Naboso proti Putinově armádě. Svědectví z hranic Ukrajiny

Jan Gazdík Jan Gazdík
11. 4. 2014 11:15
Mezi Charkovem a prvosledovými jednotkami Ukrajiny pendlují osobní auta civilistů, kteří zásobují vojáky vším potřebným. Stav armády je totiž tristní.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic.
Tank u Charkova nedaleko ruských hranic. | Foto: Reuters

Charkov/Praha - Odraní vojáci s rozpadající se obuví, kolabující radiostanice a tanky bez motorů - i to je obrázek současné ukrajinské armády, jejíž jednotky se rozmístily podél hranice v obavě před ruskou invazí.

Aktuálně.cz mluvilo se dvěma charkovskými podnikateli, kteří se na hranici za vojáky vypravili. To, co viděli, je šokovalo. Přesto hrdě říkají, že "pokud dojde k nejhoršímu a Moskva si po Krymu 'uloupne' i východní průmyslovou část jejich země, vzpříčí se jí tentokrát tohle sousto v hrdle".

Foto: Aktuálně.cz

"Jsem z návštěvy našich jednotek stále ještě tak trochu mimo. A navíc mám problém hovořit s cizincem o tom, co jsem na hranicích viděl, protože se stydím za to, v jakém stavu naše armáda je," svěřuje se Sergej Petrenko, který podniká v zemědělství. Nakonec se rozhovořil jen proto, že zveřejnění jeho postřehů by snad mohlo poměry v ukrajinské armádě alespoň trochu zlepšit.

"V armádě jsem sloužil, takže rozumím těm mladým chlapcům, kteří teď na hranici s Ruskem drží stráž. Ze zvědavosti jsem k nim tedy zavítal, abych se přesvědčil, jak se armáda připravuje na obranu země. A protože to jsou přece jen ještě děti, přivezli jsme těm klukům i nějaké jídlo, sladkosti a cigarety. Aby prostě věděli, že nejsou sami, že je jako občané Ukrajiny podporujeme," líčí motivy své návštěvy u jedné ze zakopaných ukrajinských jednotek Sergej Petrenko.

Čekal prý všechno, jenom ne to, že ho někteří vojáci budou žádat o věci, kterých se jim nedostává. Někteří z nich mají úplně rozbité boty. Aby si je ale mohli vyměnit, museli by odjet do kasáren, odevzdat ty rozbité, napsat žádost o nové a teprve potom - až za nějakou dobu - mohou dostat nové.

"Proto se ptám: takže než vojákovi nové boty vydají, má snad několik dnů chodit bos?! Zatím to vypadá, že v době, kdy na hranicích s Ukrajinou stojí ruská armáda, budou možná naši vojáci bránit zemi málem naboso. Nevím, zda za to mohou byrokratické předpisy, anebo něčí neschopnost. V každém případě by ale měli za tohle postavit někoho před polní soud. Anebo ho možná rovnou zastřelit," říká rozhořčeně Petrenko.

Konvoj ukrajinské armády míří do Doněcku na východě země.
Konvoj ukrajinské armády míří do Doněcku na východě země. | Foto: Reuters

Když ho pak vojáci požádali, aby jim dovezl baterie do radiostanic, protože se nemohou domluvit se sousední jednotkou, přestal se jen divit a začal si zapisovat vše, čím by mohl pomoci.

"Když totiž vojáci před odjezdem na hranice radiostanice ze skladů fasovali, tak už byly baterie téměř na suchu. Chlapci si párkrát zavolali a v tu ránu byli bez spojení. A nové akumulátory jim nikdo nepřiveze. Se synem jsme si proto řekli, že takhle to přece nemůžeme nechat. Nakoupili jsme tedy krabici baterií, které teď vezeme na hranice," popisuje svou činnost dobrovolného armádního zásobovače Sergej.

A není prý ani zdaleka sám. Mezi Charkovem a prvosledovými jednotkami ukrajinské armády teď pendlují osobní auta civilistů, kteří zásobují vojáky vším potřebným.

Tank bez motoru? Hlavně že může střílet!

Na hranici Sergej viděl i zakopaný tank bez motoru. Hlavně prý, že může z okopu střílet. "V nouzi nejvyšší ho tam dovezli z charkovského opravárenského závodu, protože mu při generálce nestačili vyměnit motor. "Až sem jsme to tedy dopracovali," dává Petrenko najevo své roztrpčení.

Pak se - už po několikáté - omlouvá: "Je mi opravdu velmi stydno, že o tom před cizincem takhle mluvím. Ukrajinské armádě v těchto dnech pomáhají obyčejní čestní lidé. Jde o nefalšované patrioty a vlastence. Jsou jimi ale i naši vojáci - bez ohledu na problematické vybavení a velmi špatné zásobování mají obdivuhodně vysokou morálku. Nikde jsem nezaznamenal malomyslnost. Všichni jsou ochotni bojovat za celistvou Ukrajinu do poslední kapky krve... až mě to překvapilo. Předcházející vlády totiž rozkradly, co mohly, takže se to promítlo i do poměrů v armádě, které se nedostává elementárních věcí... zdaleka nejde jen o baterky do radiostanic," svěřuje se Sergej.

Na ukrajinsko-ruských hranicích je zatím klid. Propagandistická válka mezi Ukrajinou a Ruskem ale běží na plné obrátky.

Někdy to má až legrační důsledky: Rusové se tak například bojí cestovat na Ukrajinu, protože mají strach o život. Ruský důstojník pohraniční stráže se kupříkladu Petrenka na hranicích zeptal: "Opravdu jsou lidé ze západní Ukrajiny všichni banderovci? Opravdu u vás stavíte auta s ruskými značkami, vykrádáte je a zapalujete?"

"Řekl jsem mu, aby nevěřil nesmyslům a hloupostem ruské propagandy. Problém je ale v tom, že podobnými pitomostmi jsou Rusové doslova krmeni čtyřiadvacet hodin denně, takže na ruské straně hranice neuvidíte v těchto dnech žádná auta. Nejezdí k nám, protože se bojí," vysvětluje Sergej.

Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny.
Snímky ruských postavení poblíž Ukrajiny. | Foto: Reuters

Zároveň ale přiznává, že i on sám žije v posledních měsících ve velkém napětí. "Abyste to pochopil: na samé hranici s Ruskem mám chatu. Deset kilometrů od ní je na ruské straně dislokována elitní vzdušně-výsadková divize. Dnem i nocí je odtamtud slyšet hluk motorů letadel... a tohle člověku na optimismu věru nepřidává." Sergejovi i jeho přátelům je prý totiž jasné, že pokud Moskva utrácí obrovské prostředky, aby podél hranic držela v neustálé pohotovosti desetitisíce vojáků, tak tím sleduje své cíle. A z toho pramení velká nervozita obyvatel Charkova.

Scénář à la Krym?

Bude se tedy v Charkovské oblasti opakovat krymský scénář? Programátor Dmitrij Žovtyj to vylučuje.

Foto: Reuters

"Na Krymu žije osmapadesát procent etnických Rusů. V Charkově jen osmadvacet, v Doněcku dvaatřicet a v Luhansku pak osmatřicet procent. Z toho mně plyne, že Krym se na východní Ukrajině opakovat nemůže. Jakkoliv jsou k nám z Ruska v autobusech dováženi mimořádně agresivní separatisté, které je velmi slyšet a vidět... na rozdíl od normálních lidí, kteří pokojně demonstrují za jednotnou Ukrajinu," říká.

Přestože na hranici s Ukrajinou manévrují ruská vojska, Dmitrij se nebojí. Rovněž on je připraven na vše.

"Pokud sem přijdou ruská vojska, stanu se charkovským partyzánem, budu bránit svoji zemi. Bez ohledu na to, že ruština je mým rodným jazykem. Moji ruští předci žili v Charkově od roku 1721. Je to moje město, moje ukrajinská vlast," vysvětluje Dmitrij.

Foto: Reuters

Sám je z poloviny Rus a z poloviny Ukrajinec. Jeho maminka je sice etnická Ruska, avšak cítí se být Ukrajinkou. "Ženu mám rovněž etnickou Rusku a rovněž ona je pro Ukrajinu. V Charkově proto nemůžete lidi rozdělovat na Ukrajince a Rusy. Nemá to tu žádný význam. Za připojením k Rusku stojí bezvýznamné elementy, frustrovaní lidé a někdy i kriminální živly. Ať už tu bude Ukrajina, či Rusko, oni budou vždy žít v žumpě," ujišťuje Dmitrij.

Na druhé straně je pro Charkovany velmi těžké vidět v Rusech nepřítele. Ale jak říká Dmitrij, ruský prezident Vladimir Putin dělá vše pro to, aby tomu tak bylo. V Rusku má mnoho přátel, nejvíce v sibiřském městě Tomsk.

"Volají mi a ptají se: 'Co se to u vás děje?' Odpovídám, že žádné banderovce jsem ještě neviděl a Rusy u nás také nezabíjíme. Odpověděli, že to není poprvé, kdy si řekli: pokud to vysílá ruská televize, tak to musí být přesně naopak. A když jsme se loučili, tak mě ujistili, že oni nejsou Rusové, nýbrž Sibiřané, a že máme jejich obdiv a podporu," popisuje Dmitrij Žovtyj etnickou míchanici na Ukrajině a v Rusku.

Překvapivé rozhovory z ukrajinsko-ruského pomezí nemohou končit jinak než udivujícím konstatováním Dmitrije Žovtyje: "Našemu bývalému prezidentu Viktoru Janukovyčovi děkujeme za to, že v nás probudil touhu po svobodě. No a Putinovi naopak za to, že nás stmelil v jediný národ."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Aston Villa je díky gólu v nastavení ve finále Ligového poháru

Gól ze třetí nastavené minuty posunul fotbalisty Aston Villy do finále anglického Ligového poháru. Postup trefil záložník Trezeguet střelou z voleje po dlouhém centru dalšího egyptského hráče Ahmeda Elmohamadyho. Birminghamský klub porazil na svém hřišti favorizovaný Leicester 2:1 a po remíze 1:1 z prvního utkání se může těšit do Wembley.

Tam se bude 1. března hrát finále a soupeřem Aston Villy bude lepší z manchesterského derby mezi City a United. První zápas vyhráli obhájci trofeje City 3:1, odveta je na programu ve středu.

Aston Villa, jež v lize bojuje o záchranu a má jen dvoubodový náskok na nesestupové pozice, získala Ligový pohár pětkrát. Naposledy v roce 1996.

Anglický fotbalový Ligový pohár - semifinále, odveta:

Aston Villa - Leicester 2:1 (12. Targett, 90.+3 Trezeguet - 72. Iheanacho). První zápas 1:1, postoupila Aston Villa.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Šéf diplomacie EU: americký plán pro Blízký východ je příležitost k obnovení snah o řešení izraelsko-palestinského konfliktu

Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell řekl, že americký plán pro mír na Blízkém východě je "příležitostí obnovit naléhavě nutné snahy o schůdné řešení izraelsko-palestinského konfliktu".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk v LM porazili Bar a drží šanci na první místo

Basketbalisté Nymburka v předposledním kole základní fáze Ligy mistrů vyhráli 98:66 v Baru a stále mají šanci postoupit do play off z prvního místa. Středočeský celek si díky jedenáctému vítězství ve skupině vylepšil nejlepší výsledek v soutěži z ročníku 2017/18.

Nymburk se musel obejít bez trojice opor, protože zranění do Černé Hory nepustila Michaela Dixona s Pavlem Pumprlou a doma zůstal také nemocný Jaromír Bohačík. Hosté, kteří už před zápasem měli jistotu play off, zatímco Bar už byl mimo hru, se s tím ale dokázali vypořádat víc než dobře.

První čtvrtinu vyhráli 32:10 a náskok bez problémů zvyšovali i ve zbytku zápasu. Nakonec si připsali nejvyšší vítězství ve skupině. Nejlepším střelcem Nymburka byl s 16 body Vojtěch Hruban a na dvouciferné hodnoty dosáhli také Martin Peterka (15), Deishuan Booker (14), Petr Šafarčík (11) a Martin Kříž (10).

Nymburk patří v tabulce druhé místo za Tenerife, se kterým má stejný počet výher, ale horší vzájemnou bilanci. Aby se Středočeši dostali do čela, potřebují v závěrečném kole doma zdolat Peristeri, na jehož palubovce v prosinci utrpěli jednu ze dvou porážek ve skupině, a současně doufat v zaváhání Tenerife v Bambergu.

Basketbalová Liga mistrů - 13. kolo:

Skupina C:

Mornar Bar - Nymburk 66:98 (10:32, 31:58, 44:84)

Nejvíce bodů: Vranjes 26, Jelenič 14, Pavič 11 - Hruban 16, Peterka 15, Booker 14. Fauly: 20:17. Trestné hody: 13/12 - 13/11. Trojky: 10:15. Doskoky: 38:42.

Peristeri - Bamberg 78:75, Tenerife - VEF Riga 92:59.

Tabulka:

1. Tenerife 13 11 2 1038:875 24
2. Nymburk 13 11 2 1063:942 24
3. Peristeri 13 8 5 955:942 21
4. Nižnij Novgorod 12 7 5 903:904 19
5. Bamberg 13 6 7 978:961 19
6. Mornar Bar 13 4 9 980:1071 17
7. Gaziantep 12 3 9 890:949 15
8. VEF Riga 13 1 12 923:1086 14
Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Slalom ve Schladmingu ovládl už počtvrté Kristoffersen

Norský lyžař Henrik Kristoffersen vyhrál už počtvrté slalom ve Schladmingu. Pod umělými světly navázal norský lídr disciplíny i celkového hodnocení sezony na zdejší triumfy z let 2014, 2016 a 2017 a vyrovnal rekord Rakušana Benjamina Raicha. Jednadvacáté pohárové vítězství vybojoval s náskokem 34 setin před francouzským rivalem Alexisem Pinturaultem, třetí skončil vítěz tří slalomů sezony Daniel Yule ze Švýcarska. Český reprezentant Jan Zabystřan stejně jako v neděli v Kitzbühelu nedojel do cíle prvního kola.

Hned za medailisty skončil Francouz Clément Noël, který po nepovedeném prvním kole odstartoval do druhé jízdy jako první a téměř celé finále pak strávil v cílovém prostoru v křesle pro průběžného lídra. Nejrychlejší čas druhého kola mu vynesl posun ze 30. místa na čtvrté.

Po jízdě nakonec šestého Itala Alexe Vinatzera sice časomíra zaznamenala změnu pořadí na prvním místě, ale techniku pomýlila fanynka v plavkách, která vtrhla do cílového prostoru a protnula fotobuňku těsně před průjezdem lyžaře. Výtržnice nesla transparent mimo jiné se vzkazem "RIP Kobe", kterým připomněla nedělní úmrtí basketbalové hvězdy Kobeho Bryanta. Vinatzer se chvíli nezaslouženě radoval z průběžného vedení, pak vzal situaci s humorem. "Aspoň mám cool cílovou fotografii," řekl.

Noëla tak vystrnadil až Yule, čtvrtý muž prvního kola. Medailisté si zachovali pořadí z první jízdy, jen se všichni posunuli o jednu pozici výš, protože nejrychlejší muž úvodního kola Marco Schwarz k nelibosti rakouského publika přehnal svoji snahu, už v šesté brance upadl a přišel o šanci vylepšit druhou příčku z Kitzbühelu.

Při jeho výpadku byl nejlepším domácím lyžařem na 15. místě Michael Matt. Pro lyžařskou velmoc to znamenalo v SP nejhorší výsledek ve slalomu od Kitzbühelu 1976.

Dvaadvacetiletý Zabystřan opět neměl své závodní lyže. Před startem v Kitzbühelu mu je totiž v Rakousku někdo ukradl. Šestý slalom SP v kariéře pro něj skončil chybou brzy po startu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Schladmingu (Rakousko):

Muži - slalom:

1. Kristoffersen (Nor.) 1:42,37 (51,55+50,82), 2. Pinturault (Fr.) -0,34 (51,73+50,98), 3. Yule (Švýc.) -0,83 (52,16+51,04), 4. Noël (Fr.) -0,99 (54,01+49,35), 5. Maurberger -1,07 (53,06+50,38), 6. Vinatzer (oba It.) -1,12 (52,665+0,83), 7. Jakobsen (Švéd.) -1,20 (52,88+50,69), 8. Ryding (Brit.) -1,23 (52,70+50,90), 9. Foss-Solevaag (Nor.) -1,36 (52,40+51,33) a Zenhäusern (Švýc.) -1,36 (52,84+50,89), …Zabystřan (ČR) nedokončil 1. kolo.

Průběžné pořadí slalomu (po 8 z 12 závodů): 1. Kristoffersen 552, 2. Yule 495, 3. Noël 450, 4. Pinturault 286, 5. Zenhäusern 278, 6. Foss-Solevaag 257.

Průběžné pořadí SP (po 25 z 44 závodů): 1. Kristoffersen 841, 2. Pinturault 722, 3. Kilde (Nor.) 700, 4. Mayer (Rak.) 692, 5. Feuz (Švýc.) 577, 6. Paris (It.) 556, …131. Zabystřan 12

Zdroj: ČTK
Další zprávy