Přes půl metru sněhu, kolabující doprava a 19 mrtvých. Bouře zasáhla východní pobřeží USA

ČTK ČTK
Aktualizováno 24. 1. 2016 10:52
K východnímu pobřeží USA dorazila mohutná sněhová bouře, která podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 85 milionů lidí v desítce amerických států. Na některých místech včetně metropole Washingtonu už napadlo více než půl metru sněhu, celkem ho má do neděle být až 80 centimetrů. Kvůli varování úřadů tak utichla doprava, letecké společnosti zrušily přes 9 000 letů, zavřené jsou obchody, školy i mnohé instituce včetně muzeí či Kongresu.
Doprava v New Yorku byla ochromena.
Doprava v New Yorku byla ochromena. | Foto: Reuters

Washington - K východnímu pobřeží USA dorazila mohutná sněhová bouře, která podle předpovědí meteorologů zasáhne přes 85 milionů lidí v desítce amerických států. Na některých místech včetně metropole Washingtonu už napadlo více než půl metru sněhu, celkem ho má do neděle být až 80 centimetrů.

Kvůli varování úřadů tak utichla doprava, letecké společnosti zrušily přes 9000 letů, zavřené jsou obchody, školy i mnohé instituce, včetně muzeí či Kongresu. New York oznámil uzavření některých mostů a tunelů. Divadla na Broadwayi zrušila všechna představení.

Při nehodách na zasněžených silnicích zemřelo v posledních dnech a hodinách nejméně třináct lidí. Další tři zemřeli v New Yorku při odklízení sněhu, dva lidé zahynuli kvůli podchlazení organismu.

Kvůli očekávané sněhové kalamitě vyhlásilo jedenáct států stav nouze. Rekordní příděl sněhu evidují vedle Washingtonu zejména Baltimore a Filadelfie, kde napadlo přes 40 centimetrů. Odtud se sněhová fronta rozšířila na severovýchod až do New Yorku, kde napadlo 68 centimetrů sněhu.

Centrum New Yorku.
Centrum New Yorku. | Foto: Reuters

Už v pátek začalo sněžit ve Washingtonu. Jeho starostka Muriel Bowserová obyvatele vyzvala, aby během víkendu pokud možno zůstávali doma. Ulice metropole jsou již od pátečního večera prázdné, ačkoli jinak na začátku víkendu bývají plné lidí užívajících si nočního života. Od soboty v metropoli nejezdí kvůli obavám z výpadků elektřiny způsobeným větrem metro. Většinu spojů své veřejné dopravy  zrušila i Filadelfie.

Městské autobusy nejezdí od sobotního poledne (18:00 SEČ) rovněž v New Yorku. Guvernér státu New York Andrew Cuomo oznámil, že se nesmí vyjíždět na všechny silnice v jižní části státu, včetně Long Islandu. Uzavřeny jsou také vnější trasy newyorského metra a část příměstské železnice.

Už v noci z pátku na sobotu bylo v newyorských ulicích více než 2300 odhrnovačů sněhu a sypačů soli. Podle starosty Billa de Blasia mělo město k dispozici 300 000 tun soli.

Dvanáct hodin v autě

Ve státech Severní Karolína a New Jersey je podle úřadů bez proudu celkem téměř 200 000 lidí.

Zasněžená ostraha před Bílým domem
Zasněžená ostraha před Bílým domem | Foto: Reuters

Ještě před příchodem do hlavního města zasypal v pátek příval sněhu státy jižně a jihozápadně od metropole.

Podle CNN byly  více než 12 hodin uvězněny desítky aut na neprůjezdné dálnici 75 v Kentucky, kterou zablokovala série dopravních nehod. "Nemáme jídlo ani vodu. Upřímně, kdybychom neměli dost paliva na topení motorem, asi bychom tu zamrzli," řekla CNN Dani Garnerová, která na dlouhé hodiny uvázla s manželem a třemi dětmi v této zácpě.

Několik hodin stály nepohyblivé kolony aut rovněž na více než desetimetrovém úseku neprůjezdné silnice u města New Stanton v Pensylvánii.

Vedoucí Centra polární ekologie Josef Elster vysvětluje, proč čeští vědci usilovali o vlastní výzkumnou stanici na Špicberkách, kam jezdí už od roku 2007. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 59 minutami

V porotě letošní soutěže Miss Germany zasednou po 93 letech pouze ženy

Zasedne v ní například přebornice v karate, televizní hlasatelka či bývalá krajně pravicová politička. Poprvé za 93 let existence v ní ale nebude zastoupen ani jeden muž, napsal britský list The Times.

Motto nově koncipované Miss Germany zní "Podpora autentických žen". Šestnáct adeptek na titul porotkyně příští měsíc posoudí na základě jejich osobností a životních příběhů.

Neznamená to, že se v porotě v budoucnu už žádný muž neobjeví, řekl šéf soutěže Max Klemmer. Nicméně každý, kdo se bude chtít porotcem stát, bude muset projít testem, zda se ztotožňuje s novým konceptem soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku ozbrojenců na motel v mexickém státě Guanajuato zemřelo nejméně devět lidí

Skupině těžce ozbrojených mužů se podařilo uprchnout. Útočníci se vloupali do hotelu a restaurace u silnice, kde zahájili palbu. V zařízení zemřelo šest lidí, mezi nimi také dvě zaměstnankyně motelu, kuchařka a servírka.

Stát Guanajuato ve středním Mexiku je důležitým průmyslovým centrem. Zločinné gangy jsou zde velmi aktivní, a to zejména při krádeži paliva. a Není výjimkou, že útočí právě na místa, kde často zastavují řidiči kamionů, píše agentura AFP. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronaviru podlehlo již 56 lidí, podezření na infekci hlásí Vídeň

Novému koronaviru v Číně podlehlo již 56 lidí a nakažených je přes 2000. S odvoláním na úřady provincie Chu-pej, odkud se infekce začala šířit, o tom informovaly zahraniční tiskové agentury. První nemocnou s podezřením na koronavirus - čínskou letušku - dnes oznámilo Rakousko, první potvrzený případ rovněž ohlásila Kanada.

Zdroj: ČTK
Další zprávy