Nabídce příměří ze strany ETA španělská vláda nevěří

Separatisté musí složit zbraně jednou pro vždy, tvrdí Madrid.
ETA po sobě pravidelně zanechává spoušť a mrtvé. Poslední nabídka příměří je proto podle vlády v Madridu nedostatečná
ETA po sobě pravidelně zanechává spoušť a mrtvé. Poslední nabídka příměří je proto podle vlády v Madridu nedostatečná | Foto: Reuters

Madrid - Baskická teroristická organizace ETA nabídla v uplynulých letech vládě v Madridu příměří již několikrát. A pokaždé je porušila. Kabinet socialistického premiéra Josého Luise Rodrigueze Zapatera se proto k poslední nabídce hnutí Baskicko a jeho svoboda staví značně skepticky.

"ETA musí zcela zanechat násilí, a to jednou pro vždy," řekl v rozhovoru pro španělskou státní televizi ministr vnitra Alfredo Pérez Rubalcaba. K prohlášení, s nímž separatisté přišli v neděli, se tak jako většina politické scény ve Španělsku proto staví se značnou skepsí.

Podobný názor zastává i sám předseda vlády. Ten opakovaně tvrdí, že baskičtí radikálové mají jedinou možnost. A tím je bezpodmínečné složení zbraní.

O ničem takovém není v posledním prohlášení separatistů ani zmínky. ETA ve videonahrávce, na níž jsou tři zakuklení členové organizace, jenom prohlašuje, že je zapotřebí "zahájit proces demokratizace s cílem svobodně rozhodnout o naší budoucnosti".

Má tím na mysli budoucnost tří baskických provincií a regionu Navarra, kde chce hnutí zorganizovat referendum o nezávislosti.

ETA ztrácí podporu

Poslední "permanentní příměří" vyhlásila ETA v březnu 2006 a tehdy Zapatero vyjádřil ochotu jednat.

Vyjednávání ale vůbec nezačala a ETA příměří sama porušila, když v 30. prosince téhož roku odpálila v garážích u letišti na madridském předměstí Barajas bombu a zapříčinila tak smrt dvou Ekvádorců.

Podpora nezávislosti nemá v Baskicku dostatečnou podporu místní populace
Podpora nezávislosti nemá v Baskicku dostatečnou podporu místní populace | Foto: Tomáš Daněk

Rubalcaba proto pochybuje i o upřímnosti poslední nabídky separatistů a domnívá se, že ETA "je u konce s dechem" a pouze hraje o čas.

Španělská policie ve spolupráci s Francií zasadila hnutí v uplynulých letech několik těžkých úderů, když opakovaně pozatýkala celé jeho vedení.

V únoru jí padl do rukou šéf vojenského křídla organizace Ibon Gogeascoechea, který byl společně se dvěma dalšími členy ETA zatčen ve francouzském departmentu Orne. Od roku 2008 to bylo již popáté, co separatisté přišli podobným způsobem o své vůdce.

Od svého založení v roce 1959 zavraždila ETA na osm set osob. Ačkoliv se její politické křídlo, kterým je nyní zakázaná formace Batasuna, snaží stylizovat do role mluvčího baskického národa, ETA měla i v dobách své největší slávy podporu nanejvýš patnácti procent Basků.

Političtí pozorovatelé soudí, že v případě vyhlášení referenda o nezávislosti by myšlenku samostatnosti podpořil i dnes jen zlomek baskické populace.

 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Izraelská armáda znásobí údery na Pásmo Gazy, USA vyšlou na Blízký východ diplomata

Izraelský bezpečnostní kabinet rozhodl na večerním zasedání, že armáda znásobí údery na Pásmo Gazy. Zaměří se na symboly tamního vládního hnutí Hamás. Podle televize Kanál 12 se zřejmě armáda zaměří na symboly Hamásu, které Pásmu Gazy vládne. Jedním z těchto cílů by mohla být podle televize budova ministerstva financí.

Izrael tvrdí, že se zaměřuje hlavně na vůdce obou skupin, ve středu ohlásil, že zabil šest členů vedení Hamásu. Izraelská armáda podle svého vyjádření zabila celkem 30 radikálů bojujících proti Izraeli. Hamás ve večerní zprávě upřesňující počet obětí v Pásmu Gazy oznámil, že o život tam přišlo 65 lidí, mezi nimiž je 16 dětí a pět žen. Izrael má sedm mrtvých včetně vojáka a dvou dětí.

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
Další zprávy