Na trajektu u břehů Norska uhořeli dva lidé

ČTK ČTK
15. 9. 2011 15:35
Většinu z 262 osob na palubě záchranáři převezli ve člunech do přístavu Alesund
Foto: Reuters

Oslo - Požár na norském trajektu Nordlys (Polární záře), který vypuknul před vplutím plavidla do přístavu Alesund, připravil o život dva lidi.

Další čtyři z celkem 202 cestujících jsou stále nezvěstní. Záchranáři po nich na lodi pátrají.

Několik pasažérů utrpělo popáleniny a nadýchalo se kouře. Dvanáct osob skončilo v nemocnici.

Přes polovinu cestujících a členů posádky převezli záchranáři na člunech do přístavu ještě dříve, než loď dorazila k molu.

Podle norských médií požár vypukl v motorovém prostoru lodi krátce před přistáním. Za trajektem se objevil obrovský chvost dýmu.

Podle mluvčího rejdařství Hurtigruten, které provozuje trajekty putující podél norského pobřeží, se remorkérům podařilo přisunout hořící loď k molu a ukotvit ji. Zbylí cestující a posádka se pak vylodili z požárem nezasažené části lodi přímo na pevninu.

Na lodi pracovalo celkem 55 členů posádky. Kromě mnoha hasičských týmů zasahovaly i dva záchranné vrtulníky.

Většinu z 262 cestujících a členů posádky převezli záchranáři na člunech do přístavu.
Většinu z 262 cestujících a členů posádky převezli záchranáři na člunech do přístavu. | Foto: Reuters

Centrum Alesundu muselo být následně uzavřeno pro provoz, protože ho zaplnil hustý černý dým z lodi. Podle norských médií byl požár v lodi kolem poledne jen lokalizován, ale nebyl ještě zcela uhašen.

Lodě rejdařství Hurtigruten sloužící jako trajektová služba podél mimořádně dlouhého pobřeží Norska jsou oblíbené i zahraničními turisty, protože cesta na nich poskytuje nádherné pohledy a průniky do norských fjordů.

Rejdařství podle agentury DPA připustilo, že na Nordlysu mohla být řada německých turistů. O jejich počtu ani o jiných národnostech evakuovaných cestujících zatím nebyly vydány žádné zprávy.

Loď Nordlys je 122 metrů dlouhá a byla vybudována v roce 1994 loděnicemi v německém Stralsundu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy