Na světě je další výbušný materiál o daňových rájích. Ukazuje na Trumpova ministra i Alžbětu II.

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 5. 11. 2017 22:11
Zdrojem uniklých dat jsou dvě offshorové společností - Appleby se sídlem na Bermudách a Estera v Singapuru. Dokumenty, které dostaly název Paradise Papers, odhalují například finanční machinace amerického ministra hospodářství Wilbura Rosse.
Alžběta II.
Alžběta II. | Foto: Reuters

Hamilton (Bermudy) - Na světě jsou nové Panama Papers. Únik celkem 13,4 milionu dokumentů odhaluje informace o tom, jak úzká spolupráce pojí řadu velkých firem se světovými politickými špičkami.

Tentokrát jde o takzvané Paradise Papers. Zdrojem uniklých dat jsou dvě offshoreové společností - Appleby se sídlem na Bermudách a Estera v Singapuru.

Téměř sedm milionů záznamů se týká období od roku 1950 do roku 2016. Záznamy obsahují e-maily, smlouvy a často i bankovní záznamy, které se vztahují na 25 tisíc firem spojených s lidmi ve 180 zemích světa. Informovalo o tom Mezinárodní konsorcium investigativních novinářů (ICIJ), které se angažovalo už ve vyšetřování Panama Papers.

České centrum pro investigativní žurnalistiku (ČCIZ) uvedlo, že se asi 12 060 dokumentů přímo týká České republiky.

Materiály ukazují například to, že americký ministr hospodářství Wilbur Ross má obchodní zájmy ve společnosti Navigator Holdings. Ta si podle britského serveru BBC ročně vydělá miliony korun tím, že prodává ropu a plyn ruské petrochemické firmě Sibur. Na dva akcionáře této firmy se přitom vztahují sankce Spojených států. Ty USA na Rusko uvalily v souvislosti s anexí Krymu v roce 2014.

Ross si měl udržet vliv v Navigator Holdings skrze několik společností na Kajmanských ostrovech v Karibiku. První investice jeho firmy WL Ross & Co se měla uskutečnit v roce 2011.

Mluvčí ministerstva hospodářství popřel, že by se Ross kdy s akcionáři Navigator Holdings setkal. 

Čerstvá podezření ale zřejmě ještě více podpoří takzvanou ruskou kauzu ohledně vměšování Moskvy do loňských prezidentských voleb v USA.

Dokumenty mluví i o Alžbětě II.

Nový "výbušný" materiál hovoří také o tom, že 13 milionů dolarů z jmění britské královny Alžběty II. bylo investováno v offshorových společnostech.

Podle BBC se britská monarchie nedopustila ničeho ilegálního. Stejně tak podle serveru neexistují žádná podezření, že by královna neplatila daně. Podle BBC to ale vyvolává otázky, zdali by britská panovnice měla investovat do offshorových společností v daňových rájích.

Peníze proudily skrze offshorové fondy i do společnosti BrightHouse, která v minulosti čelila kritice, že využívá chudých rodin a zranitelných lidí.

Lancasterské vévodství, z něhož nejdéle vládnoucí britská panovnice čerpá své příjmy, v reakci na odhalení uvedlo, že o 12 let trvající investici až do zveřejnění Paradise Papers nevědělo.

Mezi známými lidmi, kteří jsou v Paradise Papers jmenováni, je i Stephen Bronfman, poradce a blízký přítel kanadského premiéra Justina Trudeaua. Dále dokumenty zmiňují také jordánskou královnu Núr nebo litevského europoslance a profesionálního pokerového hráče Antanase Guogu.

Asi stovka dokumentů z Paradise Papers se vztahem k České republice souvisí s advokátem Josefem Brožem. Ten je spojován s bývalým ředitelem společnosti ČEZ Martinem Romanem, uvedlo ČCIŽ. Dokumenty jmenují i právníka, soukromého bankéře a obchodníka se zlatem Kamila Braxatora a jeho ženu Irenu Braxatorovou.

Obdobná kauza obřích rozměrů - Panamské dokumenty (Panama Papers) - vypukla 3. dubna 2016. Tehdy řada světových médií začala zveřejňovat informace z více než 11,5 milionu dokumentů panamské právní firmy Mossack Fonseca. Z nich vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům vyhnout se co nejefektivněji placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Pro Rusko byla z hlediska jejich zájmů horší volbou Clintonová, od Trumpa si slibovali, že bude schopnější se s nimi dohodnout jejich způsobem. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy