Požár tak extrémní, že dokáže změnit počasí. V USA hrozí vznik ohnivých tornád

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
22. 7. 2021 14:20
Požáry se kvůli změnám klimatu stávají rozsáhlejšími a také déle hoří. Ten, který minulý týden vzplanul v jižním Oregonu na západě Spojených států, je letos zatím úplně největší v celé zemi. Kromě spálené půdy, zničených domů a tisícovek evakuovaných má tento požár ještě jeden další děsivý dopad: narušuje zemskou atmosféru a ovlivňuje počasí. Výsledkem tak mohou být ohnivá tornáda.
Satelitní záběry největšího požáru v USA. Živel ničí Oregon a posouvá se na sever a východ. | Video: Reuters

"Ten oheň je tak velký a vytváří tolik energie a extrémního tepla, že mění počasí," říká americkému listu New York Times Marcus Kauffman, mluvčí oregonských lesů. Požár, přezdívaný Bootleg Fire, hoří v jižním Oregonu od začátku července a už stihl sežehnout 1600 kilometrů čtverečních lesů a luk, což je více než trojnásobek rozlohy Prahy. "Obvykle počasí určuje, jak se bude chovat požár. V tomhle případě ale oheň předvídá, jaké bude počasí," upozorňuje Kauffman.

Výsledky mohou být strašlivé. Stoupající horko a kouř se mísí s vlhkostí ve vzduchu a vytváří mraky ve výšce okolo deseti kilometrů nad zemí. Někdy z těchto oblaků prší, jindy z nich mohou ale naopak vylétávat blesky. Ty pak mohou založit další požáry. Právě bleskový výboj nejspíš zažehl i původní oheň v Oregonu, který vznikl jižně od města Portland a v posledních týdnech se rozrostl do obřích rozměrů. Zachvátil mimo jiné i přírodní rezervaci Fremont-Winema National Forest. 

"Červené, jako bychom byli na Marsu" popsal následky požáru Sayyid Bey, jeden z místních lidí, který přišel o domov. Ohni nyní podle agentury Reuters chybí jen málo, aby se stal největším požárem zaznamenaným v Oregonu od roku 1900. 

Vzniku ohnivých tornád předchází jev, kdy se požárem vyvolané mraky zhroutí do sebe a "padají" k zemi. Na povrchu to vytváří poryvy větru, které šíří plameny ve všech směrech. Vysoké teploty také dokážou přimět vzduch, aby se začal stáčet. Výsledkem jsou tornáda vysoká až stovky metrů, tvořené kouřem i větrem o vysoké teplotě a rychlosti přes sto kilometrů v hodině. 

V Oregonu je meteorologové zatím nezaznamenali. Podle Chucka Redmana, z Národní meteorologické služby je ale "naprosto možné", že se při tak velkém a silném požáru nakonec objeví. "Při těchto extrémních událostech si na takové věci musíme dávat pozor," míní. 

Důsledkem ohnivých mraků i vírů totiž je, že se požár na zemi rychle a nepředvídatelně šíří, rozfoukává žhavý lesní podrost a umožňuje plamenům "přeskakovat" z místa na místo - i přes chemické zábrany, které rozmisťují hasiči a jež by šíření plamenů měly teoreticky zastavit. Někteří z více než dvou tisícovek požárníků nasazených na boj s ohněm bylo v posledních dnech dokonce donuceno k ústupu. Zadržet se jím zatím podle serveru BBC podařilo asi třetinu délky, podél které se oheň šířil. 

Extrémní riziko vzniku a šíření požárů nyní panuje na celém severozápadě USA, kde v období suchého počasí následovala rekordní vedra. Klimatická krize hrozbu požárů navíc ještě posiluje - teplota vzduchu roste kvůli emisím skleníkových plynů po celém světě a dlouhodobý nedostatek vláhy, který trápí Kalifornii, Oregon a další státy vysušuje podrost a postupně prodlužuje sezonu požárů v regionu.

Ta letos začala už v polovině června a úřady už letos zaznamenaly víc než 4000 požárů, tedy skoro dvojnásobný počet ve srovnání s loňským rokem. Aktuálně úřady ve 13 západních státech evidují přes 80 větších aktivních ohnisek. Požáry se šíří i severněji na území Kanady. Provincie Britská Kolumbie kvůli nim vyhlásila krizový stav, úřady evakuují tisíce lidí i z Ontaria. 

Video: Klimatickou krizi musíme brát vážně. Dopady vidíme všude kolem nás, apeluje Arichteva

Planeta v nouzi - Veronika Arichteva | Video: Aktuálně.cz
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy