Nacisty v roce 1941 ve Finsku rozlítil hajlující pes

Radim Klekner Radim Klekner
7. 1. 2011 16:01
Německo zvažovalo odvetu proti podnikateli, který psa vlastnil.
Zdravit výsměšně nacistickým pozdravem nesměl za časů Třetí říše ani pes
Zdravit výsměšně nacistickým pozdravem nesměl za časů Třetí říše ani pes | Foto: Vojenský historický archiv

Berlín - Znevažovat vůdce, ať již hlásá kteroukoli ideologii, je jak známo tabu. Zesměšňovat vrcholné představitele státu, kupříkladu tím, že napodobujeme kejhání housera, se nedoporučovalo již v časech reálného socialismu.

Nikoho proto nepřekvapí, že německá ambasáda ve Finsku propadla panice, když na jaře roku 1941 zjistila, že ve městě Tampere existuje pes, který při zaslechnutí Hitlerova jména imituje římský pozdrav.

Na základě studia někdejších říšských archivů to zjistili spolupracovníci spolkového ministerstva zahraničí.

Pes jménem Jackie patřil finskému podnikateli Toru Borgovi, který si před válkou vzal německou ženu, jež byla vášnivou odpůrkyní nacistického režimu.

Německý vicekonzul v Helsinkách Willy Erkelenz proto poslal do Berlína 29. ledna 1941 depeši, v níž říšské ministerstvo zahraničí upozorňuje na nepřístojné chování zvířete, které na povel "Hitler" zvedá přední pravou packu. 

Případem se postupně zabývalo také ministerstvo hospodářství a dokonce i říšské kancléřství.

"Je velmi bizarní, že nacisté v Německu neměli krátce před útokem na Sovětský svaz nic lepšího na práci než se zabývat hajlujícím psem," řekl agentuře AP historik Klaus Hillenbrand, autor několika knih o Třetí říši.

Urážka říše

Borg byl nakonec pozván na německé velvyslanectví, aby podivné chování svého zvířete vysvětlil. Podnikatel popřel, že by na psa pokřikoval "Hitler!" a řekl, že Jackie packu v minulosti zvedal pouze ojediněle - hlavně v roce 1933, kdy se nacisté v Německu chopili moci.

Říšské diplomaty pak ujistil, že pes nikdy neučinil nic, čím by urazil říši. Ti ale do Berlína hlásili, že finský obchodník zjevně nemluví pravdu.

Finové v roce 1940 podlehli v boji o Karélii přesile sovětských vojáků
Finové v roce 1940 podlehli v boji o Karélii přesile sovětských vojáků | Foto: Aktuálně.cz

Vedení německého koncernu IG Farben, které dodávalo Borgově firmě lékárenské přípravky, následně ministerstvu hospodářství navrhlo, že s ním ukončí obchodní spolupráci. Návrh na soudní stíhání finského podnikatele nakonec ale nebyl podán.

Borg přežil druhou světovou válku, během níž Finsko nejdříve dobylo zpět území, které ztratilo na přelomu let 1939 a 1940 v bojích se SSSR, aby o ně v roce 1944 znovu přišlo.

Finská vláda se ale v průběhu války snažila vést nezávislou politiku a nikdy neuzavřela otevřené spojenectví s hitlerovským Německem. Umožnila nicméně německým jednotkám útok přes své území v rámci operace Barbarossa zahájené 22. června 1941.

Borg zemřel v roce 1959. Jeho firma Tapereen Rohduskuppa Oy se později přeměnila na Tamro Group, která se stala významným prodejcem farmaceutik ve Skandinávii. 

Hitler se o psu, který při zaslechnutí jeho jména zvedá do výše pravou packu, podle všeho nikdy nedověděl. Zřejmě by jej také nepotěšilo, že se nejedná o čistokrevnou rasu, nýbrž o to, čemu se za časů nacistické éry říkalo pohrdlivě "Mischling". Tedy o křížence.

 

Právě se děje

Další zprávy