Na Ukrajině zatkli muže, který válčil za obě strany. Stihl dvakrát bojovat za separatisty i Kyjev

ČTK ČTK
16. 6. 2017 16:02
Na východě Ukrajiny zadrželi muže, který podle nalezených dokladů bojoval jak na straně Ukrajinců, tak proruských separatistů. Voják nejprve sloužil v ukrajinské armádě. Po vyléčení zranění z boje však odjel pracovat na území, které zabrali separatisté. Celý koloběh se ještě jednou opakoval. "Je to první případ takové vojenské kariéry, o kterém vím," uvedl oblastní policejní náčelník Vjačeslav Abroskin.
Proruští separatisté z Doněcké lidové republiky na tanku.
Proruští separatisté z Doněcké lidové republiky na tanku. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinská policie zadržela na východě země osmačtyřicetiletého muže. Našla u něj doklad, který prokazuje jeho příslušnost k jednotkám proruských separatistů.

Vyšetřování ale taky odhalilo, že dotyčný válčil na obou stranách konfliktu - a to opakovaně.

"Za dva poslední roky stihl dvakrát bojovat jak za Ukrajinu, tak za okupanty. Je to první případ takové vojenské kariéry, o kterém vím," uvedl oblastní policejní náčelník Vjačeslav Abroskin podle ukrajinského serveru Censor.net.

"Ten člověk ztratil ponětí, kdo jsou naši a kdo cizí. Kolik lidí zabil, to se ještě zjišťuje," dodal.

Dotyčný muž podle Abroskina od srpna 2015 do srpna 2016 sloužil v ukrajinské armádě, než utrpěl zranění v boji. Po vyléčení si našel práci "na okupovaných územích jako střelec z granátometu".

V únoru se vrátil domů, aby se hned přihlásil na vojenské správě a další dva měsíce zase v ukrajinské jednotce válčil po dva měsíce proti separatistům.

Jakmile byl však dubnu demobilizován, vydal se zase do hlavní bašty separatistů v Doněcku.

Konflikt v Donbasu na východě Ukrajiny si od dubna 2014 vyžádal na 10 tisíc životů. Kyjev a Západ obviňují Rusko z vojenské podpory separatistů i přímého zapojení do konfliktu. Moskva to stále popírá.

Ukrajinské ministerstvo obrany v pátek vyčíslilo, že od "začátku ruské agrese proti Ukrajině bylo zabito 2696 ukrajinských vojáků a dalších 9903 utrpělo zranění".

Během prvních dnů války u dětí bývaly hysterické záchvaty, velmi se bály a snažily se někoho obejmout, říká ředitelka mateřské školy na bojové linii | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 16 minutami

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že opustí Bílý dům, pokud sbor volitelů zvolí novým prezidentem demokrata Joea Bidena

Zdroj: ČTK
Další zprávy