Na Zanzibaru se našel kus letadla, mohlo by jít o ztracený malajsijský Boeing

ČTK ČTK
1. 7. 2016 22:00
Místní rybáři nalezli na souostroví Zanzibar u Afriky část křídla letadla. Mohla by pocházet ze zmizelého Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines. Nálezci odevzdali předmět úřadům, které nyní prošetřují, zda jse skutečně o kus malajsijského letadla, které zmizelo před více než dvěma roky cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. "Úlomek bude v pondělí přepraven po moři do Dáresalámu, kde malajsijští experti a vyšetřovatelé určí, zda patří zmizelému letounu," řekl představitel úřadu pro civilní letectví na ostrově Kojani, kde se kus křídla našel.
Pátrání po malajsijském letadle.
Pátrání po malajsijském letadle. | Foto: Reuters

Zanzibar (Tanzanie) - Rybáři na souostroví Zanzibar u Afriky našli a odevzdali tanzanským úřadům část křídla letadla, která by mohla pocházet z Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines. Oznámil to tanzanský úřad pro civilní letectví TCAA. Letoun zmizel před více než dvěma roky cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu.

"Úlomek bude v pondělí přepraven po moři do Dáresalámu, kde malajsijští experti a vyšetřovatelé určí, zda patří zmizelému letounu," řekl podle agentury AFP představitel úřadu pro civilní letectví na ostrově Kojani. Právě tam se kus křídla našel. Vedoucí rybářů upřesnil, že úlomek našli ve vodě jedné jeskyně na západním pobřeží ostrova.

Malajsijský letoun s 239 lidmi na palubě se 8. března 2014 z dosud nejasných příčin odchýlil daleko od plánované dráhy letu. Předpokládá se, že stroj spadl do Indického oceánu zhruba 1800 kilometrů jihozápadně od Austrálie. Pátrací týmy od konce roku 2014 prohledávají část Indického oceánu o rozloze 120 000 kilometrů čtverečních, žádné stopy ale zatím nenašly.

Původně se předpokládalo, že vymezené území bude prohledáno do poloviny letošního roku. Australský úřad pro bezpečnost v dopravě, který operaci vede, ale v červnu sdělil, že pátrání bude pokračovat až do srpna. Prohledáno bylo zatím zhruba 105 000 kilometrů čtverečních.

Australský úřad před několika dny uvedl, že pátrací plavidla se potýkají s mořskými vlnami dosahujícími výšky až 18 metrů a se silným větrem.

Malajsie, Austrálie a Čína už za pátrání ve vodách oceánu vynaložily v přepočtu 3,1 miliardy Kč a nehodlají pokračovat v pátrání mimo vytyčenou zónu, pokud se nenajde nějaký významný důkaz.

Zatím bylo vyplaveno jen několik kusů trosek, které podle expertů pocházejí ze zmizelého boeingu. Našly se na ostrově Réunion, v Jihoafrické republice, v Mosambiku a na Mauriciu.

 

Právě se děje

Další zprávy