Nad jadernými elektrárnami ve Francii létají bezpilotní UFO

Petr Jemelka Petr Jemelka
31. 10. 2014 17:45
Drony - dost velké na to, aby nesly výbušniny - už tři týdny nekontrolovaně poletují nad sedmi nukleárními komplexy v zemi.
Foto: Reuters

Paříž - Nad francouzskými jadernými elektrárnami se už tři týdny prohánějí neidentifikované bezpilotní letouny.

Drony - dost velké na to, aby nesly výbušniny - nekontrolovaně poletují nad sedmi nukleárními komplexy v zemi.

Francouzským médiím to přiznala elektrárenská společnost Électricité de France (EDF) a potvrdila, že nemá tušení, komu neidentifikované létající předměty patří.

K žádnému narušení bezpečnosti provozu jaderných elektráren (zatím) nedošlo, uklidňuje jejich provozovatel. Problém je v tom, že musí jedním dechem přiznat i to, že nemá jak dronům v přeletech nad potenciálními zdroji jaderné katastrofy zabránit.

První bezpilotní letoun obyvatelé země galského kohouta spatřili 5. října nad jadernou elektrárnou Creys-Malville v regionu Rhône-Alpes.

Další převážně noční nebo brzké ranní přelety byly zaznamenány v období mezi 13. a 20. říjnem. Policie už se případem zabývá, první podezřelý - ekologové z Greenpeace - se od přeletů distancovali.

Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost se k případu odmítl vyjádřit s tím, že se "nevyjadřuje k věcem, jež nespadají do jeho kompetence".

Platná legislativa ve Francii zakazuje lety v okruhu kilometru od jaderných elektráren. V zemi je celkem 58 reaktorů, Francie je nejvíc závislou zemí na energii z jádra na světě.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při výbuchu v kábulské mešitě zahynulo 12 lidí, terčem byl možná imám

Nejméně 12 mrtvých a 15 zraněných si vyžádala páteční exploze v mešitě na severu afghánské metropole Kábulu. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní policii. Mezi oběťmi je i imám, který podle bezpečnostních složek mohl být terčem útoku.

Mluvčí kábulské policie uvedl, že uvnitř mešity byly předem nastraženy výbušniny, které poté explodovaly v době pátečních modliteb. K atentátu se zatím nikdo nepřihlásil, policie zahájila vyšetřování.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka třídenní příměří u příležitosti svátku íd al-fitr, který se slaví na konci muslimského postního měsíce ramadánu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy