Na západě Kábulu zabily bomby nastražené do dvou autobusů nejméně sedm lidí

ČTK ČTK
12. 6. 2021 16:00
Bomby ve dvou autobusech na západě Kábulu v sobotu zabily nejméně sedm lidí a šest dalších zranily. K útoku došlo v oblasti převážně obývané většinově šíitskou menšinou Hazárů, kde podobným způsobem minulý měsíc zemřelo 12 osob. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura Reuters.
Útok v Kábulu.
Útok v Kábulu. | Foto: Reuters

První výbuch zabil šest lidí a dva zranil. Druhá exploze před nemocnicí, kde se přijímá většina pacientů s covidem-19, usmrtila jednoho člověka a čtyři zranila. Zatím není jasné, kdo za incidentem stojí.

K podobně provedeným útokům se v této šíitské oblasti jinak sunnitského Afghánistánu v minulosti přihlásila místní odnož teroristické organizace Islámský stát (IS), která převážně šíitským Hazárům vyhlásila válku.

Kvůli neutuchajícímu násilí každý měsíc umírají a jsou zraněny stovky Afghánců. Ale jen Hazárové, kterých je v zemi s 36 miliony obyvatel zhruba devět procent, jsou cílem kvůli své etnicitě a náboženství.

Násilí a chaos se v Afghánistánu stále stupňují, protože Spojené státy a NATO pokračují ve stahování zbývajících 2500 až 3500 amerických vojáků a 7000 vojáků spojeneckých sil. Poslední vojáci mají být pryč nejpozději do 11. září. Narůstají obavy, že země zažívající už roky násilností se po jejich odchodu propadne do ještě většího chaosu.

 

Právě se děje

Další zprávy