Řecká policie vyšetřuje smrt další vědkyně, zřejmě se při běhu zřítila do rokle

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 9. 8. 2019 9:52
Britská astrofyzička Natalie Christopherová, jejíž tělo našla policie ve středu na řeckém ostrově Ikaria, zřejmě zemřela po pádu do hluboké rokle. Informoval o tom deník The Guardian s odkazem na soudního lékaře. Pětatřicetiletá Christopherová trávila na Ikarii třídenní dovolenou se svým přítelem. V pondělí ráno si šla zaběhat. Když se ani po několika hodinách nevracela a přestala reagovat na telefonáty, partner zavolal policii.
Na řeckém ostrově Ikaria zemřela známá britská astrofyzička Natalie Christopherová. | Video: Reuters

Policisté o dva dny později našli tělo vědkyně v drsném terénu rokle asi v dvacetimetrové hloubce a necelých pět kilometrů od místa, kde byla žena naposledy viděna. Rokle leží v oblasti Kerame St. Kirikosrokli, kterou si pár zvolil pro svou dovolenou. 

"Došli jsme k řadě závěrů… a odpovídají tomu, že šlo o pád z výšky," uvedl pro list The Guardian řecký soudní lékař Nikos Karakoukis.

Karakoukis ale upozornil, že verzi s nehodou s jistotou potvrdí až výsledky pitvy a toxikologických testů. Do té doby budou vyšetřovatelé pracovat i s dalšími verzemi, například včetně toho, že někdo mohl vědkyni do rokle úmyslně strčit, uvedl mluvčí policie. 

Známá vědkyně trávila na ostrově Ikaria třídenní dovolenou se svým partnerem. Ztratila se poslední den. "Krásné místo k plavání a lezení po skále nad vodou... dnes jsem si tu užila tolik zábavy!" zdravila nadšeně Christopherová ještě v neděli své přátele na Facebooku. 

Pátrání po běžeckých stezkách 

Dvojice bydlela v hotelu Blue SeaSide Studios. Jeho majitel Vassilis Theodorakis sdělil americké televizi CNN, že se policie při hledání zaměřila na dvě běžecké stezky, které se v oblasti nacházejí. 

"Jedna z nich vede na pláž, na kterou je možné se dostat i autem, a pro zkušeného běžce - což údajně ta dáma byla - jde o snadnou trasu. Ta druhá cesta vede skrz horskou vesnici a na její trase je několik obtížnějších částí," popsal Theodorakis.

Policisté do pátrání zapojili vrtulník, cvičené psy, hasiče i dobrovolníky. Mrtvou vědkyni objevil právě jeden z dobrovolných hasičů. S vyšetřováním pomáhá i řecké ministerstvo obrany a úřady na Kypru, kde partneři společně žili.

Vyšetřování se soustřeďuje na jihovýchodní oblast ostrova Ikaria, kde policie také údajně objevila telefon Christopherové. Jak ale napsal francouzský server France24, podle jiných nepotvrzených zpráv byl mobil nalezen na řeckém ostrově Fournoi, který leží nedaleko Ikarie. Není však jasné, jak by se tam telefon dostal.

Stopy krve

Řecká média také informovala, že na hotelovém pokoji, kde pár pobýval, byla nalezena krev. Partner mrtvé ženy to vysvětlil tím, že Christopherová den předtím krvácela z nosu. 

"Našli jsme stopy krve na třech různých místech… Na polštáři, na prostěradle a před zrcadlem," uvedl majitel hotelu pro kyperský televizní kanál Sigmalive. Policie ale jeho slova odmítla potvrdit. Majitel se současně nechal slyšet, že si nevšiml, že by mezi "tímto milým párem" došlo k nějaké hádce. Policie uvedla, že partnera z ničeho nepodezřívá. 

Christopherová, která pracovala jako astrofyzička, se mimo jiné snažila přivést do vědy více žen. Ráda sportovala a na etnicky rozděleném Kypru se angažovala ve sdruženích, která se snažila o smíření rozdílných etnik. 

Podle údajů z roku 2011 má Ikaria něco přes osm tisíc obyvatel a stejně jako další řecké ostrovy je i toto místo oblíbenou turistickou destinací.

Podobně nečekanou smrt řešila v červenci policie na jiném řeckém ostrově - na Krétě. I v tomto případě šlo o vědkyni. Devětapadesátiletá americká bioložka Suzanne Eatonová si šla také zaběhat a už se nevrátila na hotel.

Policie pak našla její tělo v bunkru, který za druhé světové války využívali nacisté. Později zjistila, že žena byla zavražděna. Pachatelem byl sedmadvacetiletý farmář, motiv vraždy byl pravděpodobně sexuální. Zatčený při výslechu uvedl, že má "voyeurské sklony".

Video: Bývalý bunkr na řeckém ostrově Kréta využil vrah k tomu, aby do něj zatáhl mrtvou americkou bioložku

Video: Asociated Press
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň je nehoda, jezdí se jedním pruhem

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela v pondělí časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Provoz jedním jízdním pruhem byl obnoven po šesté hodině ranní.

Zdroj: ČTK
Další zprávy