Na výročí bombardování se v ulicích Drážďan neonacisté potkali se svými odpůrci

ČTK ČTK
15. 2. 2020 19:56
Stovky lidí v sobotu protestovaly v ulicích Drážďan proti probíhajícímu neonacistickému pochodu k výročí vybombardování města před 75 lety. Policie nasadila k udržení pořádku značné síly, včetně vrtulníků a policistů na koních. Obě skupiny od sebe udržela.

O situaci na místě informovala agentura DPA. Demonstranti za pomoci bubnů, píšťalek, hlasité hudby a zpěvu protestovali proti neonacistickému pochodu, který měl podle organizátorů být připomínkou rozsáhlého zničení města americkými a britskými bombami na sklonku druhé světové války.

"Společně proti posunu doprava v Evropě," stálo na jednom z transparentů. "Raději papoušek než říšská orlice," hlásal v narážce na někdejší státní znak další plakát, držený demonstranty v růžovém oblečení.

Podle pořadatelů se proti pravicovým extremistům zmobilizovaly více než dva tisíce protestujících, z nichž někteří dorazili z několika evropských zemí. Přesný počet bylo ale podle DPA obtížné odhadnout. "V každém případě jich dorazilo více, než jsme čekali," řekla mluvčí sdružení Dresden Nazifrei.

Průvod pravicových extremistů, povolený úřady, se kvůli protestům a blokádám musel podle DPA ubírat pozměněnou trasou, než se původně plánovalo. Asi tisícovka neonacistů se nedostala do historického jádra města na břehu Labe, ale musela se spokojit s pochodem po okraji centra. V průvodu vlály i vlajky ze Španělska, Itálie, Francie a Slovenska.

Místní policii podpořily posily z federálních sil a z Durynska, Braniborska, Berlína a Šlesvicka-Holštýnska. "Policisté udrželi oba tábory od sebe," uvedl policejní mluvčí. Policie se zdržela odhadu počtu účastníků pochodů či demonstrantů.

Při náletech britských a amerických bombardérů bylo historické centrum Drážďan ve dnech 13. až 15. února 1945 prakticky zničeno. Podle historiků přišlo o život až pětadvacet tisíc lidí. Výročí často ke svým akcím využívají pravicoví extremisté, kteří tvrdí, že počet mrtvých byl několikanásobně vyšší, nálety označují za válečný zločin a snaží se relativizovat vinu a zločiny nacistického Německa.

Před dvěma dny, 13. února, asi 11 tisíc občanů vytvořilo v Drážďanech lidský řetěz dlouhý několik kilometrů ve jménu míru a usmíření. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v projevu vyzval k obraně demokracie.

Bombardování Drážďan podle něj připomíná zničení právního státu a demokracie v německé Výmarské republice (1919-1933), nacionalistické povyšování, pohrdání lidskými právy, antisemitismus i rasismus. "A obávám se, že tato nebezpečí dodnes nebyla zažehnána," prohlásila německá hlava státu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Trump podal měsíc po volbách další žalobu, chce zneplatnit 200 tisíc hlasů ve Wisconsinu

Kampaň stížností amerického prezidenta Donalda Trumpa na výsledky letošních voleb pokračuje i téměř měsíc po skončení hlasování. Nejvyššímu soudu ve Wisconsinu dnes jeho tým předložil žalobu, která požaduje zneplatnění více než 200 000 hlasovacích lístků, informovala agentura AP. S podobnými požadavky zatím prezident u žádného soudu neuspěl.

Wisconsinské úřady v pondělí potvrdily, že hlasování v prezidentských volbách zde vyhrál kandidát Demokratické strany Joe Biden, a to o více než 20 000 hlasů, což odpovídá asi šesti desetinám procentního bodu. Oficiálním vyhlášením výsledků se rozběhla pětidenní lhůta, v níž je ještě kandidáti mohou napadat. Trump už předtím avizoval, že z jeho strany přijde žaloba.

Wisconsinský nejvyšší soud dnes potvrdil, že podání obdržel, avšak neuvedl, zda se záležitostí bude podrobněji zabývat. Soud podle AP zároveň zvažuje, zda přijme dvě další stížnosti požadující diskvalifikaci některých hlasů z prezidentské volby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy