reklama
 
 

Ruský emigrant Gluškov se udusil, ukazuje vyšetřování. Britská policie zkoumá, jestli šlo o vraždu

14. 3. 2018 10:51
Nikolaj Gluškov byl v Rusku odsouzen za podvody a v Británii žil jako azylant. Byl jedním z nejbližších lidí oligarchy Borise Berezovského.

Moskva/Londýn - Na těle ruského emigranta Nikolaje Gluškova, který byl v pondělí večer nalezen mrtev ve svém londýnském bytě, našla policie známky udušení. Napsal to ve středu ruský list Kommersant s odvoláním na rodinu zemřelého. Britská policie prý zatím nezjistila, zda jde o vraždu, sebevraždu, nebo nešťastnou náhodu.

Osmašedesátiletý Gluškov, bývalý druhý muž v ruských aeroliniích Aeroflot, byl v Rusku odsouzen za podvody a v Británii žil jako azylant. Leteckou společnost prý spolu s miliardářem Borisem Berezovským, svým nejlepším přítelem, připravil o stamiliony dolarů.

Berezovskij, který se stal tvrdým kritikem Kremlu, byl před pěti lety nalezen ve svém bytě v Londýně bez známek života, údajně se oběsil. Mnozí včetně Gluškova ale verzi o sebevraždě nevěřili.

Gluškova našla v pondělí mrtvého jeho dcera v domě na jihozápadě Londýna. Jeho přítel Děmjan Kudrjavcev, zakladatel listu Moscow Times a majitel vlivného deníku Vedomosti, na Facebooku napsal, že "Gluškov se neoběsil".

Britský Scotland Yard podle Kommersantu v těchto dnech poskytl ochranu řadě Rusů, kteří v Británii získali azyl. Opatření souvisí s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, který byl v anglickém Salisbury vystaven účinku prudce jedovaté látky vyrobené pravděpodobně v bývalém Sovětském svazu.

"Po útoku v Salisbury parkuje před mým domem trvale policejní vůz," řekl Kommersantu jeden z ruských emigrantů.

autor: ČTK | 14. 3. 2018 10:51

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama