Boje na východě Ukrajiny opět zesílily, Kyjev hlásí oběti

ČTK ČTK
3. 5. 2015 23:16
Navzdory příměří střety na východě Ukrajiny o víkendu zesílily. Proruští separatisté běhen posledních 24 hodin zabili dva lidi. Informovala agentura AFP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Kyjev - Na východě Ukrajiny navzdory příměří pokračují srážky mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. V posledních 24 hodinách rebelové zabili dva lidi, jednoho civilistu a jednoho ukrajinského vojáka. Uvedly to podle agentury AFP ukrajinské úřady. Střety podle nich o víkendu zesílily.

"V posledních 24 hodinách byl zabit jeden ukrajinský voják a dalších šest bylo zraněno," řekl podle AFP mluvčí ukrajinské armády Andrij Lysenko na briefingu v Kyjevě. Pozice ukrajinských sil se podle něj v uplynulých 24 hodinách staly terčem 16 ostřelování.

Rebelové přitom používali zbraně vyšších kalibrů, které na základě únorových mírových dohod měly být z bojové linie staženy, dodal mluvčí.

V sobotu večer byl také zabit jeden civilista při palbě vzbouřenců na stanoviště ukrajinské armády nedaleko bašty rebelů v Doněcku, uvedl místní prokyjevský policejní šéf Vjačeslav Abroskin.

Radnice v Doněcku poprvé po několika týdnech uvedla, že ukrajinská armáda opět ostřelovala některé části města. V noci na neděli přitom podle místních lékařů bylo zraněno nejméně šest rebelů. Zástupce separatistů Denis Pušilin odsoudil "provokace" ukrajinské armády a varoval před možným obnovením "rozsáhlých bojů" ze strany rebelů.

Ukrajinská armáda bojuje na východě země s proruskými vzbouřenci více než rok. Konflikt si podle AFP dosud vyžádal více než 6100 mrtvých. V únoru v Minsku se za přítomnosti nejvyšších představitelů i Ruska, Francie a Německa dohodlo příměří. Přes občasné střety je příměří dosud celkově dodržováno, ale zůstává velmi křehké. Obě strany se vzájemně obviňují z jeho porušování.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Při ranním požáru ve sklepě paneláku v Brně zemřel člověk

Jeden člověk zemřel při ranním požáru sklepa panelového domu v Rerychově ulici v Brně-Bystrci. Evakuace ostatních obyvatel domu nebyla nutná, informovali hasiči na twitteru a v přehledu zásahů na svých webových stránkách. Na místě pracují vyšetřovatelé.

 

před 21 minutami

Počet podnikatelů v ČR se loni snížil o 20 tisíc, nejvíce nových přibylo v Praze a okolí a na jižní Moravě

Začalo podnikat téměř 60 tisíc lidí. Zároveň ale ukončilo své podnikání 45 tisíc lidí, o deset tisíc méně jich bylo vymazáno z registru v souvislosti se zrušením oprávnění ke zprostředkování spotřebitelského úvěru. Vyplývá to z analýzy dat společnosti CRIF. 

Nejvíce lidí začalo loni podnikat v Praze (9567), ve Středočeském kraji (7810) a v Jihomoravském kraji (6786). Nejméně lidí začalo naopak podnikat v Karlovarském kraji (1405), v Libereckém kraji (2380) a v Plzeňském kraji (2838).

Česká národní banka zrušila k 1. dubnu 2019 podnikatelské oprávnění 120 tisíc fyzických osob, které měly založené oprávnění k podnikání v pomocných finančních službách, především jako zprostředkovatelé úvěrů a pojistných produktů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy