Na Prvního máje se bouřili hlavně Řekové a Turci

Zahraničí Zahraničí
1. 5. 2010 15:04
V Berlíně policie bojovala s anarchisty již od pátečního večera
V Aténách létaly vzduchem Molotovovy koktejly
V Aténách létaly vzduchem Molotovovy koktejly | Foto: Reuters

Berlín, Athény - Letošní První máj poznamenala tak jako loni světová hospodářská krize. Nejbouřlivější protesty se odehrály v Athénách, Istanbulu a Berlíně. Tisíce osob vyrazily do ulic také v dalších evropských městech.

V hlavním městě Německa zasypali demonstranti policii kamením, v Řecku létaly vzduchem Molotovovy koktejly. Protesty proti dopadům globální krize byly naproti tomu poklidné ve Francii či Španělsku.

V berlínské čtvrti Kreuzberg musela policie čelit čtyřem stovkám anarchistů a dalším několika tisícům převážně mladých stoupenců levice.

"Jinde lidé demonstrují proti krizi poklidně a nic špatného na tom není," řekl agentuře Reuters policejní mluvčí Frank Miller. "Když ale začnou zapalovat auta a popelnice, nemá to s politickým protestem nic společného."

Část demonstrantů zasypala budovu ministerstva financí plastovými sáčky naplněnými barvou. Nepokoje byly zaznamenány také v Hamburku, Ulmu či Dortmundu. Desítky policistů i demonstrantů byly zraněny, pouze jeden ale vážně.

Nechceme platit za krizi

Slzný plyn a vodní děla musela použít turecká policie v Istanbulu proti maskovaným demonstrantům, kteří házeli kamení a Molotovovy koktejly a rozbíjeli výkladní skříně obchodů a bank. Osmašedesát osob bylo zatčeno, zčásti se jednalo o příslušníky kurdské menšiny.

Ve Francii zorganizovaly odbory a levicové strany na tři sta pochodů proti úsporným opatřením vlády. Protestů se tentokrát účastnili dokonce zaměstnanci firem v manažerských pozicích.

"Není vůbec naší tradicí demonstrovat na Prvního máje, vzhledem k danému ekonomickému kontextu jsme se ale rozhodli se k protestům připojit," řekla agentuře Reuters Carole Couvertová z odborové centrály CFE-CGT sdružující management.

Bouřlivé protesty zažily Atény, kde se vláda nyní rozhodla v souvislosti s hrozícím státním bankrotem k drastickým škrtům. Také tady sáhli někteří z demonstrantům po kamení a zápalných lahvích. Ve městě čelilo protestům několik tisíc policistů.

"Ne zrušení 13. a 14. platů," volali demonstranti v řeckém hlavním městě. "Nechceme platit za finanční krizi. Úsporná opatření znamenají smrt. Jak tohle mají lidé přežít?"

"Řekové nikomu nic nedluží," řekl novinářům odborový předák Alexis Tsipiras. "To jen ti, kdo bezostyšně vykradli penzijní fondy." 

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy