Náčelník chorvatské policie si vymyslel loupež, zlato a peníze ukradl on sám

ČTK ČTK
22. 4. 2016 20:45
Dubnová krádež peněz a zlata v centrále chorvatské kriminální policie v Záhřebu byla fingovaná. Vyšetřování odhalilo, že náčelník oddělení organizovaného zločinu Željko Dolački si chtěl smyšlenou krádeží přilepšit. Chorvatská média na základě dnešních informací ministerstva vnitra oznámila, že Dolački, který byl po objevení krádeže v pondělí 4. dubna postaven mimo službu, byl zatčen a je trestně stíhán. Při domovní prohlídce policie ztracených 280 tisíc eur (7,5 milionu korun) a dva kilogramy zlata nenašla.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Záhřeb - Spektakulární krádež v centrále chorvatské kriminální policie v Záhřebu, při níž začátkem dubna zmizelo 280 tisíc eur (7,5 milionu korun) a dva kilogramy zlata, byla fingovaná. Vyšetřování prý ukázalo, že si tak chtěl přilepšit náčelník oddělení organizovaného zločinu Željko Dolački, z jehož trezoru údajní zloději měli cenný lup odnést.

Chorvatská média na základě dnešních informací ministerstva vnitra oznámila, že Dolački, který byl po objevení krádeže v pondělí 4. dubna postaven mimo službu, byl zatčen a je trestně stíhán. Policie provedla v šest hodin ráno v jeho bydlišti domovní prohlídku, ale ukradené věci prý nenašla.

Na zločin doplatili čtyři vysocí policejní činitelé. Hned v úterý 5. dubna rezignovali ředitel chorvatské policie Vlado Dominić, náčelník záhřebské policie Goran Burušić, náčelník záhřebské kriminální policie Danijel Žugel a šéf inspekce Stjepan Jurenec.

Policie zatím neupřesnila, jak přišla Dolačkému na stopu. Jutarnji list ale napsal, že podle neoficiálních informací ho udala kolegyně, která mu údajně při fingování krádeže pomáhala.

Zajímavostí je, že vyšetřovatelé při objasňování zločinu odhalili a pochytali skupinu 15 lidí, kteří jsou podezřelí, že během dvou let fiktivními obchody se zlatem v Chorvatsku "proprali špinavé peníze" ve výši 630 milionů kun (2,28 miliardy korun).

Mezi těmito zadrženými jsou i Pejo a Antonio Ivičové, otec a syn, jejichž peníze a zlato se ze sejfu Dolačkého ztratily. Eura a zlato jim zabavili 15. února příslušníci speciálního policejního útvaru Kobra, když zastavili a prohledali jejich auto.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy