Mimořádná zpráva

Na tiskovém úřadu německé vlády zřejmě pracoval egyptský špion

ČTK ČTK
10. 7. 2020 13:18
Jeden ze zaměstnanců tiskového úřadu německé vlády (BPA) zřejmě roky pracoval pro egyptskou tajnou službu. Případ, k němuž nejsou veřejně známé podrobnosti, prošetřuje Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje. Informovala o tom zpravodajská relace veřejnoprávní televize ARD.
Německý spolkový sněm.
Německý spolkový sněm. | Foto: Shutterstock.com

Tiskový úřad, který vede mluvčí kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert, záležitost nekomentoval. Podezření zmiňuje zpráva kontrarozvědky, kterou ve čtvrtek představil ministr vnitra Horst Seehofer.

Není známo, jaké údaje možný špion Egyptu předal. Ve zprávě kontrarozvědky je pouze uvedeno, že spolková kriminálka již loni v prosinci proti podezřelému podnikla "exekutivní opatření". Prokuratura deníku Bild sdělila, proti muži bylo zahájeno přípravné řízení, které má podezření ověřit. Toto vyšetřování ještě neskončilo.

BPA dosud žádné stanovisko nezaujal, úřad pouze sdělil, že se k neuzavřenému vyšetřování vyjadřovat nebude. Podle informací Bildu podezřelý pracoval v oddělení služeb pro návštěvníky tiskového úřadu.

Agentura AP poznamenala, že tiskový úřad nesídlí přímo v budově kancléřství, ale je od něho vzdálen zhruba jeden kilometr. BPA zaměstnává zhruba 480 lidí, z nichž naprostá většina je v Berlíně, zbytek pak v bývalém západoněmeckém hlavním městě Bonnu.

V Německu podle kontrarozvědky působí egyptské vnitřní i vnější tajné služby, které se soustředí především na sběr údajů o egyptských představitelích opozice žijících v Německu, mimo jiné o příslušnících v Egyptě zakázaného Muslimského bratrstva.

 

Právě se děje

Další zprávy