Žháři v Brazílii zapalují úřední budovy, guvernér požádal o vyslání armády

ČTK ČTK
31. 7. 2016 21:57
Desítky lidí byly zadrženy kvůli sérii žhářských útoků, jejichž terčem se staly úřední budovy a veřejné dopravní prostředky ve východobrazilském státě Rio Grande do Norte. Guvernér požádal centrální vládu o vyslání armády. Útoky začaly poté, co se úřady rozhodly zablokovat používání mobilních telefonů v místní věznici, uvedla agentura AP. Hlášeni nejsou žádní mrtví ani zranění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve východobrazilském státě Rio Grande do Norte pokračují žhářské útoky poté, co se úřady rozhodly zablokovat používání mobilních telefonů v místní věznici.

Guvernér už požádal centrální vládu, aby do regionu vyslala armádu.

Hořící městské autobusy či zápalné lahve vhozené do budov úřadů se v posledním týdnu staly ve státě vzdáleném přes 1500 kilometrů od dějiště olympiády v Riu de Janeiro běžným obrázkem.

Podle guvernéra Robinsona Fariase jde o mstu za zablokování mobilního telefonního signálu ve věznici. K tomu se úřady rozhodly proto, aby zadržení vůdci zločineckých skupin nemohli vydávat instrukce k páchání nepravostí svým lidem na svobodě.

Kvůli útokům bylo zadrženo již 51 lidí. Policie však podle guvernéra napjatou situaci zcela nezvládá a k zajištění bezpečí obyvatel je nutné vyslání federálních posil. Vláda na požadavek zatím nereagovala, desetitisíce policistů a vojáků budou však v příštích třech týdnech zapojeny do ostrahy olympiády začínající v pátek.

 

Právě se děje

Aktualizováno teď

Boeing kvůli závadě odložil plánovaný start zkušebního letu kosmické lodi Starliner

Společnost Boeing kvůli závadě odložila plánovaný start druhého zkušebního letu kosmické lodi CST-100 Starliner k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Plavidlo bez posádky mělo vzlétnout ve 13:20 východoamerického času (19:20 SELČ). Informovala o tom agentura Reuters

Inženýři Boeingu odhalili během příprav "známky neočekávané polohy ventilů" v pohonném systému lodi, uvedla společnost v prohlášení. Podle Boeingu byl problém objeven při kontrolách systémů lodi po několika bouřích, které region zasáhly.

"Jsme zklamáni dnešním výsledkem a potřebou odložit start Starlineru," uvedl šéf kosmického programu společnosti Boeing John Vollmer. Dodal, že týmy Boeingu a americké vesmírné agentury NASA zajistí bezpečný průběh mise, i kdyby jim to mělo trvat delší dobu.

NASA později informovala, že start zkušebního letu bude pravděpodobně přesunut na středu 4. srpna ve 12:57 východoamerického času (18:57 SELČ).

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Centrum afghánského Kábulu zasáhla silná exploze. K výbuchu došlo poblíž diplomatické čtvrti a rušného náměstí s tržištěm, kde jsou vládní budovy

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

K volbám se letos přihlásilo 22 volebních seskupení, méně než v minulých letech

K letošním volbám do sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to ze zjištění ČTK na krajských úřadech a pražském magistrátu. Lhůta pro nominace dnes v 16:00 skončila. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Největší výběr by mohli mít voliči v Praze a v Jihomoravském kraji, kde bylo podáno 21 kandidátek. Naopak v Karlovarském, Ústeckém, Libereckém a Královéhradeckém kraji se sešlo po 17 kandidátkách.

Kandidátní listiny podle očekávání podaly všechny sněmovní strany, které podle průzkumů mají šanci znovu obsadit poslanecká křesla. ANO, SPD, ČSSD a KSČM kandidují samostatně, ODS, KDU-ČSL a TOP 09 vytvořily koalici Spolu, koaliční kandidátku sestavili také Piráti se Starosty.

Zástupci Trikolóry se propojili se Soukromníky a Svobodnými jako jedna volební strana. Místa ve Sněmovně by si chtěl udržet rovněž Volný blok. Favorizovanější je ale podle průzkumů nové hnutí Přísaha bývalého policisty Roberta Šlachty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy