Na východě Ukrajiny se zhoršila situace, při ostřelování zahynuli čtyři vojáci

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 3. 2021 21:26
Ukrajinská armáda a média hlásí vyostření situace na frontě s proruskými separatisty v Donbasu na východě Ukrajiny. "Vinou ostřelování okupantů přišli o život čtyři ukrajinští vojáci, další dva utrpěli zranění," napsal na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na armádní komuniké.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Separatisté naopak obvinili z ostřelování ukrajinské vojáky a také hlásí ztráty z předchozích potyček. Ukrajinský prezident chce kvůli situaci jednat s vůdci Ruska, Francie a Německa.

Ostřelování ukrajinských pozic z minometů, granátometů a velkorážných kulometů se odehrálo dnes u vsi s názvem Šumy (ukrajinsky i rusky) poblíž Doněcka. Ukrajinská armáda obvinila "ruské jednotky" z porušení příměří. Na "ostřelování okupantů" odpověděly ukrajinské síly palbou. "V tuto chvíli boje pokračují," dodala agentura Unian.

Kyjev od ruské anexe Krymu a vypuknutí povstání proruských separatistů v Donbasu na jaře 2014 označuje Rusko za agresora a území, nad kterými ztratil kontrolu, za okupovaná. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory povstalců, Moskva zapojení do konfliktu stále popírá. Konflikt si podle Kyjeva vyžádal na 14 000 mrtvých.

Ukrajinští vojáci podle povstalecké agentury DAN během týdne sedmnáctkrát ostřelovali území kontrolované separatisty, včetně devíti obcí. V pondělí ukrajinský odstřelovač zabil civilistu, podle povstaleckých úřadů prvého od loňského července, kdy začala platit dodatečná opatření ke kontrole příměří. Týž den "v důsledku vojenské agrese Ukrajiny přišli o život dva vojáci" separatistů, dodala agentura.

"Bohužel, od začátku roku sledujeme eskalaci (konfliktu). Nemůžeme dovolit, aby byl mírový proces vržen zpět," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podle agentury AFP. Dodal, že o situaci hodlá jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou; Francie a Německo sehrávají roli prostředníků mezi Kyjevem a Paříží. Zelenskyj také vyjádřil soustrast pozůstalým po zabitých vojácích, jejichž počet od začátku roku stoupl na 19.

 

Právě se děje

Další zprávy