Na Sinajském poloostrově se zřítilo ruské dopravní letadlo, na palubě bylo 224 lidí

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2015 10:36
Ruské dopravní letadlo se zřítilo na Sinajském poloostrově v Egyptě. Mířilo z letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře do Petrohradu. Egyptské řízení letového provozu s letadlem mířícím do Petrohradu ztratilo kontakt krátce po vzletu. Airbus podle ruské agentury TASS požádal o nouzové přistání na jednom z letišť poblíž místa, kde se ztratil z radarů. Záchranáři úplně zničený vrak letadla již našli, práci jim ale komplikuje špatně přístupný terén. Většina pasažérů pravděpodobně zahynula.
Ruské letadlo společnosti Kolavia.
Ruské letadlo společnosti Kolavia. | Foto: Wikimedia Commons

Káhira - Na Sinajském poloostrově v Egyptě se zřítilo ruské dopravní letadlo. Uvedl to úřad egyptského premiéra. Na palubě letounu typu Airbus A-320 zřejmě cestovalo 217 pasažérů a sedm členů posádky, převážně ruských turistů.

Egyptské řízení letového provozu s letadlem mířícím do Petrohradu ztratilo kontakt krátce po vzletu z letoviska Šarm aš-Šajch na břehu Rudého moře, uvedla agentura Reuters. Záchranáři už místo nehody našli, práci jim však komplikuje špatně přístupný hornatý terén. Agentura Reuters informovala, že letoun je kompletně zničený, většina pasažérů pravděpodobně zahynula.

Podle egyptských zdrojů šlo o charterový let. "Podle předběžných informací letoun Airbus A-320 společnosti Kogalymavia, letícím na trase Šarm aš Šajch-Petrohrad, odletěl v 06:51 moskevského času (04:51 SEČ). V 07:14 nenavázal kontakt s Larnakou (na Kypru) a zmizel z radarových monitorů," sdělil podle agentury TASS Sergej Izvolskij, mluvčí ruského úřadu pro kontrolu leteckého provozu Rosavia.

Airbus podle ruské agentury TASS požádal o nouzové přistání na jednom z letišť poblíž místa, kde se ztratil z radarů, kvůli problémům s radiostanicí. Agentura RIA Novosti informovala, že 17 z pasažérů byly děti. Společnost Kogalymavia - známá také jako Metrojet - patří mezi malé letecké společnosti, sídlí na západní Sibiři.

Káhira již vytvořila krizový štáb, který se bude neštěstím zabývat. Podle některých zpráv se posádka letadla ohlásila z tureckého vzdušného prostoru, nicméně egyptské úřady později uvedly, že se letoun zřítil. Na místo neštěstí míří egyptský premiér.

Zřícení letounu s ruskými turisty na Sinajském poloostrově patří k nejhorším leteckým katastrofám za posledních 15 let. Vůbec nejtragičtější nehodou letadel je pak srážka dvou Boeingů 747 na letišti na Kanárských ostrovech, při které v březnu 1977 zahynulo 583 lidí.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy