Z krovu tornádem zničeného kostela vyrobí kříž. Bude na pódiu s papežem Františkem

ČTK ČTK
19. 7. 2021 12:51
Papež František bude mít na pódiu při návštěvě Slovenska kříž vyrobený z trámů ze střechy z tornádem poničeného kostela v Moravské Nové Vsi na Břeclavsku. Bude šestimetrový, řekl farář kostela Marián Kalina. Maďarsko a Slovensko papež plánuje navštívit v první polovině září.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

"Svatý otec se zajímá o dění ve světě, ví o tornádu a o katastrofách, které jižní Moravu postihly. Jde o iniciativu ze strany všech těch, kteří jeho návštěvu na Slovensku připravují," uvedl Kalina.

Kostel v Moravské Nové Vsi má po tornádu sice zachovanou klenbu, ale krov a střechu tornádo zničilo. Některá okna jsou rozbitá, včetně vitráže nad oltářním nástavcem. Zmizela špička věže, hodiny se zastavily krátce před půl osmou, tedy v čase, kdy tornádo udeřilo. Pryč jsou stromy, které kostel obklopovaly. Interiér je zachovalý.

Trámy, které mají putovat na Slovensko, budou ze střechy v úterý sundávat hasiči. "Zatím budou uloženy u starostky v Dolních Bojanovicích, aby se nikde neztratily. Teprve pak se zajistí převoz na Slovensko. Záležitost má na starosti architekt, který vyhrál výběrové řízení na přípravu pódia pro Svatého otce. Od nás potřeboval, aby měl jeden trám šest metrů a druhý tři metry. Aby byl kříž proporcionálně k tamnímu pódiu a prostoru," uvedl farář.

Papež František Slovensko navštíví 12. až 15. září poté, co odslouží mši v Budapešti. Na Slovensku má navštívit Bratislavu, Prešov, Košice a také významné poutní místo Šaštín. Kříž z poničeného kostela by měl být právě v Šaštíně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy