Německý soud poprvé poslal za mříže ženu, která působila v hnutí Islámský stát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 7. 2019 19:10
Na pět let poslal Vrchní zemský soud ve Stuttgartu do vězení 32letou Němku za členství v teroristické organizaci Islámský stát (IS). Policie Sabinu S. zadržela loni v létě v Baden-Badenu při návratu do Německa. Podle státního zastupitelství jde o první případ, kdy soud rozhodl o vině ženy, jež působila v řadách hnutí Islámský stát.
Odsouzená Sabine S. se provdala za bojovníka Islámského státu (ilustrační snímek).
Odsouzená Sabine S. se provdala za bojovníka Islámského státu (ilustrační snímek). | Foto: Zahraničí

Sabine S. na několika internetových blozích podle obžaloby vychvalovala život s organizací Islámský stát. Cílem bylo nalákat co nejvíce lidí, aby přijeli do krizových oblastí a přidali se k islamistům.

Ona sama žila od konce roku 2013 do srpna 2017 v Sýrii a v Iráku. Podle spolkového státního zastupitelství se nedlouho po příjezdu do Sýrie provdala za jednoho z bojovníků IS, kterého do té doby neznala. Spolu s ním pak žila a vedla jeho domácnost.

Podle soudu se Sabine S. zcela podřídila vůli IS a od manžela dostala pistoli, kterou nosila i mimo domov, aby se mohla bránit. Zúčastnila se i střeleckého výcviku. Později se přesunuli do Iráku, kde její muž v roce 2016 padl v boji. 

V září 2017 ji spolu s dalšími manželkami bojovníků IS zajaly kurdské jednotky, do Německa se vrátila loni v dubnu. 

Během soudního řízení ve Stuttgartu se čtyřnásobná matka teroristické organizace zřekla, uvedla DPA. Od odsuzujícího verdiktu ji to neuchránilo. Spolkové státní zastupitelství podrobně doložilo její život na Blízkém východě, stejně jako extremistické příspěvky a články na internetu. 

V Mnichově ve stejný den pokračoval proces s jinou Němkou, která také působila v řadách IS. Je obžalovaná z vraždy a z válečných zločinů. Podle žalobců nese odpovědnost za smrt pětileté jezídské dívky. Přihlížela prý tomu, jak holčička přivázaná na slunci zemřela žízní.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Kosovo se obává vyloučení z play off o postup na fotbalové Euro

Fotbalové reprezentaci Kosova hrozí kvůli zásahům politiků do fungování tamního fotbalového svazu vyloučení z play off o postup na mistrovství Evropy v příštím roce. Jak s odvoláním na severomakedonský server Infosport.mk uvedla balkánská média, UEFA i Mezinárodní fotbalová federace FIFA s nelibostí sledují zasahování prištinských vládních míst do fungování fotbalového svazu, zejména nedávný pokus dosáhnout odvolání jeho šéfa Agima Ademiho.

Kosovu tak podle webu reálně hrozí dvou- až pětiletý distanc z mezinárodních soutěží, což by ovlivnilo také play off o poslední volná místa na evropském šampionátu v příštím roce. Kosovská reprezentace se má na konci března utkat nejprve se Severní Makedonií a v případě výhry pak o postup na ME s vítězem zápasu Gruzie - Bělorusko.

Pokud by ale bylo Kosovo suspendováno, půjde do finále play off skupiny D podle médií rovnou severomakedonský tým.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

V Madridu začal pochod za klima, v jeho čele jdou indiáni a Greta Thunbergová

V Madridu začal Pochod za klima, který má připomenout naléhavost boje za ochranu ovzduší. Koná se v souvislosti konferencí OSN o změnách klimatu (COP25), která ve španělské metropoli začala v pondělí. V čele pochodu jdou jihoameričtí indiáni a účastní se ho i mladá švédská aktivistka Greta Thunbergová.

Organizátoři očekávají desítky tisíc účastníků, uvedl deník La Vanguardia. Už v začátku pochodu, který se vydal od madridského nádraží Atocha přes centrum španělské metropole, začali lidé volat mimo jiné "Není žádná planeta B" či "Klimatickou spravedlnost, teď". Podle deníku El País je kromě španělštiny v davu slyšet také portugalština.

Lidé nesou transparenty vyzývající k omezení emisí skleníkových plynů a okamžitým činům v boji proti globálnímu oteplování. Některé transparenty, například s nápisem Konzum Tě zkonzumuje, rozdávali mladí lidé před začátkem pochodu těm, kdo přišli s prázdnýma rukama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy