Naboso proti Putinově armádě. Svědectví z hranic Ukrajiny

Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 4. 2014 11:15
Mezi Charkovem a prvosledovými jednotkami Ukrajiny pendlují osobní auta civilistů, kteří zásobují vojáky vším potřebným. Stav armády je totiž tristní.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Charkov/Praha - Odraní vojáci s rozpadající se obuví, kolabující radiostanice a tanky bez motorů - i to je obrázek současné ukrajinské armády, jejíž jednotky se rozmístily podél hranice v obavě před ruskou invazí.

Aktuálně.cz mluvilo se dvěma charkovskými podnikateli, kteří se na hranici za vojáky vypravili. To, co viděli, je šokovalo. Přesto hrdě říkají, že "pokud dojde k nejhoršímu a Moskva si po Krymu 'uloupne' i východní průmyslovou část jejich země, vzpříčí se jí tentokrát tohle sousto v hrdle".

Foto: Aktuálně.cz

"Jsem z návštěvy našich jednotek stále ještě tak trochu mimo. A navíc mám problém hovořit s cizincem o tom, co jsem na hranicích viděl, protože se stydím za to, v jakém stavu naše armáda je," svěřuje se Sergej Petrenko, který podniká v zemědělství. Nakonec se rozhovořil jen proto, že zveřejnění jeho postřehů by snad mohlo poměry v ukrajinské armádě alespoň trochu zlepšit.

"V armádě jsem sloužil, takže rozumím těm mladým chlapcům, kteří teď na hranici s Ruskem drží stráž. Ze zvědavosti jsem k nim tedy zavítal, abych se přesvědčil, jak se armáda připravuje na obranu země. A protože to jsou přece jen ještě děti, přivezli jsme těm klukům i nějaké jídlo, sladkosti a cigarety. Aby prostě věděli, že nejsou sami, že je jako občané Ukrajiny podporujeme," líčí motivy své návštěvy u jedné ze zakopaných ukrajinských jednotek Sergej Petrenko.

Čekal prý všechno, jenom ne to, že ho někteří vojáci budou žádat o věci, kterých se jim nedostává. Někteří z nich mají úplně rozbité boty. Aby si je ale mohli vyměnit, museli by odjet do kasáren, odevzdat ty rozbité, napsat žádost o nové a teprve potom - až za nějakou dobu - mohou dostat nové.

"Proto se ptám: takže než vojákovi nové boty vydají, má snad několik dnů chodit bos?! Zatím to vypadá, že v době, kdy na hranicích s Ukrajinou stojí ruská armáda, budou možná naši vojáci bránit zemi málem naboso. Nevím, zda za to mohou byrokratické předpisy, anebo něčí neschopnost. V každém případě by ale měli za tohle postavit někoho před polní soud. Anebo ho možná rovnou zastřelit," říká rozhořčeně Petrenko.

Konvoj ukrajinské armády míří do Doněcku na východě země.
Konvoj ukrajinské armády míří do Doněcku na východě země. | Foto: Reuters

Když ho pak vojáci požádali, aby jim dovezl baterie do radiostanic, protože se nemohou domluvit se sousední jednotkou, přestal se jen divit a začal si zapisovat vše, čím by mohl pomoci.

"Když totiž vojáci před odjezdem na hranice radiostanice ze skladů fasovali, tak už byly baterie téměř na suchu. Chlapci si párkrát zavolali a v tu ránu byli bez spojení. A nové akumulátory jim nikdo nepřiveze. Se synem jsme si proto řekli, že takhle to přece nemůžeme nechat. Nakoupili jsme tedy krabici baterií, které teď vezeme na hranice," popisuje svou činnost dobrovolného armádního zásobovače Sergej.

A není prý ani zdaleka sám. Mezi Charkovem a prvosledovými jednotkami ukrajinské armády teď pendlují osobní auta civilistů, kteří zásobují vojáky vším potřebným.

Tank bez motoru? Hlavně že může střílet!

Na hranici Sergej viděl i zakopaný tank bez motoru. Hlavně prý, že může z okopu střílet. "V nouzi nejvyšší ho tam dovezli z charkovského opravárenského závodu, protože mu při generálce nestačili vyměnit motor. "Až sem jsme to tedy dopracovali," dává Petrenko najevo své roztrpčení.

Pak se - už po několikáté - omlouvá: "Je mi opravdu velmi stydno, že o tom před cizincem takhle mluvím. Ukrajinské armádě v těchto dnech pomáhají obyčejní čestní lidé. Jde o nefalšované patrioty a vlastence. Jsou jimi ale i naši vojáci - bez ohledu na problematické vybavení a velmi špatné zásobování mají obdivuhodně vysokou morálku. Nikde jsem nezaznamenal malomyslnost. Všichni jsou ochotni bojovat za celistvou Ukrajinu do poslední kapky krve... až mě to překvapilo. Předcházející vlády totiž rozkradly, co mohly, takže se to promítlo i do poměrů v armádě, které se nedostává elementárních věcí... zdaleka nejde jen o baterky do radiostanic," svěřuje se Sergej.

Na ukrajinsko-ruských hranicích je zatím klid. Propagandistická válka mezi Ukrajinou a Ruskem ale běží na plné obrátky.

Někdy to má až legrační důsledky: Rusové se tak například bojí cestovat na Ukrajinu, protože mají strach o život. Ruský důstojník pohraniční stráže se kupříkladu Petrenka na hranicích zeptal: "Opravdu jsou lidé ze západní Ukrajiny všichni banderovci? Opravdu u vás stavíte auta s ruskými značkami, vykrádáte je a zapalujete?"

"Řekl jsem mu, aby nevěřil nesmyslům a hloupostem ruské propagandy. Problém je ale v tom, že podobnými pitomostmi jsou Rusové doslova krmeni čtyřiadvacet hodin denně, takže na ruské straně hranice neuvidíte v těchto dnech žádná auta. Nejezdí k nám, protože se bojí," vysvětluje Sergej.

Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny.
Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny. | Foto: Reuters

Zároveň ale přiznává, že i on sám žije v posledních měsících ve velkém napětí. "Abyste to pochopil: na samé hranici s Ruskem mám chatu. Deset kilometrů od ní je na ruské straně dislokována elitní vzdušně-výsadková divize. Dnem i nocí je odtamtud slyšet hluk motorů letadel... a tohle člověku na optimismu věru nepřidává." Sergejovi i jeho přátelům je prý totiž jasné, že pokud Moskva utrácí obrovské prostředky, aby podél hranic držela v neustálé pohotovosti desetitisíce vojáků, tak tím sleduje své cíle. A z toho pramení velká nervozita obyvatel Charkova.

Scénář à la Krym?

Bude se tedy v Charkovské oblasti opakovat krymský scénář? Programátor Dmitrij Žovtyj to vylučuje.

Foto: Reuters

"Na Krymu žije osmapadesát procent etnických Rusů. V Charkově jen osmadvacet, v Doněcku dvaatřicet a v Luhansku pak osmatřicet procent. Z toho mně plyne, že Krym se na východní Ukrajině opakovat nemůže. Jakkoliv jsou k nám z Ruska v autobusech dováženi mimořádně agresivní separatisté, které je velmi slyšet a vidět... na rozdíl od normálních lidí, kteří pokojně demonstrují za jednotnou Ukrajinu," říká.

Přestože na hranici s Ukrajinou manévrují ruská vojska, Dmitrij se nebojí. Rovněž on je připraven na vše.

"Pokud sem přijdou ruská vojska, stanu se charkovským partyzánem, budu bránit svoji zemi. Bez ohledu na to, že ruština je mým rodným jazykem. Moji ruští předci žili v Charkově od roku 1721. Je to moje město, moje ukrajinská vlast," vysvětluje Dmitrij.

Foto: Reuters

Sám je z poloviny Rus a z poloviny Ukrajinec. Jeho maminka je sice etnická Ruska, avšak cítí se být Ukrajinkou. "Ženu mám rovněž etnickou Rusku a rovněž ona je pro Ukrajinu. V Charkově proto nemůžete lidi rozdělovat na Ukrajince a Rusy. Nemá to tu žádný význam. Za připojením k Rusku stojí bezvýznamné elementy, frustrovaní lidé a někdy i kriminální živly. Ať už tu bude Ukrajina, či Rusko, oni budou vždy žít v žumpě," ujišťuje Dmitrij.

Na druhé straně je pro Charkovany velmi těžké vidět v Rusech nepřítele. Ale jak říká Dmitrij, ruský prezident Vladimir Putin dělá vše pro to, aby tomu tak bylo. V Rusku má mnoho přátel, nejvíce v sibiřském městě Tomsk.

"Volají mi a ptají se: 'Co se to u vás děje?' Odpovídám, že žádné banderovce jsem ještě neviděl a Rusy u nás také nezabíjíme. Odpověděli, že to není poprvé, kdy si řekli: pokud to vysílá ruská televize, tak to musí být přesně naopak. A když jsme se loučili, tak mě ujistili, že oni nejsou Rusové, nýbrž Sibiřané, a že máme jejich obdiv a podporu," popisuje Dmitrij Žovtyj etnickou míchanici na Ukrajině a v Rusku.

Překvapivé rozhovory z ukrajinsko-ruského pomezí nemohou končit jinak než udivujícím konstatováním Dmitrije Žovtyje: "Našemu bývalému prezidentu Viktoru Janukovyčovi děkujeme za to, že v nás probudil touhu po svobodě. No a Putinovi naopak za to, že nás stmelil v jediný národ."

 

Právě se děje

před 55 minutami

Rychlobruslařka Hrůzová Sejpalová byla pátá na ME na krátké dráze

Nejlepší česká rychlobruslařka na krátké dráze Michaela Hrůzová Sejpalová obsadila na mistrovství Evropy v Gdaňsku páté místo v závodu na 1500 metrů a zaznamenala nejlepší individuální výsledek v kariéře. Zvítězila Suzanne Schultingová z Nizozemska.

Hrůzová Sejpalová postoupila do finále z druhého místa v semifinálové jízdě, v níž jí k úspěchu pomohl i pád tří soupeřek. V boji o medaile ji od bronzu dělila sekunda.

Mezi muži se Zdeněk Sejpal probojoval do finále B, ve kterém skončil šestý, a celkově obsadil 13. místo.

před 1 hodinou

Sáblíková byla na SP v Heerenveenu devátá v závodu na 1500 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila 9. místo v závodu na 1500 metrů na Světovém poháru v Heerenveenu. Z vítězství se radovala Brittany Boweová z USA. Druhá Češka na startu Nikola Zdráhalová zajela šestnáctý čas.

Třiatřicetiletá Sáblíková se v premiérovém SP v této sezoně představila v páté rozjížďce společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady, porazila ji a zároveň vylepšila své letošní maximum z minulého týdne z vícebojařského ME. Svěřenkyně trenéra Petra Nováka zajela čas 1:55,48 minuty.

"Je to nejrychlejší čas, který jsem v Heerenveenu kdy jela. I když těsně. Druhé kolo jsem mohla jet rychleji, ale je to dobré," řekla Sáblíková v nahrávce pro média. Čas byl pro ni důležitější než umístění. "Odstup od třetího místa byl osm desetin sekundy, což není tak hrozné. V minulosti jsem občas dostala i dvě vteřiny," podotkla trojnásobná olympijská vítězka.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži:

1500 m: 1. Krol 1:43,243, 2. Roest 1:44,457, 3. Nuis (všichni Niz.) 1:44,662.

Ženy:

1500 m: 1. Boweová (USA) 1:53,881, 2. Wüstová 1:54,575, 3. De Jongová (obě Niz.) 1:54,710, …9. Sáblíková 1:55,483, 16. Zdráhalová (obě ČR) 1:57,760.

před 1 hodinou

Český dvojbob skončil v Königssee čtrnáctý, nejhůře v sezoně

Dominik Dvořák s Dominikem Suchým v závodě Světového poháru dvojbobů v Königssee obsadili 14. místo a zaznamenali nejhorší výsledek v sezoně. V novém roce stále čekají na umístění v nejlepší desítce. Pro desáté vítězství v sezoně si dojel Francesco Friedrich z Německa.

Dvořák ve dvou jízdách zaznamenal celkový čas 1:40,27 a na vítěze ztratil přes sekundu a půl. Od desátého místa osmadvacetiletého pilota dělilo 13 setin sekundy. Český dvojbob potřetí za sebou skončil mimo první desítku, ve které naopak v prosinci nechyběl ve čtyřech závodech v řadě.

Po závodě Dvořák neskrýval nespokojenost. "Je to nejhorší umístění v sezoně, to vypovídá o všem. Přijde mi, jako by tahle dráha byla prokletá. Nikdy se nám tu nepodařilo zajet dobrý výsledek a dnešek to jen potvrzuje," uvedl v nahrávce pro média.

Jeho maximem v ročníku je čtvrté místo, které mu patří i v celkovém pořadí seriálu před závěrečným závodem. "To je pěkné. Tu čtyřku bychom mohli udržet příští víkend v Igls, třeba to dopadne dobře aspoň v tom celkovém hodnocení," uvedl Dvořák, který na svých výkonech pociťuje tréninkové manko po zdravotních potížích před sezonou.

Nadvládu v dosavadním průběhu Světového poháru potvrdil Friedrich, který si v Königssee dojel pro desáté vítězství v jedenácti závodech. Dnes vyhrál o dvě desetiny před krajanem Johannesem Lochnerem, třetí říčku obsadil už s téměř sekundovou ztrátou Benjamin Maier z Rakouska.

SP v jízdě na bobech v Königssee (Německo):

Muži - dvojboby: 1. Friedrich, Margis 1:38,69 (49,40+49,29), 2. Lochner, Franke (všichni Něm.) -0,20 (49,45+49,44), 3. Maier, Hubar (Rak.) -0,96 (49,81+49,84), …14. Dvořák, Suchý (ČR) -1,59 (50,31+49,97).

Průběžné pořadí SP (po 11 z 12 závodů): 1. Friedrich 2460 b., 2. Lochner 2269, 3. Vogt (Švýc.) 1794, 4. Dvořák 1688.

před 1 hodinou

Norové při návratu do SP získali ve skiatlonu všech šest medailí

Norská reprezentace v běhu na lyžích při návratu do Světového poháru po téměř dvou měsících zcela ovládla skiatlon v Lahti. V závodě žen na 2×7,5 km zvítězila Therese Johaugová před Helene Marií Fossesholmovou a Heidi Wengovou. Jejich týmoví kolegové na dvojnásobné trati si rozebrali medaile v pořadí Emil Iversen, Sjur Röthe, Paal Golberg.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti (Finsko) - skiatlon:

Muži (2×15 km):

1. Iversen 1:10:18,4, 2. Röthe -0,4, 3. Golberg -6,6, 4. Krüger (všichni Nor.) -9,5, 5. Bolšunov (Rus.) -20,9, 6. Holund (Nor.) -28,7, 7. Cologna (Švýc.) -32,8, 8. Niskanen (Fin.) -33,0, 9. Burman (Švéd.) -35,8, 10. Moch (Něm.) -41,8.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Bolšunov 1391, 2. Jakimuškin (Rus.) 660, 3. Manificat (Fr.) 588, 4. Melničenko 571, 5. Bělov 562, 6. Malcev (všichni Rus.) 525, …42. Novák 105, 77. Šeller 24, 91. Pechoušek 10, 94. Černý 10, 95. Kalivoda 8, 102. Fellner 5, 103. Knop (všichni ČR) 5.

Ženy (2×7,5 km):

1. Johaugová 37:45,1, 2. Fossesholmová -28,1, 3. H. Wengová (všechny Nor.) -29,6, 4. Anderssonová (Švéd.) 29,7, 5. Digginsová (USA) -30,1, 6. Něprjajevová (Rus.) -1:02,5, 7. Kallaová (Švéd.) -1:02,8, 8. Stadloberová (Rak.) -1:02,8, 9. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:02,8, 10. Kalvaaová (Nor.) -1:07,4.

Průběžné pořadí SP (po 18 z 28 závodů): 1. Digginsová 991, 2. Brennanová (USA) 824, 3. Stupaková 802, 4. Sorinová (obě Rus.) 780, 5. Anderssonová 743, 6. Něprjajevová 715, …16. Razýmová 310, 38. Janatová 92, 46. Beranová 53, 65. Hynčicová 20, 73. P. Nováková (všechny ČR) 12.

Další zprávy