Na předměstí Paříže hořela auta a létaly kameny

Zahraničí Zahraničí
11. 8. 2009 11:17
Nepokoje způsobila smrt mladíka na útěku před policií
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Paříž - Už druhou noc na předměstí Paříže hořela auta a létaly kameny. Důvodem nepokojů ve východní čtvrti Bagnolet vzdálené pět kilometrů od centra města je smrt osmnáctiletého mladíka, který prchal před policií na motocyklu.

Podle místního policejního velitele Philiberta Demoryho nedošlo mezi policisty a pronásledovaným k žádnému fyzickému kontaktu, mladík údajně nezvládl řízení a narazil do ocelové bariéry. Objevili se však svědkové, kteří přišli s odlišnou verzí příběhu.

"Viděl jsem to na vlastní oči... Nezastavil (a) oni do něj narazili," řekl televizi iTele Alexandre Mathias.

Podle jeho svědectví se mladík pokoušel uniknout, když se ho policisté snažili legitimovat. Pak se s ním prý srazili.

Fotografie z nepokojů před dvěma lety:

Hořící auta

K incidentu došlo v neděli v půl osmé večer a ve stejný den se už do ulic vydaly skupiny protestujících, kteří napadali policisty a zapálili přibližně třicet aut.

Nepokoje pokračovaly i v noci na úterý. Podle agentury AP shořelo nejméně pět aut a jeden autobus. Výtržníci zapalovali také popelnice. Policisté několik z nich zadrželi a v oblasti na předměstí je nyní údajně klidno, atmosféra však zůstává napjatá.

Ministr vnitra Brice Hortefeux slibuje, že policie všechny okolnosti smrti mladíka, který byl zřejmě afrického původu a živil se roznášením pizzy, důkladně vyšetří.

Sarkozy... na předměstích persona non grata
Sarkozy... na předměstích persona non grata | Foto: Reuters

"Chci, aby výsledky byly zveřejněny tak rychle, jak jen to bude možné," citovala ho televize Al Džazíra.

Další kolo nepokojů

Nepokoje připomínají události z října 2005, kdy se bouřilo hned několik pařížských předměstí a následně i imigrantské čtvrti v dalších francouzských městech. I tehdy byl důvodem útěk před policií. Dva teenageři se schovali v trafostanici a byli usmrceni elektrickým proudem.

Olej do ohně ještě přilil tehdejší ministr vnitra a současný prezident Nicolas Sarkozy, který nazval mládež na imigrantských předměstích výrazem "racaille" (chamraď, ve Francii může mít rasistické konotace).

Další nepokoje následovaly o dva roky později, kdy po srážce s policejním motocyklem zahynuli na předměstí Villiers-le-Bal dva mladíci.

Sarkozy následně vyhlásil takzvaný "Marshallův plán pro chudá předměstí". Zdejší obyvatelé si totiž stěžují na diskriminaci i nedostatek pracovních příležitostí. Podle odborníků je však náprava nynější situace během na dlouhou trať a Sarkozy zde zůstává stále velmi neoblíbený.

 

Právě se děje

Další zprávy