reklama
 
 

Nacistovy sté narozeniny v Římě provázely demonstrace

29. 7. 2013 18:30
Pozůstalým Priebkeho obětí vadí, že se i přes domácí vězení může volně pohybovat

Řím - Desítky demonstrantů, mezi nimi i členové římské židovské komunity, protestovaly v italské metropoli před domem, ve kterém bydlí nacistický válečný zločinec Erich Priebke.

Bývalý velitel nacistických oddílů SS, který má na svědomí smrt mnoha civilistů, v pondělí oslavil 100. narozeniny.

V Římě žije v domácím vězení, může se však naprosto volně pohybovat po městě, nakupovat či chodit na večeře s přáteli, což mnohým pozůstalým vadí, napsala britská zpravodajská stanice BBC. Za své činy se navíc podle nich nikdy neomluvil.

Priebke byl jedním ze strůjců brutálního masakru civilistů v Ardeatinských jeskyních poblíž Říma v březnu 1944, kde nacisté povraždili 335 civilních rukojmí, z toho 75 Židů, odvetou za partyzánský útok proti jednotce SS.

Po válce žil dlouhá desetiletí spokojeně a nepozorovaně v Argentině, objeven byl až v 90. letech minulého století. V roce 1998 ho soud poslal do vězení na doživotí, nicméně ze zdravotních důvodů si může berlínský rodák odpykat trest v domácím vězení.

Před domem, kde Priebke žije, došlo v pondělí i k menším potyčkám, když na místo dorazil údajný zločincův vnuk s lahví šampaňského v ruce. Demonstranti na něj pokřikovali slova jako Hanba či Skandál! "To je provokace! Přijít s lahví šampaňského," citovala agentura Reuters jednoho z protestujících.

Příbuzným obětí masakru vadí, že se Priebke za svůj čin dosud veřejně neomluvil. Navíc jeho život domácí vězení vůbec nepřipomíná. Bydlí v posledním patře domu s překrásnou střešní terasou poblíž centra italské metropole. A může si odejít a přijít, kdy se mu zlíbí. Sice s ochrankou, ale přesto může chodit nakupovat, do parku i večer do restaurace s přáteli.

"Židé v Římě, ale i celé město, nemůže tomuto muži dovolit jen tak se procházet po sousedství, nakupovat a využívat různých výhod," uvedl jeden z římských židovských představitelů Angelo Sermoneta.

"Je mu sto let. Nikdo neříká, že by měl jít pod gilotinu, do plynové komory či na elektrické křeslo. Ale ať je doma a neukazuje se! V mnohých to vyvolává vzpomínky na hrůzy, které spáchal," dodal Sermoneta.

autor: ČTK | 29. 7. 2013 18:30

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama