Žháři v Brazílii zapalují úřední budovy, guvernér požádal o vyslání armády

ČTK ČTK
31. 7. 2016 21:57
Desítky lidí byly zadrženy kvůli sérii žhářských útoků, jejichž terčem se staly úřední budovy a veřejné dopravní prostředky ve východobrazilském státě Rio Grande do Norte. Guvernér požádal centrální vládu o vyslání armády. Útoky začaly poté, co se úřady rozhodly zablokovat používání mobilních telefonů v místní věznici, uvedla agentura AP. Hlášeni nejsou žádní mrtví ani zranění.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Ve východobrazilském státě Rio Grande do Norte pokračují žhářské útoky poté, co se úřady rozhodly zablokovat používání mobilních telefonů v místní věznici.

Guvernér už požádal centrální vládu, aby do regionu vyslala armádu.

Hořící městské autobusy či zápalné lahve vhozené do budov úřadů se v posledním týdnu staly ve státě vzdáleném přes 1500 kilometrů od dějiště olympiády v Riu de Janeiro běžným obrázkem.

Podle guvernéra Robinsona Fariase jde o mstu za zablokování mobilního telefonního signálu ve věznici. K tomu se úřady rozhodly proto, aby zadržení vůdci zločineckých skupin nemohli vydávat instrukce k páchání nepravostí svým lidem na svobodě.

Kvůli útokům bylo zadrženo již 51 lidí. Policie však podle guvernéra napjatou situaci zcela nezvládá a k zajištění bezpečí obyvatel je nutné vyslání federálních posil. Vláda na požadavek zatím nereagovala, desetitisíce policistů a vojáků budou však v příštích třech týdnech zapojeny do ostrahy olympiády začínající v pátek.

 

Právě se děje

před 8 minutami

V desítce ankety Sportovec roku ČR jsou tři bývalé vítězky, Krpálek chybí

Tři bývalé vítězky se dostaly do finálové desítky 62. ročníku ankety Sportovec roku ČR, kterou svými hlasy v 1. kole určili členové Klubu sportovních novinářů. Na čtvrté prvenství může dosáhnout rychlobruslařka Martina Sáblíková, ve výběru je i dvojnásobná vítězka tenistka Petra Kvitová a předloňská "královna" Ester Ledecká. Novináři vybrali do finálové desítky pět stejných sportovců jako vloni, chybí ale obhájce prvenství judista Lukáš Krpálek.

Další zprávy