Čtyři dny do voleb: Slováci schválili 13. důchod, Čaputová ho ale může vetovat

ČTK ČTK
25. 2. 2020 17:58
Čtyři dny před parlamentními volbami na Slovensku v úterý tamní sněmovna schválila zákon o zavedení 13. penze pro příjemce různých typů důchodů. Opatření prosadily dvě ze tří koaličních stran s pomocí hlasů některých opozičních či nezařazených poslanců.
Robert Fico a Peter Pellegrini
Robert Fico a Peter Pellegrini | Foto: Reuters

Část opozice a neparlamentních stran zavedení 13. penze spolu s dalším návrhem vlády na zdvojnásobení přídavků na děti označila za předvolební korupci. Schválený zákon o dodatečné penzi ještě posoudí prezidentka Zuzana Čaputová, která ho může vetovat.

Jednu penzi ročně navíc ve výši průměrného důchodu pro daný typ pobírané penze by poprvé mělo podle zákona už letos dostat na pětimilionovém Slovensku asi 1,4 milionu lidí. Kromě starobních důchodců získají dodatečnou penzi také například invalidé či příjemci vdovských, vdoveckých a sirotčích důchodů. Stát to v tomto roce přijde na více než 442 milionů eur.

S iniciativou přišla nejsilnější vládní strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, jejíž popularita dlouhodobě klesá. Směr-SD podle průzkumů poprvé od roku 2006 nemá zcela jisté vítězství v parlamentních volbách, které Slováky čekají v sobotu.

Třináctá penze, kterou Směr-SD sliboval již před deseti lety, nahradí stávající vánoční příspěvek důchodcům, jehož výše je závislá na pobíraném důchodu. Dodatečná penze bude vyšší než zmíněný příspěvek, jehož nejvyšší suma loni stoupla na 200 eur, tedy na dvojnásobek předchozí částky.

Úmluvu o potírání násilí na ženách poslanci zamítli

Sněmovna s velkou většinou hlasů přítomných poslanců odmítla istanbulskou úmluvu o potírání násilí na ženách. Spory okolo tohoto mezinárodního dokumentu zasáhly v zemi pod Tatrami do kampaně před sobotními parlamentními volbami. Prezidentka Zuzana Čaputová, která se před zvolením hlavou státu netajila svými liberálními názory, už dříve ohlásila, že rozhodnutí sněmovny bude respektovat.

Istanbulskou úmluvu podepsalo Slovensko už v roce 2011, až do úterka ale sněmovna v rámci ratifikačního procesu o dokumentu nehlasovala. Právě na to upozorňovala Čaputová, kterou například šéf parlamentu a vládní Slovenské národní strany Andrej Danko v uplynulých týdnech opakovaně kritizoval, že nehodlá oznámit Radě Evropy i Evropské unii odmítavý postoj Slovenska k úmluvě. Dokument je prezidentským typem smlouvy.

 

Právě se děje

Další zprávy