Seznam dědictví UNESCO se opět rozrostl. Přibylo na něm Nice či rumunská důlní štola

ČTK ČTK
27. 7. 2021 18:28
Na seznam světového dědictví UNESCO v úterý přibyly kulturní a přírodní památky z Francie, Japonska, Rumunska a Thajska. UNESCO tak zápisem ocenilo jihofrancouzské město Nice, které označilo za "zimní letovisko riviéry", informovala agentura AFP. Mezivládní výbor, který zasedá v čínském městě Fu-čou, ocenil architektonické, krajinné a urbanistické dědictví města, které se formovalo od 18. století.
Azurové pobřeží, Nice.
Azurové pobřeží, Nice. | Foto: Shutterstock

Francie má na prestižním seznamu celkem 47 zápisů. Naposledy do něj byly v sobotu připsány lázeňské město Vichy a maják Cordouan při ústí řeky Gironde do Atlantického oceánu.

Na seznam přibyla také židovská kultura v německém Porýní. Podle komise agentury OSN představují města Špýr, Worms a Mohuč kolébku evropského židovství. Informovala o tom agentura DPA. 

Špýr, Worms a Mohuč jsou označovány za takzvaná města ŠUM, což je zkratka tvořená jejich počátečními písmeny v hebrejštině. Svaz tamních obcí tvořil ve středověku centrum židovství v Evropě a býval nazýván Jeruzalémem na Rýně.

Židovské komunity začaly v Porýní vznikat v 9. století a téměř zcela zanikly za nacismu, kdy byla rovněž zničena většina památek po židovském osídlení. Po druhé světové válce byla část hřbitovů, synagog a dalších židovských staveb obnovena.

Výbor na seznam přidal také důlní štolu z dob Římské říše v obci Rošia Montana na severozápadě Rumunska. Zařazení na seznam světového dědictví pravděpodobně zkomplikuje spor okolo velkého povrchového dolu na zlato, který na místě plánovala postavit kanadská společnost Gabriel Resources.

Rumunská vláda projekt nejprve podpořila, po rozsáhlých protestech od něj ale ustoupila a firma po ní v současné době požaduje kompenzaci ve výši 4,4 miliardy dolarů (asi 95 miliard korun).

Na seznamu je nově i rozsáhlá thajská lesní oblast Keng Kračan navzdory varování odborníků z Organizace spojených národů (OSN), kteří upozornili na porušování lidských práv etnických menšin, které v oblasti žijí. Lesní oblast o rozloze 480 000 hektarů leží na západě Thajska poblíž hranic s Barmou. Proslula svou biodiverzitou, čítá tři národní parky a jednu přírodní rezervaci.

UNESCO připsalo na seznam skupinu japonských památek z prehistorického období Džómon (8000 až 300 let před naším letopočtem) na severu země. Celkem 17 památek se nachází na ostrově Hokkaidó a v prefekturách Aomori, Akita a Iwate. Podle výboru poskytují vzácný vhled do života lidí před rozvojem zemědělství.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy