Na rakouských dálnicích se znovu tvoří kolony. Turisté čekají i několik hodin

ČTK ČTK
6. 8. 2016 11:52
Asi 15 kilometrů dlouhá kolona se v sobotu ráno vytvořila před dálničním alpským tunelem Karavanky ve směru do Slovinska. Důvodem je zřejmě druhá vlna dovolených, na kterou vyrazili turisté z Německa. Agentura APA upozornila také na zpomalení na brennerské dálnici A13 ve směru z Tyrolska do Itálie, kde u mostu přes říčku Lueg je na úseku asi 100 metrů v provozu jen jeden jízdní pruh kvůli nočnímu vydatnému dešti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Vídeň - Řidiči cestující do Slovinska a Itálie přes Rakousko musí i tento víkend počítat se zpožděním a dopravními zácpami.

Podle agentury APA se v sobotu ráno vytvořila asi 15 kilometrová fronta před dálničním alpským tunelem Karavanky ve směru do Slovinska.

Rakouský autoklub ÖAMTC uvádí jako příčinu zvýšeného provozu zejména druhou vlnu cest na dovolenou z německého Bavorska a Bádenska-Württemberska.

U dálničního tunelu Karavanky na rakousko-slovinské hranici, který je jednou z dopravních tepen mezi severem Evropy a Jadranem, se ráno zdrželi řidiči ve směru do Slovinska asi dvě hodiny. Zdržení způsobila i noční dopravní nehoda, kvůli níž se vytvořily fronty v obou směrech.

Problémy způsobil i déšť

Agentura APA upozornila také na zpomalení na brennerské dálnici A13 ve směru z Tyrolska do Itálie, kde u mostu přes říčku Lueg je na úseku asi 100 metrů v provozu jen jeden jízdní pruh kvůli nočnímu vydatnému dešti. Silničáři pracují na odstranění problému, aby mohly být opět v provozu dva jízdní pruhy.

Naopak bezproblémová byla doprava v sobotu ráno na objížďce na štýrské dálnici 19, kde je od čtvrtka zcela uzavřen Gleinalmský tunel. Uzavírka může podle APA trvat až měsíc, její příčinou je poškození tunelu po čtvrteční nehodě, při níž hořel autobus. Objížďka vede přes rychlostní silnice S6 a S35.

Zpoždění ráno postihlo řidiče jedoucí na jih také ve spolkové zemi Salcbursko na dálnici A10 u Flachau a u stanice výběru mýtného St. Michael.

Odpoledne očekává rakouský autoklub ÖAMTC dopravní zácpy opačným směrem, trpělivostí se tedy budou muset obrnit řidiči cestující přes rakouské dálnice směrem na sever.

Zřejmě dopravně nejkomplikovanější víkend zažili řidiči jedoucí ve směru ze střední Evropy k Jadranu před týdnem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda OSIRIS-REx letí z planetky Bennu zpět k Zemi. Nasbírala až 400 gramů vzorků

Sonda OSIRIS-REx americké vesmírné agentury NASA se po úspěšném splnění mise u planetky Bennu vydala v neděli pozdě večer SELČ na dvouletou cestu zpět. Na Zemi dopraví kapsli se vzorky odebranými z Bennu a podle záměrů vědců by se pak mohla zaměřit na zkoumání dalšího cíle, planetky Apophisu.

Realizace projektu začala v září 2016 vypuštěním sondy, která po dvouleté cestě dorazila začátkem prosince 2018 k Bennu. Poté OSIRIS-REx prováděla průzkum tělesa a připravovala se na splnění hlavního úkolu, odebrání vzorků. Loni po testovacích přiblíženích k tělesu sonda 21. října provedla úspěšný manévr s nabráním dostatečného množství materiálu z povrchu planetky.

Hlavní vědkyně projektu Dante Laurettaová podle agentury AP odhaduje, že sonda mohla získat 200 až 400 gramů vzorků, většinou drobných kousků. Každopádně je to mnohem víc než zamýšlených alespoň 60 gramů. Vědci mají o materiál z Bennu velký zájem, neboť jim umožní zjistit, jaké chemické látky a horniny planetka obsahuje. Podobná vesmírná tělesa v dávné minulosti totiž s sebou při dopadu na Zemi přinesla organický materiál, který je nutný pro vznik života.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda USA zadržuje desítky tisíc dětí migrantů. Jejich počet se za poslední dva měsíce zdvojnásobil

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zadržuje kolem 21 tisíc dětí čekajících na výsledek azylového řízení v neprůhledné síti asi 200 vládních zařízení rozprostřených ve více než 20 amerických státech. V pěti z nich přitom pobývá více než 1000 dětí naráz. Napsala to agentura AP s odkazem na uniklé utajované vládní dokumenty, podle nichž se počet dětí migrantů, od batolat až po nezletilé, v péči úřadů za poslední dva měsíce zdvojnásobil. Řada právníků a aktivistů přitom tvrdí, že některá zařízení ohrožují bezpečnost a zdraví dětí.

Do USA v poslední době vstupuje velké množství dětí ze zemí Střední a Jižní Ameriky. Jeden z důvodů nárůstu jejich počtu vychází z mimořádného příkazu exprezidenta Donalda Trumpa, který s odkazem na nebezpečí šíření koronaviru v podstatě uzavřel jižní hranici USA pro všechny migranty. Nynější administrativa však umožnila vstup migrujícím dětem, pro dospělé však zákaz ponechala. Řada rodičů proto nyní vysílá svoje děti přes hranici samotné, většina z nich již totiž má členy rodiny či vzdálenější příbuzné v USA a doufají, že se k nim děti rychle dostanou.

Děti však na jejich cestě nejprve zadrží američtí celníci, kteří je pak předají do vyřízení všech formalit do vládních ubytovacích zařízení. Aby si úřady s nedávným přílivem dětí poradily, založila Bidenova administrativa nouzová zařízení například ve vojenských základnách, na stadionech či v kongresových centrech. Ta přitom kvůli svému zvláštnímu statusu nemusí splňovat některá zákonná kritéria a jsou do značné míry mimo dohled veřejnosti. Vláda do nich rovněž nepouští novináře s odvoláním na ochranu soukromí dětí a pandemii covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy