Kolem Země na Štědrý den proletí dvoukilometrový asteroid

ČTK ČTK
18. 12. 2015 14:17
Vánoční asteroid byl objeven už v roce 2003 a podle odborníků nepředstavuje pro Zemi žádné nebezpečí. Další podobný průlet asteroidu v blízkosti naší planety se očekává až v roce 2029. Vědci připomínají, že kolize mezi Zemí a kosmickými tělesy delšími než kilometr se stávají zhruba jednou za 100 000 let. Ani v nadcházejících letech není známo žádné nebezpečí srážky vesmírného tělesa se zeměkoulí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Paříž - Na Štědrý den proletí kolem zeměkoule asteroid o délce zhruba dvou kilometrů, a to ve vzdálenosti 28krát větší, než je Země od Měsíce.

Podle astronomických měřítek jen "těsně" mine Zemi, ale ve skutečnosti pro ni nepředstavuje sebemenší ohrožení.

Naposledy kolem planety letěla kometa, a to 31. října, na svátek Halloweenu. Těleso bylo vzdáleno 500 000 kilometrů, tedy 1,3 vzdálenosti Země od Měsíce.

"Můžeme očekávat zhruba každý rok několik těles v této velikosti a vzdálenosti," řekl agentuře AFP ředitel observatoře Armagh v Severním Irsku Mark E. Bailey.

Vánoční asteroid dostal název 2003 SD220, protože byl objeven v roce 2003. "Nepatří na náš seznam nebezpečných těles," řekla astronomka z pařížské observatoře Maria-Antonietta Barucciová. "Neexistuje žádné nebezpečí, můžeme být klidní, uvolnění a užít si Vánoce," dodala výzkumnice z francouzského Národního výzkumného centra CNRS.

Další očekávaný průlet asteroidu v blízkosti Země se uskuteční v roce 2029. Asteroid Apophis proletí ve vzdálenosti desetkrát menší, než jsou od sebe Země a Měsíc, tedy asi kolem 30 000 kilometrů. "Ale ani ten nebude tak nebezpečný," uvedla Barucciová.

"Kolize mezi Zemí a kosmickými tělesy delšími než kilometr se stávají zhruba jednou za 100 000 let. Před 65 miliony let byl asteroid, který způsobil zánik dinosaurů a dokonce 75 procent všech známých forem života, desetkrát větší než 2003 SD220," řekl Bailey.

Odborníci stále opakují, že v nadcházejících letech není známo nebezpečí blížící se kolize mezi Zemí a asteroidem. Vyloučit do budoucna se to ale nedá. Vše záleží na sledování a zjišťování pohybu kosmických těles. A také na vývoji technologie, která by umožnila odkloněním či zničením komety nebo asteroidu hrozící srážce zabránit.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Pachatele hanlivých nápisů na Havlově chalupě na Hrádečku policie nezjistila

Pachatele hanlivých nápisů na vratech chalupy bývalého prezidenta Václava Havla na Hrádečku na Trutnovsku policie nezjistila a případ odložila. Škodu policie vyčíslila téměř na 5500 korun. Nápisy neznámý pachatel na vrata nastříkal v noci na 10. října loňského roku.

"Oprávněný správce budovy se s žádnou škodou pro případ náhrady v trestním řízení nepřipojil. Samotné nápisy byly odstraněny hned po zadokumentování ze strany policie," uvedl mluvčí trutnovské policie Lukáš Vincenc. Chalupu na Hrádečku po Havlově smrti vlastní jeho manželka Dagmar Havlová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy