Bouře Maria sílí, ohrožuje Karibik zpustošený Irmou. K USA se blíží hurikán José

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 9. 2017 21:01
Nad Atlantickým oceánem se vytvořila tropická bouře Maria. Ta do pondělí pravděpodobně zesílí na hurikán a přesune se nad některý z karibských ostrovů, které nedávno zpustošila Irma. Před dalším přírodním živlem varuje americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Pod drobnohledem meteorologů je také hurikán José, jehož oko by se mělo v pondělí přiblížit k břehům Severní Karolíny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Miami/Mexiko - Tropická bouře Maria, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, pomalu nabírá na síle. Ohrožuje území Karibiku, jehož některé části už tento měsíc zpustošil hurikán Irma. Bouři provází vítr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině.

Kolem 20:00 SELČ se Maria nacházela asi 655 kilometrů jihovýchodně od karibských Leewardových ostrovů, které podle Národního centra pro hurikány (NHC) zasáhne pravděpodobně během pondělí už jako hurikán.

V ohrožení jsou ale například také Návětrné ostrovy. Na obou ostrovech hrozí záplavy i sesuvy půdy. 

Francouzská vláda také v neděli vydala varování před hurikánem pro své dvě zámořská teritoria v Karibiku, ostrovy Guadeloupe a Svatý Martin. Ke stejnému kroku přistoupila vláda Barbadosu ve vztahu k ostrovu Dominika. Informovala o tom agentura Reuters.

Na pozoru by se ale měli mít i další ostrovy v Karibiku, hlavně Antigua a Barbuda, Montserrat, Guadeloupe, Dominika a Svatý Bartoloměj.

Meteorologové pečlivě sledují také hurikán prvního stupně José. Oko tohoto hurikánu by se mělo v pondělí přiblížit ke břehům Severní Karolíny a podél pobřeží se přesunout přes Virginii do Nové Anglie.

Podle NHC José způsobuje mohutné vlny, které ohrožují pobřeží Bermud, Baham, Hispanioly, Portorika i velké části východního pobřeží USA. Pohybuje se severním směrem rychlostí deset kilometrů za hodinu a provází ho vítr o rychlosti 129 kilometrů v hodině. Podle agentury AP se ale neočekává, že dorazí na pevninu.

Na rozdíl od Marie a Josého zeslábl v sobotu odpoledne na tropickou bouři hurikán Norma, když se přiblížil k nejjižnějšímu cípu mexického poloostrova Baja California.

Jeho vítr dosahuje rychlosti 105 kilometrů v hodině. NHC předpokládá, že v příštích dvou dnech bude Norma dále slábnout a pohybovat se na sever. Na poloostrov, kde se nacházejí také oblíbená turistická letoviska, by ale mohl přinést bleskové povodně.

Jeptiška s motorovou pilou v ruce se stala hitem sociálních sítí | Video: Miami-Dade Police Department
 

Právě se děje

před 3 minutami

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Prymula se stal Zemanovým poradcem. Je uveden v oficiálním seznamu. Podle Primy bude neplaceným poradcem

Zdroj: ČTK
Další zprávy