Ukrajina drží státní smutek. Při pádu letadla se studenty zahynulo 26 lidí

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 26. 9. 2020 12:39
K neštěstí došlo v pátek večer, když se na východě země zřítil vojenský letoun. Antonov AN-26 podle ukrajinské civilní ochrany havaroval u města Čugujev v Charkovské oblasti. Pouze dva lidé havárii přežili, jeden z nich ale vážným zraněním krátce nato podlehl. Podle ukrajinských úřadů šlo o cvičný let. Země drží státní smutek.
Na východě Ukrajiny se zřítil vojenský letoun.
Na východě Ukrajiny se zřítil vojenský letoun. | Foto: Reuters

"Letadlo se zřítilo při přistání. Kromě posádky byli na palubě kadeti charkovské Univerzity ukrajinských vzdušných sil," potvrdilo velení ukrajinských vzdušných sil. Mezi obětmi jsou tedy především mladí studenti.

Jediným přeživším je student třetího ročníku charkovské Univerzity ukrajinských vzdušných sil. Podle ředitele nemocnice, v níž se kadet léčí, je stav raněného stabilizovaný a již příští týden by mohl být z kliniky propuštěn.

"Ukrajina ztratila v hrozné tragédii, zřícení letadla An-26 u Čugujevu, 26 svých synů. Na místě zemřelo 25 z nich, další později podlehl popáleninám v nemocnici. Druhý raněný je stále hospitalizován, modlíme se za jeho rychlé uzdravení," uvedla kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Facebooku.

Záchranáři stále pátrají po tělech mrtvých. Na palubě bylo 20 kadetů ze školy vojenského letectva a sedmičlenná posádka. Zelenskyj místo osobně navštívil, sobotu vyhlásil za den smutku, nařídil zastavit provoz letadel An-26, než se příčina vyšetří, a také prověření stavu veškeré vojenské techniky.

Agentura Interfax v pátek s odkazem na vlastní zdroj psala, že pilot si mohl splést cestu s přistávací dráhou. Ministr obrany Andrij Taran ale k příčině nehody podle agentury Unian řekl, že podle předběžného vyšetřování selhal senzor motoru, a proto letadlo při přistávání narazilo na zem a vzňalo se.

Taran byl na místě nehody a mluvil tam s novináři. "Podle předběžného šetření neselhal motor, ale senzor. Ten motor měl před příští kontrolou létat ještě 5000 hodin," řekl. Přesná příčina bude stanovena až po dekódování záznamníků letu. Letadlo samotné bylo podle ministra staré 43 let a mělo být v provozu další tři roky.

Náměstek ministra obrany řekl, že rodiny mrtvých dostanou po 1,5 milionu hřiven (1,3 milionu korun).

Na východě Ukrajiny se zřítil vojenský letoun.
Na východě Ukrajiny se zřítil vojenský letoun. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy