Na západě Kábulu zabily bomby nastražené do dvou autobusů nejméně sedm lidí

ČTK ČTK
12. 6. 2021 16:00
Bomby ve dvou autobusech na západě Kábulu v sobotu zabily nejméně sedm lidí a šest dalších zranily. K útoku došlo v oblasti převážně obývané většinově šíitskou menšinou Hazárů, kde podobným způsobem minulý měsíc zemřelo 12 osob. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura Reuters.
Útok v Kábulu.
Útok v Kábulu. | Foto: Reuters

První výbuch zabil šest lidí a dva zranil. Druhá exploze před nemocnicí, kde se přijímá většina pacientů s covidem-19, usmrtila jednoho člověka a čtyři zranila. Zatím není jasné, kdo za incidentem stojí.

K podobně provedeným útokům se v této šíitské oblasti jinak sunnitského Afghánistánu v minulosti přihlásila místní odnož teroristické organizace Islámský stát (IS), která převážně šíitským Hazárům vyhlásila válku.

Kvůli neutuchajícímu násilí každý měsíc umírají a jsou zraněny stovky Afghánců. Ale jen Hazárové, kterých je v zemi s 36 miliony obyvatel zhruba devět procent, jsou cílem kvůli své etnicitě a náboženství.

Násilí a chaos se v Afghánistánu stále stupňují, protože Spojené státy a NATO pokračují ve stahování zbývajících 2500 až 3500 amerických vojáků a 7000 vojáků spojeneckých sil. Poslední vojáci mají být pryč nejpozději do 11. září. Narůstají obavy, že země zažívající už roky násilností se po jejich odchodu propadne do ještě většího chaosu.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Služba HBO Max zřejmě do Česka dorazí až příští rok

HBO možná zprovozní svou videotéku HBO Max v některých částech Evropy včetně Česka až příští rok. Firma se nyní soustřeďuje na Latinskou Ameriku, kde službu zpřístupnila 30. června. "Proto možná odložíme vstup na některé evropské trhy do začátku roku 2022," oznámil Pascal Desroches, finanční ředitel nadnárodní skupiny WarnerMedia, do které HBO náleží.

Podle webu Filmtoro.cz už česká pobočka potvrdila, že spuštění HBO Max pro zdejší zákazníky se odkládá na rok 2022. Dle dřívějšího plánu měla videotéka do Evropy dorazit ve druhé polovině letošního roku.

před 2 hodinami

Počet potvrzených obětí záplav v Německu dosáhl 180

Počet potvrzených obětí prudkých bouřek a záplav v Německu dosáhl 180, z toho 132 v západní spolkové zemi Porýní-Falc. Vyplývá to podle agentury AFP z bilance obětí po páteční aktualizaci německými úřady. Zhruba 150 lidí je nezvěstných nebo není možné je kontaktovat.

Předchozí bilance obětí záplav ze 14. a 15. července podle AFP činila 177. V nejhůře zasaženém regionu Porýní-Falc je nyní podle policie 132 potvrzených obětí na životě a 766 raněných. Dalších 149 je stále nezvěstných.

"Avšak neočekáváme, že konečný počet zemřelých se zvýší o tolik," řekl na tiskové konferenci zemský premiér Roger Lewentz s tím, že někteří lidé ze seznamu jsou na dovolené.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kvůli obavám z transparentnosti v zemi přišlo Maďarsko o miliony eur z Norských fondů

Maďarsko tento týden formálně přišlo o přístup k více než 200 milionům eur (5,1 miliardy korun) z takzvaných Norských fondů kvůli rostoucím obavám dárců o kvalitu právního státu v zemi. Maďarsko se nedokázalo dohodnout s Norskem, Islandem a Lichtenštejnskem, které finance poskytují, na způsobu vyplacení peněz. Země se obávají, že by přerozdělování v Maďarsku mohlo podléhat politickým tlakům Budapešti. Na spor upozornil server Politico.

Při vyplácení grantů Norsko, které poskytuje 95 procent prostředků, a jeho partneři trvají na tom, aby o přidělení grantů pro občanskou společnost rozhodovaly a peníze spravovaly osoby vybrané ve veřejných soutěžích na základě kompetencí, odborných znalostí a řídících schopností. Ačkoliv maďarská vláda původně s tímto způsobem rozdělování grantů souhlasila, podle norské vlády nakonec Budapešť takto vybraného kandidáta odmítla.

Tři dárcovské země jsou členy evropského ekonomického prostoru, ale nikoliv Evropské unie. Granty vyplácené v 15 zemích mají sloužit ke snižování sociálních a ekonomických rozdílů v Evropě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy