Drážďany - Neonacisté zrušili v Drážďanech plánovaný pochod, který měl připomenout zničení města na konci druhé světové války.

Neonacisté se u příležitosti výročí bombardování Drážďan sjíždějí do saské metropole pravidelně, v posledních letech ale jejich demonstrace blokovali levicoví aktivisté a obyvatelé města odmítající krajní pravici. Neonacisté pochod v Drážďanech tento rok přesto uskutečnili, a to už ve středu.

"Shromáždění bylo odvoláno," řekl ve čtvrtek ráno policejní mluvčí. Pořadatel pochodu oznámil úřadům zrušení akce ve středu večer. Předtím se neonacisté u soudu neúspěšně domáhali toho, aby se průvod mohl uskutečnit před jednou z dominant Drážďan, světoznámým kostelem Frauenkirche.

Obyvatelé města na znamení nesouhlasu se záměrem neonacistů vytvořili večer v centru Drážďan živý řetěz. Do akce se zapojilo kolem jedenácti tisíc lidí.

Starostka města Helma Oroszová při této příležitosti vyzvala obyvatele města k uctění památky tisíců lidí, kteří při bombardování zahynuli. Připomněla zároveň, že "to bylo nacistické Německo, které ostatním národům a zemím vnutilo boj nikoli na život, ale na smrt".

Odvolání neonacistického pochodu, který se ve městě k výročí zničení konal každoročně od roku 1990, označil server deníku Frankfurter Rundschau za kapitulaci radikální pravice před občany. Ti v posledních letech úspěšně bránili neonacistům v jejich pochodu, což se například v roce 2011 neobešlo bez střetů mezi pravicovými a levicovými extremisty.

Neonacisté pochodovali centrem Drážďan už ve středu večer. Asi pět set pravicových extremistů s pochodněmi v rukou prošlo historickým jádrem města, v čemž jim nezabránilo ani zhruba tisíc odpůrců. Podle policie byl průvod řádně oznámen a nejsou zprávy o případných střetech mezi oběma tábory, o zraněných ani zatčených. Starým městem v Drážďanech pochodovali pravičáci poprvé po mnoha letech.

Tak vypadaly pochody neonacistů v minulých letech:

Bombardování Drážďan z 13. na 14. února 1945 spojeneckými letouny, při němž podle odhadů zahynulo asi 25 tisíc lidí, němečtí neonacisté označují za "bombový holokaust německého národa". Kvůli odporu místních obyvatel ale na pochod přijíždělo v posledních letech stále méně účastníků.

Připomínku zničení saské metropole chtěli neonacisté letos přenést i mimo hlavní město Saska. Na sobotu svolali do Karlových Varů pochod nazvaný Světlo pro Drážďany. Účastnit se ho mají stoupenci krajní pravice z Česka i z Německa.