Hackeři dali na web obrázek pasu Michelle Obamové, většina údajů z něj je ale veřejně dostupná

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 9. 2016 23:27
Hackeři zveřejnili na internetu obrázek pasu americké první dámy. Kybernetický útok nyní vyšetřuje i americká Tajná služba, prezidentská ochranka. Informace o pasu Obamové, které byly zveřejněny na serveru DCLeaks, který nedávno publikoval ukradené maily bývalého ministra zahraničí Colina Powella, byla součástí kolekce e-mailů, jež hackeři ukradli z poštovního účtu služby Gmail. Účet patřil externímu zaměstnanci Bílého domu, který měl na starosti organizování služebních a oficiálních cest.
Michelle Obamová
Michelle Obamová | Foto: Reuters

Washington - Bílý dům vyšetřuje kybernetický útok, v jehož důsledku se v internetu objevil obrázek pasu americké první dámy. Novinářům to dnes ve Washingtonu sdělila ministryně spravedlnosti Loretta Lynchová. I když vládní úředníci nepotvrdili, že by fotografie pasu Michelle Obamové byla autentická, podle agentury AP není důvod o tom pochybovat.

Informace o pasu Obamové byla součástí kolekce e-mailů s datem od února 2015 do letošního července, které hackeři ukradli z poštovního účtu služby Gmail. Účet patřil externímu zaměstnanci Bílého domu, který měl na starosti organizování služebních a oficiálních cest.

V ukradených souborech byla fotografická informace o pasu Michelle Obamové včetně čísla pasu a data a místa jejího narození. Většina publikovaných údajů je veřejně dostupná.

Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta se prezidentský úřad záležitostí "zevrubně" zabývá. Zatím však prý vyšetřování nelze blíž komentovat. Záležitostí se zabývá i americká Tajná služba, prezidentská ochranka.

Informace o pasu Obamové byla vystavena na serveru DCLeaks, který nedávno publikoval ukradené maily bývalého ministra zahraničí Colina Powella. Server si prý klade za cíl varovat před zneužíváním politické moci a bývá spojen s ruskými hackery.

Zastavte útoky hackerů, žádají kongresmani Putina

Skupina vlivných demokratických členů amerického Kongresu dnes také obvinila Rusko z pokusů o ovlivnění listopadových prezidentských voleb. Senátorka Dianne Feinsteinová a poslanec Adam Schiff, oba z výborů pro kontrolu zpravodajských služeb, vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby tyto pokusy zastavil.

"Ze závěrů, které máme k dispozici, vyplývá, že ruské zpravodajské agentury se usilovně a koordinovaně snaží ovlivnit volby v USA," uvádí se v neobvykle ostře formulovaném prohlášení. Prezidentské volby se v USA uskuteční 8. listopadu a utkají se v nich demokratická kandidátka Hillary Clintonová a její republikánský soupeř Donald Trump.

Činitelé Bílého domu už novináře několikrát informovali o zjištění, že Rusko nebo jeho spojenci jsou odpovědní za hackerské útoky na servery amerických politických stran. Veřejně ale vláda Baracka Obamy Moskvu neobvinila. Rusko se k žádným podobným aktivitám nehlásí a podíl na nich odmítá.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy