Na špiony vydávají USA přes bilion korun ročně

Roman Gazdík
16. 9. 2009 18:55
Největší hrozbou jsou prý pro Spojené státy Čína a Rusko
Válka po internetu je pro americké špiony jednou z priorit
Válka po internetu je pro americké špiony jednou z priorit | Foto: Reuters

Washington - Celkem 75 miliard dolarů vydávají Spojené státy ročně na tajné služby. V úterý to odhalil ředitel pro tajné služby (DNI) Dennis Blair, který působení civilních i vojenských špionážních i kontrašpionážních složek v Obamově administrativě koordinuje.

Blair také prozradil, které státy považují USA za největší hrozbu pro své zájmy. Jde o Čínu a Rusko. Teprve za nimi následují státy považované za bezpečnostní hrozby jako Severní Korea a Írán.

"Řada států má schopnosti americkým zájmům konkurovat tradičními i novými způsoby," stojí v Národní strategii pro výzvědné služby 2009, kterou Blair v úterý prezentoval.

"Čínské zájmy jsou v mnoha otázkách stejné jako ty americké, ale její stále se zvyšující důraz na modernizaci armády a diplomacii zaměřenou na přírodní zdroje patří mezi faktory, které z ní činí komplexního globálního konkurenta."

Blair Čínu také považuje za "velice agresivní" v otázkách kybernetického válečnictví, na něž se podle něj musí USA pozorně zaměřit. V červnu letošního roku Pentagon oznámil, že jeho sítě už napadlo přes 100 rozvědek zahraničních států.

Blairova revize strategie pro tajné služby je první od roku 2005.

Rusko versus Al-Káida

Podobnou výzvou pro USA jsou dle dokumentu také zájmy Ruska.

"Rusko je americkým partnerem v důležitých iniciativách jako zabezpečení štěpného materiálu a boj s jaderným terorismem, ale zřejmě bude i nadále hledat metody, jak opětovně stvrdit moc a vliv způsoby, které budou komplikovat zájmy USA," citovala z materiálu agentura AFP.

USA a Rusko: spojenci i protivníci
USA a Rusko: spojenci i protivníci | Foto: Reuters

Podle Blaira jsou nyní Spojené státy bezpečnější než před lety, což jim prý umožnily znalosti o tom, jak operuje Al-Káida, i jejich agresivní postup vůči ní.

"Říkám, že jsme nyní agresivnější, a schopnost být agresivnější je založena na mnohem lepším a sofistikovanějším porozumění protivníku, kterého jsme došli v posledních letech v průběhu různých administrativ," prohlásil Blair.

Blair také poprvé zveřejnil finance, které výzvědný aparát šestnácti tajných služeb spolkne. Jde o 75 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). Jediné číslo, které měli dosud novináři a historikové k dispozici, pocházelo z roku 2007 a týkalo se pouze civilních špionů (47,5 miliardy dolarů).

 

Právě se děje

Další zprávy