové z Greenpeace - se od přeletů distancovali.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost se k případu odmítl vyjádřit s tím, že se "nevyjadřuje k věcem, jež nespadají do jeho kompetence".

Platná legislativa ve Francii zakazuje lety v okruhu kilometru od jaderných elektráren. V zemi je celkem 58 reaktorů, Francie je nejvíc závislou zemí na energii z jádra na světě.

 

Právě se děje

Další zprávy