V Rakousku na stavbě zřejmě našli popel obětí z Mauthausenu, vzorky zkoumají vědci

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 10. 2018 19:49
V koncentračním táboře Mauthausen zahynuly tisíce Čechů a Slováků, mezi nimi i písničkář Karel Hašler či příbuzní parašutistů Valčíka a Kubiše.
Mauthausen.
Mauthausen. | Foto: ČTK

Vídeň - Při stavebních pracích u nádraží na severu Rakouska se našel zřejmě popel obětí nacistického koncentračního tábora v Mauthausenu. Ve čtvrtek to oznámily rakouské ministerstvo vnitra a Rakouské spolkové dráhy (ÖBB), na jejichž pozemku k nálezu došlo. Kromě popela stavební dělníci narazili také na kostry. V Mauthausenu zahynulo i několik tisíc Čechů a Slováků.

Popel, jenž podle všeho patří obětem nacistické hrůzovlády, se našel při stavbě u nádraží v hornorakouské obci Lungitz, která leží nedaleko míst, kde stál koncentrační tábor Mauthausen a jeho tři pobočky pojmenované po vesnici Gusen. Dělníci ovšem nejprve narazili na kostry, které archeologové datovali do doby pozdní Římské říše nebo raného středověku.

Z vrstvy popela, která podle archeologů zřejmě patří obětem nacistické zvůle, odebrali vědci vzorky a nyní je zkoumají v laboratoři. Kromě univerzity ve Vídni se na hledání původu popela s dochovanými částmi lidských ostatků podílí také památník v bývalém koncentračním táboře Mauthausen, rakouská židovská obec a rakouský Mauthausenský výbor. Ředitelka památníku Barbara Glücková ujistila, že se s ostatky bude zacházet s "nejvyšší možnou citlivostí a pietou".

Pobyt v Mauthausenu nepřežilo 119 000 lidí. Vzhledem k blízkosti k někdejšímu Protektorátu Čechy a Morava a Slovenskému státu bylo v táboře vězněno také mnoho Čechů a Slováků, více než 4000 jich tu zahynuly. Zemřel zde například písničkář Karel Hašler, po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha zde byli popraveni příbuzní parašutistů Josefa Valčíka a Jana Kubiše. Vězněn tu byl například i pozdější československý prezident Antonín Novotný.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy