Německý soud poprvé poslal za mříže ženu, která působila v hnutí Islámský stát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2019 19:10
Na pět let poslal Vrchní zemský soud ve Stuttgartu do vězení 32letou Němku za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Policie Sabinu S. zadržela loni v létě v Baden-Badenu při návratu do Německa. Podle státního zastupitelství jde o první případ, kdy soud rozhodl o vině ženy, jež působila v řadách hnutí Islámský stát.
Odsouzená Sabine S. se provdala za bojovníka Islámského státu (ilustrační snímek).
Odsouzená Sabine S. se provdala za bojovníka Islámského státu (ilustrační snímek). | Foto: Zahraničí

Sabine S. na několika internetových blozích podle obžaloby vychvalovala život s organizací Islámský stát. Cílem bylo nalákat co nejvíce lidí, aby přijeli do krizových oblastí a přidali se k islamistům.

Ona sama žila od konce roku 2013 do srpna 2017 v Sýrii a v Iráku. Podle spolkového státního zastupitelství se nedlouho po příjezdu do Sýrie provdala za jednoho z bojovníků IS, kterého do té doby neznala. Spolu s ním pak žila a vedla jeho domácnost.

Podle soudu se Sabine S. zcela podřídila vůli IS a od manžela dostala pistoli, kterou nosila i mimo domov, aby se mohla bránit. Zúčastnila se i střeleckého výcviku. Později se přesunuli do Iráku, kde její muž v roce 2016 padl v boji. 

V září 2017 ji spolu s dalšími manželkami bojovníků IS zajaly kurdské jednotky, do Německa se vrátila loni v dubnu. 

Během soudního řízení ve Stuttgartu se čtyřnásobná matka teroristické organizace zřekla, uvedla DPA. Od odsuzujícího verdiktu ji to neuchránilo. Spolkové státní zastupitelství podrobně doložilo její život na Blízkém východě, stejně jako extremistické příspěvky a články na internetu. 

V Mnichově ve stejný den pokračoval proces s jinou Němkou, která také působila v řadách IS. Je obžalovaná z vraždy a z válečných zločinů. Podle žalobců nese odpovědnost za smrt pětileté jezídské dívky. Přihlížela prý tomu, jak holčička přivázaná na slunci zemřela žízní.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu, Poslanci zákon schválili v prvním čtení

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila Sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy