Na východě Ukrajiny vybuchl sklad s 138 000 tunami munice. Byla to sabotáž, tvrdí prokurátor

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2017 16:18
Na východě Ukrajiny vybuchl muniční sklad. S odkazem na ukrajinská média o tom informovala britská stanice BBC. Podle ruské agentury TASS bylo evakuováno 20 000 lidí z nedaleké vesnice Balaklija. Na místě je uskladněno na 138 000 tun převážně dělostřelecké munice, která je určena hlavně jednotkám bojujícím proti povstalcům. Ukrajinský vojenský prokurátor Anatolij Matios hovoří o sabotáži. Sklad se někdo pokusil podpálit už na konci roku 2015.
Kouř stoupá nad muničním skladem nedaleko obce Balaklija. | Video:

Kyjev - Nedaleko východoukrajinského velkoměsta Charkov vzplál v noci muniční sklad. Oznámil to ve čtvrtek ukrajinský vojenský prokurátor Anatolij Matios. Požár následoval po výbuchu, který prokurátor označil za sabotáž.

Ve skladu bylo uloženo 138 000 tun převážně dělostřelecké munice. Podle ukrajinské policie nedošlo k žádným ztrátám na životech, zranění utrpěla pouze jedna žena - zasáhl ji šrapnel. 

"Ve 2:46 (01:46 středoevropského času) byl v muničním skladu městečka Balaklija u Charkova hlášen požár, jehož příčinou byla sabotáž," oznámil na Facebooku Matios s tím, že jde o výsledek předběžného šetření.

Ukrajinská agentura Interfax oznámila, že evakuační zóna byla rozšířena z pěti kilometrů na deset. Podle agentury úřady celkově evakuovaly více než 20 tisíc lidí. 

Premiér Volodymyr Hrojsman na tiskové konferenci řekl, že záchranné akce a likvidace požáru mohou trvat až sedm dní. Požár podle něj už zachvátil téměř polovinu objektu. V současné době je v zóně 50 kilometrů uzavřen vzdušný prostor pro všechna letadla.

Zbraně z hořícího skladu jsou podle ukrajinské televize určeny hlavně jednotkám, které bojují proti proruským povstalcům na východě země.

Televize připomenula, že o podpálení tohoto skladu se někdo pokusil už v prosinci 2015. Při explozích, které v říjnu 2015 zasáhly muniční sklad ve městě Svatove v Luhanské oblasti, přišli o život dva lidé.

Podle agentury AFP jsou ukrajinské vojenské sklady, v nichž je munice často uložena jenom s dodržením základních pravidel, často terčem proruských povstalců.

Konflikt na východě Ukrajiny začal v roce 2014 a vyžádal si na 10 000 lidských životů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy