V Pásmu Gazy demonstrovaly desítky tisíc Palestinců, čtyři lidé zemřeli

ČTK ČTK
Aktualizováno 30. 3. 2019 22:50
Izraelská armáda v sobotu zasahovala u hranic Pásma Gazy, kde se sešly desetitisíce Palestinců na protestní akci k prvnímu výročí každotýdenních příhraničních protestů. Ty si od loňského března vyžádaly přes 200 mrtvých Palestinců a několik izraelských vojáků. V sobotu byli podle palestinských činitelů střelbou izraelských vojáků usmrceni čtyři mladíci a další více než dvě stovky lidí byly zraněny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle listu The Jerusalem Post se v sobotu u hranice sešlo zhruba 40 000 demonstrantů. Někteří z nich podle izraelské armády na vojáky házeli kameny, výbušná zařízení a zapálené pneumatiky. Palestinští aktivisté oblečení v oranžových vestách se snažili udržet demonstranty co nejdál od hraničního plotu, někteří z nich se přesto dostali až k němu.

U plotu na palestinské straně byly rozestaveny polní zdravotnické jednotky. Z reproduktorů zaznívaly národní písně.

Podle ministerstva zdravotnictví v Gaze ještě před zahájením demonstrace zabili ráno izraelští vojáci jednoho Palestince. Lidé, kteří se v pátek večer sešli na nočním protestu, uvedli, že byl postřelen brzy ráno asi 100 metrů od hranice a krátce na to zemřel. Izraelská armáda agentuře Reuters oznámila, že nemá o incidentu žádné informace.

Druhý Palestinský mladík byl střelen do prsou nedaleko města Chán Júnis na jihu pásma a později zemřel v nemocnici. Třetí oběť, sedmnáctiletý obyvatel města Gazy, byl zastřelen nedaleko svého domu. Stejně starého mladíka zastřelil izraelský voják přímo v jedné z pěti hlavních lokalit, v nichž se odehrávaly protesty.

Mezi téměř 250 zraněnými bylo podle jeruzalémského listu více než šest desítek nezletilých a 15 žen. Pět lidí bylo v kritickém stavu převezeno do nemocnic.

Demonstrace na hranicích Pásma Gazy označované jako Pochod návratu začaly loni 30. března v souvislosti se 70. výročím vzniku státu Izrael. Palestinci demonstrují za návrat na historická území svých předků a za zrušení blokády Pásma Gazy. Tu v roce 2007 zavedly Izrael a Egypt poté, co pásmo ovládlo radikální hnutí Hamás.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Někdo nastražil výbušninu do vozu severoirské policistky, podezřelá je Nová IRA

V Severním Irsku někdo nastražil bombu do automobilu policistky ve městě Dungiven nedaleko Londonderry. Policejní služba Severního Irska (PSNI) dnes uvedla, že bomba byla ve voze před domem policistky pracující na částečný úvazek objevena v pondělí a v noci na dnešek byla zneškodněna. Policie z činu podezírá radikály ze skupiny Nová IRA.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Volný má zaplatit pokutu za lednovou potyčku na plénu, potvrdila sněmovna

Nezařazený poslanec Lubomír Volný (Volný blok) má zaplatit pokutu, kterou mu uložil mandátový a imunitní výbor kvůli lednové potyčce přímo na plénu. Postih v úterý potvrdila sněmovna hlasy 89 ze 105 přítomných členů, poslancovo odvolání tak odmítla. Volný má uhradit podle verdiktu výboru z poloviny února jeden měsíční poslanecký plat, tedy zhruba 90 800 korun.

Volný uvedl, že disciplinární řízení proti němu bylo politicky motivované a nezákonné. Sněmovnu nařkl z toho, že poruší zákon, pokud odvolání odmítne. Nezařazený poslanec přečetl na plénu zdůvodnění odvolání, jak je zpracovala jeho právní zástupkyně. Volného návrh, aby sněmovna konstatovala nulitu rozhodnutí imunitního výboru, dolní komora odmítla.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zelení jsou v průzkumu nejsilnější německou stranou, strana Merkelové ztrácí

Zelení se po nominaci spolupředsedkyně Annaleny Baerbockové kandidátkou na kancléřku stali jasně nejsilnější politickou stranou v Německu. Hlas by jim podle aktuálního průzkumu Trendbarometer televize RTL dalo 28 procent voličů. Vládní konzervativní unie CDU/CSU dosluhující kancléřky Angely Merkelové, která byla dosud vůdčí parlamentní silou, se propadla na druhé místo s 21 procenty hlasů.

Ještě před týdnem unie v tomto průzkumu vedla, nyní si ale pohoršila o sedm procentních bodů. Koalici CDU/CSU tak po rozhodnutí, že kancléřským kandidátem bude předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) Armin Laschet, čeká úkol získat zpět důvěru voličů. Čas mají do 26. září, kdy Němci vyberou nové složení Spolkového sněmu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy