V Pásmu Gazy demonstrovaly desítky tisíc Palestinců, čtyři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2019 22:50
Izraelská armáda v sobotu zasahovala u hranic Pásma Gazy, kde se sešly desetitisíce Palestinců na protestní akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních protestů. Ty si od loňského března vyžádaly přes 200 mrtvých Palestinců a několik izraelských vojáků. V sobotu byli podle palestinských činitelů střelbou izraelských vojáků usmrceni čtyři mladíci a další více než dvě stovky lidí byly zraněny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle listu The Jerusalem Post se v sobotu u hranice sešlo zhruba 40 000 demonstrantů. Někteří z nich podle izraelské armády na vojáky házeli kameny, výbušná zařízení a zapálené pneumatiky. Palestinští aktivisté oblečení v oranžových vestách se snažili udržet demonstranty co nejdál od hraničního plotu, někteří z nich se přesto dostali až k němu.

U plotu na palestinské straně byly rozestaveny polní zdravotnické jednotky. Z reproduktorů zaznívaly národní písně.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ještě před zahájením demonstrace zabili ráno izraelští vojáci jednoho Palestince. Lidé, kteří se v pátek večer sešli na nočním protestu, uvedli, že byl postřelen brzy ráno asi 100 metrů od hranice a krátce na to zemřel. Izraelská armáda agentuře Reuters oznámila, že nemá o incidentu žádné informace.

Druhý Palestinský mladík byl střelen do prsou nedaleko města Chán Júnis na jihu pásma a později zemřel v nemocnici. Třetí oběť, sedmnáctiletý obyvatel města Gazy, byl zastřelen nedaleko svého domu. Stejně starého mladíka zastřelil izraelský voják přímo v jedné z pěti hlavních lokalit, v nichž se odehrávaly protesty.

Mezi téměř 250 zraněnými bylo podle jeruzalémského listu více než šest desítek nezletilých a 15 žen. Pět lidí bylo v kritickém stavu převezeno do nemocnic.

Demonstrace na hranicích Pásma Gazy označované jako Pochod návratu začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael. Palestinci demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Italský ministr zahraničí Di Maio končí v čele Hnutí pěti hvězd

Italský ministr zahraničí Luigi di Maio ve středu oznámil, že končí ve funkci šéfa vládní strany Hnutí pěti hvězd (M5S). Informovala o tom agentura AP. Svým stoupencům v Římě Di Maio řekl, že jedna éra skončila, on svou práci dokončil a nyní bude důvěřovat svému nástupci, že dále úspěšně povede stranu kupředu. Hnutí pěti hvězd podle Di Maia nyní dočasně povede senátor Vito Crimi, nový vůdce bude vybrán v následujících měsících po kongresu strany. Italská média ještě před tímto oznámením uváděla, že Di Maiův krok by neměl znamenat konec vlády, kterou od loňska tvoří koalice M5S a Demokratické strany.

"Dnes tu jsem proto, abych oznámil svou rezignaci z čela Hnutí pěti hvězd," řekl ministr svým příznivcům. Třiatřicetiletý Di Maio stranu vedl od září 2017. Hnutí pěti hvězd se v posledních měsících potýkalo s vnitřními spory, v obou komorách parlamentu odešlo do frakcí jiných stran či do frakce smíšené několik zákonodárců. Poslední dva to udělali v úterý, připomněla agentura APA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy