Požár tak extrémní, že dokáže změnit počasí. V USA hrozí vznik ohnivých tornád

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
22. 7. 2021 14:20
Požáry se kvůli změnám klimatu stávají rozsáhlejšími a také déle hoří. Ten, který minulý týden vzplanul v jižním Oregonu na západě Spojených států, je letos zatím úplně největší v celé zemi. Kromě spálené půdy, zničených domů a tisícovek evakuovaných má tento požár ještě jeden další děsivý dopad: narušuje zemskou atmosféru a ovlivňuje počasí. Výsledkem tak mohou být ohnivá tornáda.
Satelitní záběry největšího požáru v USA. Živel ničí Oregon a posouvá se na sever a východ. | Video: Reuters

"Ten oheň je tak velký a vytváří tolik energie a extrémního tepla, že mění počasí," říká americkému listu New York Times Marcus Kauffman, mluvčí oregonských lesů. Požár, přezdívaný Bootleg Fire, hoří v jižním Oregonu od začátku července a už stihl sežehnout 1600 kilometrů čtverečních lesů a luk, což je více než trojnásobek rozlohy Prahy. "Obvykle počasí určuje, jak se bude chovat požár. V tomhle případě ale oheň předvídá, jaké bude počasí," upozorňuje Kauffman.

Výsledky mohou být strašlivé. Stoupající horko a kouř se mísí s vlhkostí ve vzduchu a vytváří mraky ve výšce okolo deseti kilometrů nad zemí. Někdy z těchto oblaků prší, jindy z nich mohou ale naopak vylétávat blesky. Ty pak mohou založit další požáry. Právě bleskový výboj nejspíš zažehl i původní oheň v Oregonu, který vznikl jižně od města Portland a v posledních týdnech se rozrostl do obřích rozměrů. Zachvátil mimo jiné i přírodní rezervaci Fremont-Winema National Forest. 

"Červené, jako bychom byli na Marsu" popsal následky požáru Sayyid Bey, jeden z místních lidí, který přišel o domov. Ohni nyní podle agentury Reuters chybí jen málo, aby se stal největším požárem zaznamenaným v Oregonu od roku 1900. 

Vzniku ohnivých tornád předchází jev, kdy se požárem vyvolané mraky zhroutí do sebe a "padají" k zemi. Na povrchu to vytváří poryvy větru, které šíří plameny ve všech směrech. Vysoké teploty také dokážou přimět vzduch, aby se začal stáčet. Výsledkem jsou tornáda vysoká až stovky metrů, tvořené kouřem i větrem o vysoké teplotě a rychlosti přes sto kilometrů v hodině. 

V Oregonu je meteorologové zatím nezaznamenali. Podle Chucka Redmana, z Národní meteorologické služby je ale "naprosto možné", že se při tak velkém a silném požáru nakonec objeví. "Při těchto extrémních událostech si na takové věci musíme dávat pozor," míní. 

Důsledkem ohnivých mraků i vírů totiž je, že se požár na zemi rychle a nepředvídatelně šíří, rozfoukává žhavý lesní podrost a umožňuje plamenům "přeskakovat" z místa na místo - i přes chemické zábrany, které rozmisťují hasiči a jež by šíření plamenů měly teoreticky zastavit. Někteří z více než dvou tisícovek požárníků nasazených na boj s ohněm bylo v posledních dnech dokonce donuceno k ústupu. Zadržet se jím zatím podle serveru BBC podařilo asi třetinu délky, podél které se oheň šířil. 

Extrémní riziko vzniku a šíření požárů nyní panuje na celém severozápadě USA, kde v období suchého počasí následovala rekordní vedra. Klimatická krize hrozbu požárů navíc ještě posiluje - teplota vzduchu roste kvůli emisím skleníkových plynů po celém světě a dlouhodobý nedostatek vláhy, který trápí Kalifornii, Oregon a další státy vysušuje podrost a postupně prodlužuje sezonu požárů v regionu.

Ta letos začala už v polovině června a úřady už letos zaznamenaly víc než 4000 požárů, tedy skoro dvojnásobný počet ve srovnání s loňským rokem. Aktuálně úřady ve 13 západních státech evidují přes 80 větších aktivních ohnisek. Požáry se šíří i severněji na území Kanady. Provincie Britská Kolumbie kvůli nim vyhlásila krizový stav, úřady evakuují tisíce lidí i z Ontaria. 

Video: Klimatickou krizi musíme brát vážně. Dopady vidíme všude kolem nás, apeluje Arichteva

Planeta v nouzi - Veronika Arichteva | Video: Aktuálně.cz
 

Právě se děje

Další zprávy