Výbuch terminálu přerušil dodávky plynu zemím na jih od Rakouska, Itálie vyhlásí stav nouze

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 12. 12. 2017 20:00
Na východě Rakouska nedaleko hranic se Slovenskem vybuchl plynový terminál. Podle informací Červeného kříže je 21 lidí zraněných a jeden člověk zemřel. Země na jih od Rakouska mají přerušeny dodávky plynu, Itálie vyhlásí stav nouze.
V Rakousku vybuchl plynový terminál | Video: Asociated Press

Vídeň - Exploze plynového terminálu na východě Rakouska u slovenských hranic přerušila dodávky plynu do Itálie, Slovinska a Chorvatska, oznámil rakouský provozovatel Gas Connect Austria. Itálie vyhlásí stav nouze.

U východorakouské obce Baumgarten an der March explodoval v úterý ráno plynový terminál. V 8:45 došlo k výbuchu a následně požáru, uvedl podle listu Kronen Zeitung mluvčí hasičů Franz Resperger.

Zdravotníci z Červeného kříže hovoří o jedné oběti a 21 zraněných, z toho je jeden člověk zraněn těžce. Podle policie zahynul 32letý muž. Zranění utrpěli především Rakušané, mezi lehce zraněnými je podle provozovatele terminálu ale i šest cizinců. Slovenská policie na Facebooku oznámila, že jedním z nich je Slovák. "Je v nemocnici. Nic vážného se mu naštěstí nestalo," napsala. Příčina výbuchu byla technického původu, uvedla tamní policie.

Exploze byla tak silná, že poškodila i auta na nedalekém parkovišti. Rozsáhlý požár je ale nyní uhašen.

Italský ministr průmyslu Carlo Calenda řekl, že Itálie kvůli omezení dodávek po výbuchu vyhlásí stav nouze. Podle něj incident odhalil vážné problémy s dodávkami a zdůraznil potřebu Transadriatického plynovodu TAP, který má poskytnout Itálii novou trasu pro dodávky, avšak kvůli protestům je zpožděn.

"Tranzit přes Rakousko směrem na jih a jihovýchod je narušen až do dalšího oznámení," uvedl rakouský provozovatel terminálu v prohlášení. Dodal, že lokalita, která je významným regionálním přepravním uzlem, byla uzavřena. Domácí dodávky bude možné v dohledné budoucnosti zajistit.

Hasiči v Baumgartenu.
Hasiči v Baumgartenu. | Foto: Reuters

Italská energetická firma Snam se domnívá, že by dodávky mohly být obnovené ještě dnes. Dodávky svým klientům je díky zásobám schopná zajistit. Také ministerstvo průmyslu uklidnilo, že situace je pod kontrolou.

Ruská společnost Gazprom Export uvedla, že pracuje na přesměrování toku plynu a snaží se zajistit nepřerušené dodávky klientům. Ukrajinský přepravce plynu Ukrtransgaz oznámil, že exploze dočasně sníží tranzit plynu přes Ukrajinu směrem na Slovensko. Neupřesnil ale, jak výrazný tento pokles bude a jak dlouho potrvá.

Česko poničení terminálu nijak výrazně nezasáhne. "Měl by být ovlivněn hlavně tok zemního plynu z Ruska přes Rakousko do Itálie. Česka se to nedotkne, protože je dlouhodobě zásobováno severní cestou přes Německo a Krušné hory," řekl Aktuálně.cz Martin Chalupský, mluvčí největšího tuzemského dodavatele plynu Innogy.

Velkoobchodní ceny plynu se mezitím výrazně zvýšily. V Itálii na velkoobchodním trhu s dodáním následující den skokově vzrostly o 215 procent na rekordních 75 eur za megawatthodinu. V Británii, která má v Evropě největší trh s plynem, se cena plynu s okamžitým dodáním dostala na maximum od roku 2013.

"Ceny sice ráno vyskočily nahoru, ale okamžitě začaly padat. Pro naše zákazníky nakupujeme plyn s několikaletým předstihem, proto takto krátkodobý výkyv nemá na naše ceny vliv," dodal Chalupský.

Obec Baumgarten s téměř 200 obyvateli leží nedaleko slovenských hranic.

Podle provozovatele zařízení, společnosti Gas Connect, v areálu terminálu pracovalo zhruba 50 lidí.

Terminál byl postaven na konci 50. let. Přivádí plyn z Ruska a Norska a následně ho rozvádí do Rakouska, Itálie, Slovinska a Chorvatska. S roční kapacitou 40 miliard kubických metrů je toto zařízení jedním z hlavních plynových středisek střední Evropy, napsala agentura AFP. Z 51 procent ho kontroluje rakouská energetická skupina OMV.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Česká diplomacie bude s Čínou řešit zrušení přímé linky mezi Prahou a Pekingem

Český velvyslanec v Pekingu bude s čínskou stranou řešit příčinu zrušení přímé linky mezi hlavními městy obou zemí. Informuje o tom Deník N. "Ministr zahraniční pověřil českého velvyslance v Pekingu, aby u čínských partnerů zjistil příčinu pozastavení prodeje letenek na přímý let Peking-Praha," řekla deníku mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy