Na střeše domu v New Yorku havarovala helikoptéra, pilot na místě zemřel

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 6. 2019 7:56
Jeden člověk v pondělí zemřel při nouzovém přistání vrtulníku na střeše manhattanského mrakodrapu. Oznámila to televize NBC s odvoláním na policisty v New Yorku. Stroj typu Augusta-109 po přistání vzplál, hasiči ale oheň brzy uhasili. V budově, která má 54 poschodí, zavládla panika, policie dům evakuovala. Podle starosty Billa de Blasia nejsou náznaky, že by šlo o akci teroristů.
Foto: Reuters

O příčině nehody, která se stala za deštivého a mlhavého počasí, zatím newyorská policie nemá informace. Ve vrtulníku pravděpodobně cestoval pouze pilot Tim McCormack, který při nehodě zahynul, uvedla mluvčí Federální letecké správy Kathleen Bergenová.

Komisař newyorské policie James O'Neill uvedl, že vrtulník odstartoval ze 34. heliportu na manhattanském východním pobřeží ve 13:32 tamního času. Nehoda se stala pouhých 11 minut po vzletu.

Podle informací CNN pilot nejprve čekal na heliportu, až se zlepší počasí, později se však z nejasného důvodu rozhodl vzlétnout i přes silný déšť a špatnou viditelnost.

Stroj se pohyboval v oblasti zapovězené pro leteckou dopravu, uvedla agentura AP. Místo nehody se totiž nachází nedaleko Trump Tower, kde má prezident soukromou rezidenci. V okruhu jedné míle od této budovy, kterou šéf Bílého domu často navštěvuje, je let ve výškách pod zhruba 900 metrů zakázán.

Prezident Donald Trump byl podle sdělení Bílého domu o nehodě informován a vývoj situace sledoval. Na svém Twitteru poděkoval záchranářům za skvělou práci a nabídl jim v případě potřeby pomoc.

Dům vysoký téměř 230 metrů, na jehož střeše vrtulník nouzově přistál, je v New Yorku známý jako Axa Equitable Center. Stojí v samém centru Manhattanu mezi jižním okrajem Central Parku a náměstím Times Square. Budova je sídlem americké firmy AXA Financial, dceřiné společnosti francouzské finanční firmy AXA. V budově mají rovněž kanceláře bankovní domy BNP Paribas a Citibank. Přistávací plochu pro vrtulníky na střeše nemá.

Podle dosavadních informací nikdo z budovy zraněn nebyl, dům se ale silně rozkýval. Požár na střeše se hasičům podařilo uhasit po 20 minutách. Budova, která nebyla výrazněji poškozena, má podle NBC cenu zhruba dvě miliardy dolarů (45 miliard korun).

Zatím poslední podobná nehoda se v New Yorku stala v roce 2006, kdy malé dopravní letadlo narazilo do dvaačtyřicetiposchoďového domu na severovýchodě Manhattanu. Osmnáct lidí bylo zraněno.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ázerbájdžán převzal od Arménie další oblast na Karabachu

Ázerbájdžán převzal od Arménie kelbadžarský okres, druhý ze tří trojice regionů, k jejichž předání Baku se Jerevan zavázal v dohodě o ukončení bojů v Náhorním Karabachu. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na ázerbájdžánské ministerstvo obrany.

Ázerbájdžánská armáda vstoupila do kelbadžarského okresu v noci na středu středoevropského času, kdy na místě bylo již po půlnoci. Stalo se tak poté, co ženisté vyčistili horské silnice na trase vojsk od min.

K předání okresu mělo podle dohody původně dojít už 15. listopadu, Baku však termín prodloužilo o deset dní s odvoláním na humanitární důvody. Uvedené tři okresy obklopují samotný Karabach.

Zdroj: ČTK
Další zprávy