Na seznam zahraničních agentů v Rusku se dostala i nezávislá agentura Levada

ČTK ČTK
5. 9. 2016 23:12
Organizace, která se zaměřuje na průzkum veřejného mínění, prý dostává finanční příspěvky "od neprůhledných zdrojů" z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Moskva - Sociologická služba Levada, prakticky jediná ruská nezávislá organizace pro průzkum veřejného mínění, se ocitla na seznamu takzvaných zahraničních agentů. V pondělí to oznámil ruské ministerstvo spravedlnosti, které seznam spravuje. Zákon o zahraničních agentech, který hanlivou nálepkou označuje nevládní organizace využívající zahraniční finanční pomoc, platí v Rusku od roku 2012.

Podle sdělení ministerstva byla společnost Levada na seznam zařazena po přepadové prověrce dokumentů, která údajně finanční vazby na zahraničí odhalila. O jejich povaze ministerstvo nic nesdělilo. Na seznamu zahraničních agentů je podle agentury TASS už 141 ruských nevládních organizací.

Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov na své facebookové stránce napsal, že agentura Levada dostává finanční příspěvky "od neprůhledných zdrojů" z USA, Británie, Německa a dalších zemí, které nejsou Rusku přátelsky nakloněny. Její zařazení do seznamu zahraničních agentů prý odpovídá zájmům ruské občanské společnosti.

Společnost Levada byla založena v roce 2003 a nese jméno předního ruského sociologa Jurije Levady (1930-2006). Výsledky jejích průzkumů jsou v ruském i zahraničním tisku široce komentovány a považovány za objektivní. Členové jejího vedení jsou absolventy odborných škol v USA a západní Evropě.

Podle ruských médií dal ministerstvu spravedlnosti podnět k prověrce společnosti Levada senátor vládní strany Jednotné Rusko Dmitrij Sablin. Sedmačtyřicetiletý politik je vůdcem hnutí Antimajdan, které sdružuje odpůrce reformních sil v Rusku a postsovětských státech.

Označením "zahraniční agent", vnímaným v Rusku krajně negativně, se Kreml snaží blokovat aktivity nevládního sektoru, který využívá zahraniční granty. Zatím poslední obětí se v červenci stala organizace Golos, kterou odborníci označují za poslední nezávislou ruskou skupinu pro monitoring parlamentních voleb.

 

Právě se děje

Další zprávy