Na slovenský parlament si brousí zuby extremisté. Pět procent může překonat župan Kotleba

Martin Ehl Martin Ehl
5. 3. 2016 15:02
Podle průzkumů mají slovenské volby, které se konají v sobotu, jasného vítěze. Vyhraje vládní Smer-SD premiéra Roberta Fica. Do parlamentu ale mohou proniknout i extremisté. Krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby může podle odborníků zaútočit nejen na tříprocentní hranici, která jí zajišťuje státní financování, ale možná i na pětiprocentní práh vstupu do parlamentu.
Banskobystrický župan Marian Kotleba.
Banskobystrický župan Marian Kotleba. | Foto: ČTK

Bratislava - Průzkumy se sice zveřejňovat nesmí už dva týdny, ale vítěz sobotních voleb na Slovensku je v podstatě znám - je jím vládní strana Smer – sociální demokracie premiéra Roberta Fica.

Překvapení však může přinést to, kdo se do parlamentu dostane z chumlu malých stran a může ovlivnit podobu budoucí vládní koalice. A jedním z černých koní je extremistická Lidová strana Naše Slovensko banskobystrického župana Mariana Kotleby.

Slovenské volby
Autor fotografie: Reuters

Slovenské volby

Politické strany

Podmínky registrace splnilo 23 stran a politických hnutí. V průzkumech do poloviny února vedla suverénně vládní strana Směr, na druhém místě byla nová středopravicová strana Síť, na třetím Slovenská národní strana. Za nimi se srovnaly s malým odstupem různé středopravicové formace. Těsně pod pětiprocentním prahem vstupu do parlamentu byly Strana maďarské koalice a Jsme rodina podnikatele Borise Kollára.

Volební obvod

Hlasuje se v sobotu od 7 do 22 hodin. Slovensko je jeden volební obvod, každé straně tedy stačí jedna kandidátka s maximálně 150 lidmi, tolik je členů Národní rady, do níž se volí. Hlasovat může zhruba 4,4 milionu voličů.

Výsledky

První odhady na základě průzkumů budou moci být zveřejněny po 22.00 hodin v sobotu 5. března. Statistický úřad předpokládá zveřejnění výsledků v průběhu neděle.

V posledních volbách získala 1,58 procenta hlasů a letos může podle expertů zaútočit nejen na tříprocentní hranici, která jí zajišťuje státní financování, ale možná i na pětiprocentní práh vstupu do parlamentu. "Vůbec bych to nevylučoval," domnívá se Ján Baránek, politolog z agentury Polis.

Důležitá bude proto celková účast voličů, kteří jsou ve velké míře znechuceni politikou jako takovou a aférami všech možných stran. Zároveň bude důležité, ke komu se přikloní voliči, kteří se rozhodují na poslední chvíli.

V roce 2012 bylo podle agentury Focus zhruba třicet procent těch, kteří se rozhodli poslední týden před volbami nebo přímo v den voleb, komu dají svůj hlas. Většinou ale měli jasno, zda jsou voliči levicově nacionalistického tábora, který představuje Smer, Slovenská národní strana a Kotlebova formace, nebo středopravicových stran.

Podle Grigorije Mesežnikova, prezidenta Institutu pro veřejné otázky, pokračoval i dva týdny před volbami trend klesající podpory Smeru. Z toho by mohla těžit jak obrozená Slovenská národní strana (SNS), tak právě kotlebovci. "Přes pět procent se zřejmě nedostanou, ale tři by dostat mohli a to už znamená státní podporu a budování regionálních struktur," řekl Mesežnikov.

Extremista, který chce odstranit demokracii

Bývalý učitel Marian Kotleba má za sebou dlouhou historii radikální politiky s odkazy na slovenský válečný fašistický stát. Šéfoval soudem rozpuštěné straně Slovenská pospolitost. V roce 2013 šokoval už vítězstvím v župních volbách v Banské Bystrici a nyní vede vlastní stranu, kterou už dvakrát přejmenoval. Její volební podpora se pravidelně pohybovala kolem 1,3 procenta.

I podle Martina Slosiarika z agentury Focus bude mít Kotleba nejspíš lepší výsledek než v posledních volbách, ale nepřehoupne se přes hranici pěti procent. "Sílící pozice SNS tu funguje jako zábrana přechodu většího počtu voličů k radikálně nacionalistické straně," tvrdí Slosiarik.

Jeho agentura Focus v roce 2012 v exit pollech, tedy průzkumech těsně po skončení voleb, odhadla výsledek voleb na desetinu procenta. Letos bude záležet na desetinách pro vstup do parlamentu pro mnoho stran.

SNS se otřepala z dob, kdy jí vládl Ján Slota, a v průzkumech se její podpora pohybovala kolem osmi procent. Je považována za nejpřirozenějšího partnera Smeru, pokud Fico pro svoji stranu nezíská většinu pro jednobarevnou vládu. Zatímco SNS je podle Mesežnikova sice radikální, ale stále systémová strana, která nezpochybňuje demokratické uspořádání, kotlebovci jsou extremisté, kteří chtějí demokracii odstranit.

Nacionalisté by nyní mohli těžit ze strachu z uprchlíků, který v kampani podporoval hlavně premiér Fico. Nemůže to pomoci naopak Kotlebovi? "Kotleba s tím tématem pracuje jen o trochu radikálněji než Fico a SNS. Hlavní zdroj Kotlebových voličů jsou protestní hlasy lidí, kteří jsou obecně znechuceni politikou a často si neuvědomují jiné věci spojené s Kotlebovou stranou," řekl Slosiarik.

SNS a její nový vůdce Andrej Danko tak působí vedle Kotleby jako konzervativci téměř evropského ražení.

 

Právě se děje

Další zprávy