Na Réunionu používají psí návnady

Simona Holecová
8. 11. 2005 14:54
Brusel - Europoslankyně Avril Doyleová dnes požádala Evropskou komisi, aby prošetřila zprávy Společnosti pro prevenci krutostí na zvířatech. Ty hovoří o psích návnadách.

Spolek se na poslankyni obrátil s podloženými informacemi, že na francouzském ostrově Réunion v Indickém oceánu používají tamní rybáři jako návnady na žraloky živé psy a kočky.

"Ze zpráv vyplývá, že rybáři napichují toulavé psy a kočky na velké háky a tuto návnadu pak táhnou za lodí jako živé vnadidlo pro žraloky," upozornila dnes Doyleová.

Členové společnosti dokonce nedávno našli v pobřežní zátoce živé šestiměsíční štěně labradora, které podobnou praktiku přežilo. Štěně mělo velký dvojitý hák protažený čenichem; druhý takový procházel jeho tlapkou. "Zdá se, že jej někdo na poslední chvíli odstřihl od rybářského vlasce," píše se ve zprávě.

Podle zjištění aktivistů však mnoho psů a koček nemá podobné štěstí - končí roztrhaní žraloky.

"Jsem šokována a zhnusena, čeho jsou zřejmě lidé schopni. Požádala jsem již Evropskou komisi, aby této barbarské praktice učinila přítrž," oznámila Doyleová. "Také jsem požádala, aby komise na základě práva EU posoudila, jak lze tyto kruté věci potrestat."

Za poslankyni se postavila vlivná frakce Evropského parlamentu - evropští lidovci (EPP-ED). Také ti vyžadují, aby komise spolu s francouzskou vládou uplatnila na ostrově práva na ochranu zvířat platící v zemích unie.

Ostrov Réunion je francouzským územím. Objevili jej sice na počátku 16. století Portugalci, o dvě století později jej však obsadila Francie, která na ostrově zřídila trestaneckou koloniii. V roce 1793 dostalo území název Réunion na počest spojení marseillských revolučních oddílů s národní gardou.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy