Bouře Maria sílí, ohrožuje Karibik zpustošený Irmou. K USA se blíží hurikán José

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 17. 9. 2017 21:01
Nad Atlantickým oceánem se vytvořila tropická bouře Maria. Ta do pondělí pravděpodobně zesílí na hurikán a přesune se nad některý z karibských ostrovů, které nedávno zpustošila Irma. Před dalším přírodním živlem varuje americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Pod drobnohledem meteorologů je také hurikán José, jehož oko by se mělo v pondělí přiblížit k břehům Severní Karolíny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Miami/Mexiko - Tropická bouře Maria, která se vytvořila nad Atlantickým oceánem, pomalu nabírá na síle. Ohrožuje území Karibiku, jehož některé části už tento měsíc zpustošil hurikán Irma. Bouři provází vítr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině.

Kolem 20:00 SELČ se Maria nacházela asi 655 kilometrů jihovýchodně od karibských Leewardových ostrovů, které podle Národního centra pro hurikány (NHC) zasáhne pravděpodobně během pondělí už jako hurikán.

V ohrožení jsou ale například také Návětrné ostrovy. Na obou ostrovech hrozí záplavy i sesuvy půdy. 

Francouzská vláda také v neděli vydala varování před hurikánem pro své dvě zámořská teritoria v Karibiku, ostrovy Guadeloupe a Svatý Martin. Ke stejnému kroku přistoupila vláda Barbadosu ve vztahu k ostrovu Dominika. Informovala o tom agentura Reuters.

Na pozoru by se ale měli mít i další ostrovy v Karibiku, hlavně Antigua a Barbuda, Montserrat, Guadeloupe, Dominika a Svatý Bartoloměj.

Meteorologové pečlivě sledují také hurikán prvního stupně José. Oko tohoto hurikánu by se mělo v pondělí přiblížit ke břehům Severní Karolíny a podél pobřeží se přesunout přes Virginii do Nové Anglie.

Podle NHC José způsobuje mohutné vlny, které ohrožují pobřeží Bermud, Baham, Hispanioly, Portorika i velké části východního pobřeží USA. Pohybuje se severním směrem rychlostí deset kilometrů za hodinu a provází ho vítr o rychlosti 129 kilometrů v hodině. Podle agentury AP se ale neočekává, že dorazí na pevninu.

Na rozdíl od Marie a Josého zeslábl v sobotu odpoledne na tropickou bouři hurikán Norma, když se přiblížil k nejjižnějšímu cípu mexického poloostrova Baja California.

Jeho vítr dosahuje rychlosti 105 kilometrů v hodině. NHC předpokládá, že v příštích dvou dnech bude Norma dále slábnout a pohybovat se na sever. Na poloostrov, kde se nacházejí také oblíbená turistická letoviska, by ale mohl přinést bleskové povodně.

Jeptiška s motorovou pilou v ruce se stala hitem sociálních sítí | Video: Miami-Dade Police Department
 

Právě se děje

před 41 minutami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy